Wykrywacz sarkazmów – funkcje i sposób działania w mediach społecznościowych

Badacze informatyki z University of Central Florida, opracowali wykrywacz sarkazmu oparty na sztucznej inteligencji. To rozwiązanie ma pomóc w analizie postów w mediach społecznościowych. Czy system sztucznej inteligencji będzie w stanie odkryć nastroje oraz zamiary sarkastycznych wpisów na Facebooku czy Instagramie? Komu to potrzebne i czy ma szansę się przyjąć?

Dlaczego potrzebujemy wykrywać sarkazmy?

„Obecność sarkazmu w tekście jest główną przeszkodą w przeprowadzaniu analizy nastrojów” – mówi Ivan Garibay, adiunkt inżynierii z Complex Adaptive Systems Lab na University of Central Florida.

Właściwe zrozumienie opinii klientów na Twitterze, Facebooku, czy Instagramie to klucz do rozwoju profilu biznesowego albo osobistego. Niestety jest niezwykle pracochłonne. Z pomocą przychodzi analiza uczuć. Termin odnosi się do automatycznego procesu identyfikacji emocji — pozytywnej, negatywnej lub neutralnej — związanej z tekstem. Podczas gdy sztuczna inteligencja odnosi się do logicznej analizy danych i reakcji, analiza nastrojów jest podobna do prawidłowego identyfikowania komunikacji emocjonalnej. Zespół UCF opracował technikę, która dokładnie wykrywa sarkazm w tekście mediów społecznościowych.

Wykrywacz sarkazmów pomysł
źródło: pexels.com

Przyjrzyjmy się bliżej naturze sarkazmu. W dużej mierze opiera się ona na tonach głosu, mimice i gestach, których nie można przedstawić w tekście. Często kojarzony jest też z osobami inteligentnymi, ponieważ wymaga błyskawicznego kojarzenia faktów, a przez to szybkiej reakcji. Według Life Science aż 10% społeczeństwa nie jest w stanie dostrzec sarkazmu w większości przypadków jego użycia. Ciężko więc wyobrazić sobie, że program komputerowy mógłby poprawnie interpretować sarkastyczne i ironiczne treści. Jest to dosyć duże wyzwanie, ale jak widać technologia ciągle zaskakuje.

Technologia wykrywacz sarkazmów
źródło: pexels.com

Na jakiej zasadzie ma działać wykrywacz sarkazmów?

„Opracowaliśmy możliwy do zinterpretowania model uczenia głębokiego, wykorzystujący samokontrolę wielogłowicową i bramkowane jednostki rekurencyjne” – powiedział Garibay w artykule opublikowanym w czasopiśmie Entropy.

Zespół nauczył model komputerowy, aby znaleźć wzorce, które często wskazują na sarkazm. Połączył to z nauczeniem programu prawidłowego wybierania słów – wskazówek w sekwencjach, które z większym prawdopodobieństwem wskazywałyby na sarkazm.

W jaki sposób naukowcy nauczyli model komputerowy? Dostarczyli mu duże zbiory danych, a następnie sprawdzili jego dokładność.

Laptop z technologią wykrywania sarkazmów
źródło: pexels.com

„W rozmowie twarzą w twarz sarkazm można bez trudu zidentyfikować za pomocą mimiki twarzy, gestów i tonu mówcy. Wykrywanie sarkazmu w komunikacji tekstowej nie jest zadaniem trywialnym, ponieważ żadna z tych wskazówek nie jest łatwo dostępna. Szczególnie w obliczu eksplozji korzystania z Internetu wykrywanie sarkazmu w komunikacji online z platform społecznościowych jest znacznie trudniejsze” – powiedziała doktorantka informatyki Ramya Akula.