Windows 11 dla nauczycieli – jak usprawnić pracę dzięki aplikacji Phone Link?

System Windows 11 oferuje nauczycielom szereg funkcji, które usprawniają i uprzyjemniają pracę na komputerze podczas lekcji. Szczególnie przydatna jest aplikacja „Łącze z Telefonem” (Phone Link), pozwalająca na wygodne połączenie smartfona – zarówno z Androidem, jak i iOS – z komputerem, co otwiera szereg nowych możliwości pracy z uczniami. Sprawdźmy, co Windows 11 ma do zaoferowania w szkolnych murach.

Prowadzisz lekcję historii i chcesz pokazać uczniom na komputerze zdjęcie muzealnego eksponatu, wykonane przez Ciebie telefonem? Normalnie wymagałoby to przesłania zdjęcia na maila, pobrania go i otwarcia w zapisanej lokalizacji. Sporo zachodu, prawda?

Zupełnie inaczej wygląda to z aplikacją „Łącze do telefonu” (Phone Link). Tu wystarczy, że otworzysz aplikację na komputerze z systemem Windows 11, wybierzesz zdjęcie i wyświetlisz je. Szybko i bez zbędnego zamieszania.

A to ledwie tylko jedna z możliwości Windows 11 i Phone Link w kontekście pracy nauczyciela.

nauczyciel

Aplikacja „Łącze z Telefonem” (Phone Link) – dostęp do telefonu wprost z komputera

Phone Link to narzędzie na Windows 11, które można nazwać mostem łączącym komputer i telefon. Dzięki sparowaniu obu urządzeń, nauczyciel zyskuje wygodny dostęp do wielu funkcji smartfona wprost z poziomu komputera. Wszystko po to, by zaoszczędzić czas i ograniczyć rozpraszacze podczas pracy.

Phone Link Łącze do telefonu

Jak skonfigurować Phone Link?

Konfiguracja aplikacji „Łącze z Telefonem” jest banalnie prosta i zajmuje dosłownie chwilę:

 1. Znajdź i uruchom aplikację „Łącze do Windows” na swoim komputerze z Windows 11 (jest preinstalowana).
 2. Wybierz odpowiedni system operacyjny telefonu (Android lub iOS). W przypadku telefonów z Androidem konieczne będzie pobranie aplikacji „Łącze do Windows” ze Sklepu Google Play.
 3. Przy użyciu smartfona zeskanuj kod QR wyświetlony na ekranie komputera.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami, by sparować oba urządzenia.
 5. Dostosuj preferencje dotyczące powiadomień i inne ustawienia według własnych potrzeb.

To wszystko. Od teraz Wasz telefon jest zintegrowany z komputerem i możecie korzystać z jego funkcji przez „Łącze do Windows”.

Phone Link Łącze do telefonu

Jakie możliwości oferuje Phone Link w pracy nauczyciela?

Phone Link zapewnia szeroki dostęp do przydatnych funkcji telefonu bezpośrednio z poziomu komputera. Oto niektóre z nich:

 • Wyświetlanie powiadomień ze smartfona i szybkie odpowiadanie na wiadomości SMS. Nie trzeba już sięgać po telefon, by sprawdzić, czy rodzic ucznia napisał ważną wiadomość. Dzięki aplikacji „Łącze do telefonu” zrobisz to, bez sięgania po smartfon i sprawiania wrażenia, że nie poświęcasz uczniom pełnej uwagi.
 • Przypominanie o ważnych sprawach szkolnych i klasowych – dzięki synchronizacji powiadomień z kalendarza i aplikacji mobilnych.
 • Przeglądanie ostatnio zrobionych zdjęć i wysyłanie ich. Chcesz pokazać uczniom ciekawą infografikę zapisaną w telefonie? Wystarczy kilka kliknięć w aplikacji „Łącze do telefonu” na komputerze i możesz wyświetlić plik, np. na rzutniku. Oglądanie zdjęć czy filmów zrobionych telefonem, np. z wycieczek szkolnych czy eksperymentów naukowych? Z Phone Link to banalnie proste.
 • Puszczanie uczniom nagrań dźwiękowych czy podcastów edukacyjnych prosto z aplikacji muzycznych w telefonie, sterując odtwarzaniem na komputerze.
 • Wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych. To świetny sposób na to, żeby poprowadzić podczas lekcji rozmowę z inspirującym gościem, bez konieczności zapraszania go do szkoły.
 • Uruchamianie wybranych aplikacji mobilnych. Na systemach Android oraz iOS dostępnych jest wiele interaktywnych aplikacji edukacyjnych. Dzięki wygodnemu połączeniu smartfona z komputerem z systemem Windows 11 możesz je wyświetlać na większym ekranie, na przykład na podłączonym projektorze, aby zaangażować do zabawy wszystkich uczniów.
 • Wygodniejsza i efektywniejsza praca z domu, poprzez swobodny dostęp do wielu przydatnych narzędzi i aplikacji z systemu Android oraz iOS.
Phone Link Łącze do telefonu

Inne przydatne funkcje dla nauczycieli w Windows 11

Phone Link to niejedyne udogodnienie dla nauczycieli w Windows 11. System oferuje też m.in.:

 • Wirtualne pulpity – pozwalają uporządkować okna aplikacji i szybko przełączać się między zestawami okien pogrupowanymi tematycznie.
 • Układy Snap – ułatwiają rozmieszczenie kilku okien aplikacji obok siebie na ekranie w optymalny sposób, przydatne gdy jednocześnie korzystamy z e-dziennika, przeglądarki, Worda itp.
 • Dyktowanie głosowe – umożliwia dyktowanie tekstu w dowolnej aplikacji. Przydatne na przykład przy tworzeniu dłuższych dokumentów lub tworzeniu automatycznych notatek z lekcji.
 • Skupienie – tryb ograniczający powiadomienia, aby zminimalizować rozpraszanie uwagi podczas pracy wymagającej koncentracji.
 • Wyższe bezpieczeństwo – ochrona prywatności uczniów i poufnych szkolnych danych to podstawa. Mechanizmy zabezpieczeń Windows 11 stoją na straży tych informacji.
Windows 11

Windows 11 to must-have dla nowoczesnych pedagogów

Nowe funkcje Windows 11 mogą znacząco usprawnić pracę z komputerem zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom. Dzięki aplikacji „Łącze do Telefonu” (Phone Lin)k, nauczyciel może wygodnie zarządzać swoim smartfonem z poziomu komputera, oszczędzając czas i minimalizując rozpraszacze.

Dodatkowo, inne udoskonalenia – jak wirtualne pulpity czy tryb skupienia – pozwalają lepiej zorganizować pracę i zachować porządek w cyfrowym środowisku. Dzięki temu system Windows 11 staje się niezastąpionym narzędziem w rękach nowoczesnych pedagogów.

Tekst został napisany we współpracy z firmą Microsoft