Uniwersalna aplikacja do kamer IP. Wybierz najlepszą propozycję i miej oko na swoje otoczenie

Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach kluczowym elementem każdego ekosystemu smart home jest kamera, która potrafi skutecznie kontrolować to, co dzieje się w jej otoczeniu. To wyjątkowo przydatne urządzenie doceniane jest nie tylko w domach, ale i w firmach, sklepach, bankach i niemal w każdym innym miejscu, które może być szczególnie narażone na działanie osób trzecich, np. na włamania, kradzież, pożar, czy zalanie. Dowiedz się, co dokładnie oferuje ten sprzęt i sprawdź, która uniwersalna aplikacja do kamer IP jest najlepsza.

Czym jest i jak działa kamera IP?

Choć kamera IP do złudzenia potrafi przypominać kamerę internetową, to różnica pomiędzy tymi urządzeniami jest znacząca i widoczna przede wszystkim na poziomie ich  działania oraz sposobu transmisji danych. 

Jak wskazuje nazwa kamera IP działa w oparciu o protokół IP (Internet Protocol). Oznacza to mniej więcej tyle, że ten rodzaj urządzenia monitorującego z automatu przesyła nagranie do sieci, dzięki czemu można je na bieżąco oglądać, np. pod dedykowanym adresem w przeglądarce lub w specjalnej aplikacji. Proces ten jest oczywiście szyfrowany, a podgląd zebranego materiału może mieć wyłącznie osoba, która zna hasło do portalu lub aplikacji dedykowanej kamerze IP.

Poszczególne rodzaje kamer IP różnią się od siebie wieloma aspektami, które w efekcie wpływają na ich prace i późniejsze zadowolenie osoby, która się na nie zdecyduje. Wybierając kamerę dla siebie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. 

Wśród najważniejszych z nich można wymienić:

  • kąt widzenia – określający faktyczną powierzchnię, którą zarejestruje urządzenie – największe pole widzenia mają kamery obrotowe
  • sposób łączności – na rynku znajdziesz zarówno modele łączące się ze źródłem internetu za pomocą kabli, jak i modułów bezprzewodowych, w tym Wi-Fi
  • rozdzielczość – im większą rozdzielczość wybierzesz, tym bardziej szczegółowego nagrania możesz się spodziewać – jeśli zależy Ci np. na możliwości odczytania tablic rejestracyjnych czy rozpoznania twarzy, to wybierz rozdzielczość na poziomie min. Full HD
  • tryb nocny – upewnij się, że urządzenie posiada specjalne diody doświetlające obraz i/lub filtry podczerwieni, które umożliwią nagrywanie przy słabym oświetleniu, w tym również po zmroku
  • czujnik ruchu – gwarantujący, że kamera będzie nagrywała / robiła zdjęcie wyłącznie, gdy wykryje ruch, oraz powiadomi Cię o tym w aplikacji
  • mikrofon i głośnik – umożliwiający mówienie przez kamerę i słuchanie tego, co dzieje się wokół niej
  • pamięć urządzenia – kamera IP może oferować własną pamięć wewnętrzną, ale zwykle jest ona ograniczona, więc producenci zapewniają miejsce np. na dodatkową kartę SD do zapisywania danych
  • budowa – solidna obudowa i odporność sprzętu na warunki atmosferyczne liczy się szczególnie w przypadku kamer zewnętrznych
kamera ip aplikacja

Kto i dlaczego powinien kupić kamerę IP?

Monitoring to pierwszy krok do stworzenia inteligentnego domu. Ale nie tylko. Tak naprawdę inteligentne kamery IP na początku najczęściej spotykane były w firmach, lokalach, instytucjach, bankach, szkołach i w przestrzeni publicznej, np. na parkingach czy przejazdach kolejowych. Dopiero z czasem, dzięki swoim atutom, zostały docenione także przez użytkowników prywatnych, którzy za ich pomocą mogą szybko i komfortowo kontrolować to, co dzieje się z ich dobytkiem. Nie ma w tym nic dziwnego, bo kamery IP dają przede wszystkim możliwość szybkiej reakcji na sytuacje, które dzieją się, np. gdy nie ma nas w domu, a rejestrowane przez nie nagrania stanowią niepodważalny dowód w razie kradzieży, włamania, parkingowej stłuczki lub innego groźnego incydentu.

Odkryj:


Najlepsza uniwersalna aplikacja do kamer IP

Jednym ze sposobów na zdalny dostęp i sterowanie kamerą IP jest odpowiednia aplikacja mobilna, która gromadzi najważniejsze opcje i funkcje takiego urządzenia w jednym miejscu. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie, gdy chcesz stale „trzymać rękę na pulsie” i w każdej chwili mieć możliwość otrzymywania powiadomień oraz weryfikowania, co dzieje się w domu lub firmie, gdy Cię tam nie ma. Z reguły producenci, wraz z wypuszczeniem konkretnego modelu urządzenia, dostarczają również dedykowaną mu aplikację i to po nią najczęściej sięgają osoby, które chcą w ten sposób korzystać z atutów kamery IP. 

Istnieje jednak także coś takiego, jak uniwersalne aplikacje do kamer IP, które pozwalają na obsługę wielu różnych urządzeń, bez względu na markę, a przy tym są doskonałym centrum zarządzania monitoringiem każdego dobytku. Wystarczy, że zainstalujesz taki program na smartfonie z dostępem do internetu, a następnie zsynchronizujesz oba urządzenia. 

Sprawdź polecane uniwersalne aplikacje do kamer IP i wybierz swój styl monitorowania.

kamera IP aplikacja

iCamViewer

Pierwsza propozycja zestawienia skierowana jest do osób, które korzystają ze smartfonów i tabletów z systemem Android oraz iOS. 

 iCamViewer może pochwalić się bardzo szeroką kompatybilnością z urządzeniami dostępnymi na rynku. Warto zaznaczyć też, że ich ilość jest też sukcesywnie zwiększana. Nie oznacza to jednak, że będzie działała z KAŻDYM sprzętem, więc przed jego zainstalowaniem sprawdź, czy pasuje do Twojej kamery IP. 

Listę kompatybilnych urządzeń znajdziesz w Sklepie Play oraz AppStore.

Co jeszcze warto wiedzieć? Aplikacja iCamViewer to bardzo przejrzyście napisany i prosty w obsłudze program, który pozwala swobodne przeglądanie obrazu ze zsynchronizowanego z nim urządzenia rejestrującego w czasie rzeczywistym. Co więcej, umożliwia zarządzanie aż 16 osobnymi sprzętami na raz – w tym nie tylko kamerami IP, ale też np. CCTV. 

Monitoring Ivideon

Kolejna propozycja wśród uniwersalnych aplikacji do kamer IP to Monitoring Ivideon, czyli program, który cieszy się niezwykłą popularnością – na chwilę obecną odnotował już ponad milion pobrań ze sklepu Google Play. Tak jak swoja poprzedniczka, Monitoring Ivideon również jest dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS.  

Intuicyjnie skonstruowana propozycja na urządzenia mobilne oferuje szeroką gamę opcji, które przydadzą się zarówno w domu, jak i w przypadku rozwiązań biznesowych. Jest przeznaczona nie tylko dla kamer IP, ale również innych produktów z kategorii smart home, które w ten sposób możesz mieć zawsze pod ręką.

Ale na tym nie koniec. Oprócz tego, że ta wyjątkowa aplikacja umożliwia zdalną obserwację obrazu za pomocą kamer IP, to dodatkowo daje też opcje powiadomienia o zdarzeniach i zapisuje zebrane nagrania – lokalnie lub w specjalnie przygotowanej ku temu chmurze Ivideon.

kamera IP aplikacja

ManyCam 

Chcesz w pełni wykorzystać nie tylko kamerę IP, ale wszystkie swoje urządzenia za pomocą telefonu komórkowego? ManyCam to kolejna aplikacja, która w tym pomoże. Mimo że jej głównym założeniem jest streamowanie i tworzenie autorskich materiałów, to spokojnie sprawdzi się też jako baza dostępu do kamery IP. Pobierzesz ją w sklepie Google Play oraz AppStore. 

Najprościej ujmując, ManyCam to bardzo nowoczesna i profesjonalna aplikacja do przesyłania strumieniowego, która genialnie sprawdzi się nie tylko w przypadku wybranych kamer IP, ale również rejestratorów internetowych. W swojej darmowej wersji obsługuje dwa urządzenia na raz. Co jednak najciekawsze, aplikacja ManyCam zmienia każde urządzenie mobilne w… narzędzie do obróbki materiału wideo. Sprawdź, jak działa to multifunkcyjne rozwiązanie u Ciebie!

Źródło: Google Play, AppStore, ivideon.com, opracowanie własne