Zegarki Fitbit wykrywają migotanie przedsionków serca. Sprawdź, które modele otrzymały nową funkcję

Od teraz Fitbit oferuje opcję wykrywania migotania przedsionków w swoich urządzeniach. Znany i lubiany producent sprzętu wearables spod szyldu Google otrzymał zgodę na wprowadzenie tego rozwiązania w swoich opaskach i smartwatchach. Czym jest migotanie przedsionków i dlaczego jego wczesne wykrycie jest tak istotne? Sprawdźmy to.

Migotanie przedsionków serca – co oznacza?

Migotanie przedsionków jest zaburzeniem, a więc za każdym razem zwiastuje, że z naszym organizmem nie do końca wszystko jest tak, jak powinno. 

Dysfunkcja ta, polega na nieregularnym, zwykle bardzo szybkim skurczu przedsionków serca, powodującym zaleganie w nim krwi.  W konsekwencji może prowadzić to nawet do powstania niebezpiecznej dla zdrowia i życia skrzepliny, blokującej dopływ krwi do serca. 

Migotanie przedsionków może występować niezależenie, lub na skutek przewlekłej choroby, np. nadciśnienia czy choroby niedokrwiennej serca. Może też być powikłaniem po skomplikowanych zabiegach kardiologicznych. 

Objawy migotania przedsionków. Jak sobie pomóc?

Do najczęstszych objawów migotania przedsionków serca należą m.in. wyczuwalne „galopowanie” serca, uczucie kołatania, duszności, zmęczenie, omdlenia, zwiększona potliwość oraz zawroty głowy. Czasem jednak migotanie przedsionków przebiega zupełnie bezobjawowo, mimo że nasz organizm cały czas jest na nie narażony.

W tym drugim przypadku dobrze jest mieć pomocnika, który na bieżąco skontroluje, jak nasze serce pracuje na co dzień i w razie czego pozwoli podjąć ewentualne kroki – tak, aby w porę zareagować na niebezpieczeństwo płynące z tego schorzenia. 

Dotychczas do najpopularniejszych urządzeń wearables, oferujących opcję wykrywania migotania przedsionków należały zegarki Apple. Teraz okazuje się, że dołączą do nich także smartwatche i opaski spod szyldu Fitbit, należącego do Google.

Urządzenia Fitbit wykryją i powiadomią o migotaniu przedsionków 

Marka Fitbit pochwaliła się niedawno, że otrzymała zgodę FDA (amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków) na monitorowanie migotania przedsionków serca poprzez swoje urządzenia ubieralne. 

Należy przypomnieć, że do tej pory nadgarstkowe gadżety amerykańskiego producenta pozwalały jedynie na zainicjowanie testu na migotanie przedsionków. Z kolei zapowiedziana funkcja ma stale monitorować użytkowników sprzętu wearables pod kątem oznak, znacznie zwiększając szanse na rozpoznanie zaburzeń pracy serca. 

Kiedy twoje serce bije, maleńkie naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i kurczą w zależności od zmian objętości krwi. Optyczny czujnik tętna PPG firmy Fitbit może wykryć te zmiany głośności bezpośrednio z nadgarstka. Pomiary te określają rytm serca, który algorytm wykrywania analizuje następnie pod kątem nieprawidłowości i potencjalnych oznak migotania przedsionków.
Google Blog
informacja prasowa
fitbit smartwatch

Jednocześnie pomysłodawcy nowej funkcji od Fitbit podkreślają, że ich urządzenia nie będą diagnozować chorób serca. Mają one wyłącznie powiadamiać o wykryciu migotania przedsionków – tak, aby użytkownicy dostali ostrzeżenie i mogli zweryfikować to ostatecznie u lekarza i w razie potrzeby uzyskać pomoc medyczną. 

Producent zapowiedział, że nowa funkcja zostanie niebawem wprowadzona, ale nie zdradził dokładnej daty, kiedy to się stanie. Fitbit potwierdził jednak, że ma ona pojawić się w pierwszej kolejności w Stanach Zjednoczonych. 

Zagraniczne portale donoszą, że opcja wykrywania migotania przedsionków serca została już oficjalnie wprowadzona dla topowych urządzeń marki Fitbit. Póki co jest ona dostępna wyłącznie dla amerykańskich użytkowników i dotyczy poniższych produktów: 

  • Fitbit Sense
  • Fitbit Versa 3
  • Fitbit Versa 2
  • Fitbit Versa Lite
  • Fitbit Charge 5
  • Fitbit Luxe
  • Fitbit Charge 4
  • Fitbit Charge 3
  • Fitbit Inspire 2