Ranking szczoteczek sonicznych – kup najlepszą szczoteczkę do zębów i zadbaj o piękny uśmiech

Pamiętaj, żeby myć zęby przynajmniej dwie minuty, wykonując zamiatające ruchy. Trzymaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąseł i szczotkuj okrężnymi ruchami. W dzieciństwie taką instrukcję mycia zębów wpajali nam rodzice. Zapomnij. Sprawdź nasz ranking szczoteczek sonicznych i wybierz urządzenie, które ułatwi codzienną pielęgnację i higienę jamy ustnej.

Na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić szczoteczkę soniczną?

Wybór odpowiedniej szczoteczki sonicznej może okazać się trudnym zadaniem. Co sprawdzi się lepiej: więcej funkcji czy uchwyt w ulubionym kolorze? A może trzeba skupić się na zupełnie innych aspektach? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania szczoteczki sonicznej. Zobacz, jak ważna jest szybkość szczotkowania, pojemność baterii oraz możliwość wyboru różnych metod czyszczenia.

Szybkość szczotkowania podaje się w liczbie ruchów na minutę. W zależności od tego, jaki tryb czyszczenia zębów wybierzesz, włosie na końcówce będzie poruszało się szybciej (przy dokładnym myciu) lub wolniej (podczas delikatnego czyszczenia).

Czas pracy baterii to zakres od 30 do nawet 400 minut. Co to oznacza? Ile czasu możesz szczotkować zęby bez konieczności ładowania szczoteczki. Jeżeli często podróżujesz, wybierz urządzenie, którego bateria jest większa. Podczas korzystania w domu, 30 minut to optymalny czas pracy. Wystarczy mniej więcej na dwukrotnie mycie zębów przez tydzień.

Metody czyszczenia to kwestia indywidualna. Szczoteczki oferują wiele trybów, które możesz dopasować do swoich dotychczasowych upodobań. Co oferują urządzenia do pielęgnacji jamy ustnej?

 • Codzienne czyszczenie
 • Wybielanie
 • Delikatne czyszczenie
 • Masaż dziąseł
 • Polerowanie
 • Usuwanie kamienia nazębnego

A może szczoteczka soniczna z irygatorem? To świetne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na dokładnym czyszczeniu nie tylko zębów, ale też całej jamy ustnej. Irygator to urządzenie, które pod wpływem wysokiego ciśnienia jest w stanie wypłukać bakterie z przestrzeni między zębami. Jeżeli nosisz aparat ortodontyczny, wybierz właśnie taki model szczoteczki. To dużo lepsze rozwiązanie niż codzienne nitkowanie lub korzystanie z wykałaczki.

Ranking szczoteczki soniczne

Jakie są rodzaje końcówek do szczoteczek sonicznych?

 • Końcówki szczoteczek z twardym włosiem – to rozwiązanie dla osób o zdrowych dziąsłach. Czyszczenie jest intensywne, dzięki czemu szybko pozbędziesz się osadu nazębnego i przebarwień.
 • Końcówki do szczoteczek ze średniej twardości włosiem – to klasyczny rodzaj główki. Włókna są elastyczne, dzięki czemu dokładnie wyczyszczą zęby, a przy tym nie podrażnią dziąseł.
 • Końcówki do szczoteczek z miękkim włosiem – są stworzone dla osób z delikatnymi dziąsłami i wrażliwymi zębami. Gęsto ułożone włókna dbają o delikatne czyszczenie zębów i dziąseł, zachowując przy tym wysoką skuteczność.

Higiena i pielęgnacja

Regularna higiena i codzienna pielęgnacja końcówki szczoteczki zapewni Ci długie i bezpieczne korzystanie z urządzenia. Lekarze dentyści zalecają, aby wymieniać ją co trzy miesiące. Zrób to wcześniej, jeśli włókna są zdeformowane lub zniekształcone. Na włosiu, z którego wykonana jest końcówka szczoteczki, gromadzą się bakterie przyczyniające się do rozwoju np. próchnicy.

Pamiętaj, aby po każdym myciu zębów, zdjąć główkę szczoteczki i dokładnie ją przemyć. Najlepiej w ciepłej wodzie, dodatkowo ręką usuwając resztki pasty. Wyczyść również metalową część, na której umieszczasz końcówkę. A co z uchwytem? Najpierw przetrzyj go zwilżoną ściereczką, a potem suchą. Po takiej codziennej pielęgnacji możesz spokojnie używać szczoteczki przez długi czas.

Ranking szczoteczek sonicznych – dla kogo są przeznaczone?

Dla dzieci – to wielkie ułatwienie dla wszystkich maluchów. Nie trzeba pamiętać o konkretnej metodzie czyszczenia, wystarczy przyłożyć szczoteczkę do zębów. Czym charakteryzują się szczoteczki soniczne dla dzieci? Ich wielkość jest dopasowana do małych buziek. Co więcej, włosie jest miękkie i bardziej delikatne, aby nie naruszyć dziecięcych dziąseł. Pamiętaj, że maluch może korzystać z takiego urządzenia po trzecim roku życia.

Dla nastolatków – szczoteczki dla tej grupy wiekowej są większe niż te przeznaczone dla maluchów. Włosie końcówki jest nieco twardsze i przystosowane do zębów, które nie są „mleczakami”. Możesz znaleźć w ofercie szczoteczki soniczne stworzone dla młodzieży lub wybrać modele z oferty dla dorosłych.

Dla dorosłych – w tej kategorii wiekowej znajdziesz modele o różnorodnych funkcjach. Nie ma podziału na płeć lub wiek. Wystarczy, że dobierzesz szczoteczkę o włosiu odpowiednim dla Twoich zębów. Jeżeli lubisz nowoczesne gadżety, wybierz model z możliwością sparowania z telefonem, aby odkryć dodatkowe funkcje. Szczoteczki soniczne dla dorosłych to najobszerniejsza kategoria. Jeżeli chcesz przejrzeć wszystkie urządzenia, wypij dużo kawy, a potem… umyj zęby.

Ranking szczoteczki soniczne

Ranking szczoteczek sonicznych – jakie funkcje oferują?

 • Dynamiczne czyszczenie 3D
 • Kontrola siły nacisku
 • Podgląd czyszczenia zębów na smartfonie
 • Smarttimer
 • Timer
 • Quadpacer
 • Wskaźnik poziomu naładowania
 • Obsługa przez aplikację
 • Wodoszczelność
 • Ocena i analiza szczotkowania
 • Regulacja prędkości
 • Automatyczne wyłączenie.

Dlaczego warto używać szczoteczki sonicznej?

Czyste i zdrowe zęby to gwarancja pięknego uśmiechu. Jeśli jednak ten argument nie przekonuje Cię do wybrania urządzenia z oferty szczoteczek sonicznych, skup się na innych efektach. Używając  trybu masażu dziąseł, utrzymasz je w lepszej kondycji, dzięki czemu możesz zapomnieć o nagłych wizytach u dentysty. Szczoteczka soniczna pomaga w dbaniu nie tylko o zęby, ale też dziąsła, podniebienie i język, przez co całe wnętrze jamy ustnej jest zdrowsze. Wystarczy, że wybierzesz urządzenie oferujące dopasowane funkcje. Co jeszcze zyskasz, gdy zdecydujesz się na zakup szczoteczki sonicznej?

 • Mniej przebarwień (powstałych np. po kawie lub herbacie)
 • Mniej osadzającego się kamienia
 • Mniejszą tendencję do obniżania się linii dziąseł
 • Świeży oddech

Dużą zaletą szczoteczek sonicznych jest też ich łatwe użytkowanie. Wystarczy, że umieścisz pastę do zębów na końcówce, a następnie przyłożysz ją do zębów i dziąseł. Gdy wyczyścisz fragment, przełóż szczoteczkę do następnego, i następnego, aż wszystkie zęby będą lśniły. Nie musisz wykonywać specjalnych ruchów wewnątrz jamy ustnej lub stosować dodatkowych metod czyszczenia. Wystarczy, że przyłożysz pracującą szczoteczkę w określone miejsce.

Ranking szczoteczek sonicznych