Najlepsza muzyka do pracy w biurze. Jak dźwięki wpływają na naszą efektywność?

Praca to Twoja pasja? Super! Przyznasz jednak, że nawet najprzyjemniejsze zajęcie może niekiedy okazać się nużące, prawda? Dobrze jest wówczas zafundować sobie odpowiednią dawkę motywacji. Z genialnym efektem pomogą w tym odpowiednio dobrane dźwięki. Okazuje się bowiem, że nie tylko doskonale podnoszą efektywność i wydajność pracowników umysłowych, ale także skutecznie poprawiają nastrój. Pytanie tylko: jak wybrać muzykę do pracy w biurze? Sprawdź kilka wskazówek i polecanych playlist.

Muzyka do pracy w biurze. Sprawdza się?

Wokół muzyki, która ma poprawiać zdolność do efektywniejszej pracy powstało wiele dyskusji – niektóre z nich oparto nawet na doświadczeniach. Dzięki temu zauważono, że odpowiednio dobrane dźwięki mogą pozytywnie wpływać na pracę umysłową.

Liczne badania dowodzą, że pracownicy biurowi, którzy słuchają muzyki podczas swojej pracy są bardziej pomysłowi i szybciej wykonują swoje obowiązki. Wszystko dzięki temu, że atrakcyjny dla naszego umysłu dźwięk potrafi zwiększyć kreatywność, skutecznie podnieść nastrój i koncentrację na danej rzeczy, czyniąc ją prostszą i przyjemniejszą.

Muzyka w biurze ma dwa oblicza, które roboczo można nazwałam: ogólnym i prywatnym. Pierwsza opcja to dźwięki, które grają gdzieś w przestrzeni i są odgórnie narzucone. Alternatywa to z kolei muzyka, którą wybieramy sami, najczęściej zakładając na uszy słuchawki. To właśnie na niej skupimy się najbardziej.

Jak wybierać muzykę do pracy w biurze?

Pochylając się nad tym tematem, należy pamiętać, że muzyka nie jest panaceum na wszystko. Sceptycy takiego podejścia twierdzą, że muzyka owszem poprawia koncentracje, a przez to ma wpływ na naukę i poszerza funkcje umysłowe, odpowiadające za takie obszary, jak kreatywność, pamięć czy wielozadaniowość. Nie jest jednak złotym środkiem, który uczyni z nas geniuszy, jak np. głosi tzw. efekt Mozarta. 

Co ważne, aby dźwięki odpowiednio wpływały na naszą pracę muszą też spełniać kilka podstawowych warunków. Muzyka powinna być dopasowana adekwatnie nie tylko do pracy, jaką wykonujemy, ale również do naszej osobowości. 

O co chodzi? Okazuje się, że niektórym osobom jest obojętne, czego słuchają, byle tylko odciąć się od dźwięków otoczenia, np. w biurach o pomieszczeniach typu open space, gdzie nietrudno o hałas. Inni z kolei muszą słuchać określonego typu muzyki, bo tylko on sprawia, że mogą skupić się na pracy. Pamiętajmy, że są też osoby, które lubią pracować w kompletnej ciszy, bo muzyka wywołuje u nich zupełnie odwrotny do zamierzonego, rozpraszający efekt.

Sprzęt do pracy zdalnej

Wybierając muzykę do pracy w biurze możesz też kierować się uniwersalnym kluczem, który w połączeniu z powyższym, pozwoli Ci na ułożenie perfekcyjnej playlisty. 

Oto jego kilka najważniejszych zasad:

  • wybieraj muzykę, którą „lubi i kojarzy twoje ucho”,
  • postaw na proste brzmienie,
  • sprawdź numery bez tekstu lub w języku, którego nie znasz – dzięki temu nie będziesz się na nim nadmiernie skupiać,
  • unikaj utworów odwracających uwagę, np. zbytnio angażujących lub zmuszających do refleksji/budzących wspomnienia,
  • skup się na utworach niosących pozytywne, motywujące przesłanie,
  • unikaj drażniących Cię kawałków, wybieraj je zgodnie ze swoimi upodobaniami muzycznymi.

Polecana muzyka do pracy w biurze

Opierając się na powyższych wskazówkach, z powodzeniem stworzysz playlistę do pracy, która umili wykonywanie codziennych obowiązków.

Możesz też skorzystać z propozycji dostępnych w sieci. Są one konstruowane przez serwisy i platformy muzyczne, a także udostępniane przez innych użytkowników. Kto wie, może to właśnie wśród nich znajdziesz swojego faworyta? 

Aby było łatwiej, poniżej zostawiam kilka przykładowych propozycji z muzyką idealnie nadającą się do pracy w biurze.

Muzyka, która pozwala się skupić

W tym zakresie szczególnie warto zajrzeć do działu KONCENTRACJA na Spotify. Znajdziesz w nim playlisty, które skutecznie pomogą przetrwać w pracy, a dodatkowo uczynią ją przyjemniejszą. 

Oprócz oczywistych playlist, jak „Muzyka do pracy” czy „Praca w domu”, gdzie brylują utwory dobrane według biurowego klucza, możesz też spodziewać się tu utworów dla fanów jazzu, pianina czy odgłosów natury. Szeroki wachlarz dźwięków sprawia, że sięgając do zestawienia KONCENTRACJA, niemal każdy jest w stanie wybrać muzyczną perełkę do pracy dla siebie.

Sprawdź playlistę Muzyka do pracy w serwisie Spotify.

Muzyka z gier i filmów

Istnieją teorie, które mówią, że podczas nauki i pracy najlepiej sprawdza się muzyka instrumentalna. A ta, jak wiadomo, często pojawia się w grach i jako ścieżka dźwiękowa do filmów. Warto zatem sięgnąć po playlisty również z tego podwórka, wybierając dźwięki, które zapadły nam w pamięć po spotkaniu z konkretnym tytułem. 

Subiektywnie wybranym przykładem może być tu: Epic Instrumnetal Soundtracks w tym powyższym serwisie. 

Muzyka relaksacyjna

Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Trzeba jednak przyznać, że muzyka relaksacyjna oprócz tego, że skutecznie wycisza, potrafi wesprzeć koncentracje i skutecznie odciągnąć uwagę od bodźców zewnętrznych, których w zatłoczonym biurze pojawia się całe mnóstwo. 

Co więcej, wachlarz kojących dźwięków jest tak szeroki, że swobodnie możesz wybierać te, które akurat najbardziej przypadną Ci do gustu – od chillujących piosenek, przez utwory instrumentalne, po dźwięki ptaków, szum wody, a nawet imitujące warunki pogodowe, np. burzę. Przykładowo:

Muzyczne inspiracje dla każdego 

Potrzebujesz muzyki na każdą okazje? A może szukasz sposobu, który pozwoli z powodzeniem zrelaksować się po zakończeniu pracy i odpocząć od codziennych obowiązków?

Koniecznie przeczytaj także:

Natomiast, jak już wybierzesz odpowiednie dla siebie muzyczne rozwiązanie, sprawdź sprzęt muzyczny, który pomoże Ci delektować się nim w najlepszej jakości. Znajdziesz go w naszych rankingach:

Źródło: Spotify, wikipedia.pl, opracowanie własne