Jak zabezpieczyć dom podczas wyjazdu na urlop? Skorzystaj z rozwiązań smart home

Technologia jest nieodłączoną częścią dzisiejszego funkcjonowania. Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem nowych rozwiązań, czy raczej podchodzisz do nich z przymrużeniem oka ważne, aby wiedzieć, co mają do zaoferowania. Jest wiele opcji, które możesz wykorzystać podczas urlopowego wyjazdu. Jakich? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej.

Twój dom musi być bezpieczny

Wygląda na to, że nadszedł kres proszenia sąsiadki, aby pod wakacyjną nieobecność sprawdzała, co dzieje się z naszym dobytkiem. Możemy za to, mieć spokojny urlop i oddać się zasłużonemu relaksowi. Nieważne, jak daleko od domu jesteśmy – to my mamy go pod pełną kontrolą. Brzmi dobrze, prawda? I tak jest. 

Coraz szerzej dostępne, inteligentne zabezpieczenia dla domu poinformują o wszystkim, nawet jeśli właśnie relaksujemy się przy drinku z palemką na plaży. W znacznej większości przypadków, informację o incydencie otrzymamy na swój smartfon, co pomoże w szybkiej reakcji, a co za tym idzie zapobiegnięciu ewentualnym przykrym wydarzeniom. 

inteligentny dom wakacje

Jak dbać o bezpieczeństwo domu, gdy nikogo w nim nie ma ?

To proste. Musimy sprawić, aby stał się prawdziwym smart home. Innymi słowy konieczne jest wyposażenie go w zbiór urządzeń, dbających o jego prawidłowe funkcjonowanie oraz solidne zabezpieczenie. Staranna selekcja wyposażenia, pozwoli na stworzenie jednego zintegrowanego i inteligentnego systemu, w którym liczbę funkcji i ich zakres dopasujemy do swoich indywidualnych preferencji. 

Warto zwrócić na to szczególną uwagę, bo inteligentny dom to gwarancja tego, że będąc na urlopie nadal mamy kontrolę nad tym, co się w nim dzieje i możemy skutecznie zminimalizować ryzyko niechcianych sytuacji, które (odpukać) mogą wydarzyć się pod naszą nieobecność. Wiem, że temat nie należy do przyjemnych, ale jest niezwykle istotny, więc trzeba działać!

inteligentny dom wakacje

Do konkretów. Poniżej przygotowaliśmy listę urządzeń, które mogą współpracować niezależenie od siebie oraz w inteligentnej korelacji. Można wybrać takie, które podczas nieobecności spowodowanej wyjazdem mogą przydać się najbardziej. Są to m.in.:

Małe, dyskretne urządzenia, które pozwolą mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w najistotniejszych miejscach. Kiedy ktoś otworzy okno, drzwi lub szafkę z ważnymi dokumentami, natychmiastowo otrzymamy o tym informację.

Jak sama nazwa wskazuje, te urządzenia poinformują o tym, że pod nieobecność ktoś porusza się po domostwie.

Rozubudowane modele czujników zalania powiadomią Cię o nieszczelności rur, oszczędzając przy tym wiele stresów i kłopotów. Co więcej, kiedy dojdzie do kryzysowej sytuacji, wyłączą prąd w inteligentnych gniazdkach i odetną wodę – naturalnie, jeśli są połączone z adekwatnym systemem. Z takim urządzeniem możesz zapomnieć o kosztownych naprawach i spokojnie oddać się wypoczynkowi. 

Pozwól sobie na komfort i bezpieczeństwo z czujnikiem dymu i ognia, zapewniającym szybką reakcje w kryzysowych sytuacjach. Większość czujników tego rodzaju, gdy alarm jest włączony, wysyła powiadomienia w czasie rzeczywistym prosto na Twój smartfon. Dzięki temu można podejmować działania nawet w odległości kilku kilometrów od domu. 

Ich instalacja to imitacja obecności domowników. Mogą włączać się i wyłączać o określonej porze, a dodatkowo w ustalonych wcześniej pomieszczeniach.

Gadżety szczególnie przydatne w przypadku zapominalskich. Pomogą, jeśli nie będziemy pewni, czy w pośpiechu przed podróżą wszystko, co powinno, zostało odłączone od prądu.

Inaczej mówiąc praktyczne oko na dom, kiedy nas w nim nie ma. Zapewniają podgląd pomieszczeń, w których się znajdują. Można zainstalować je również na zewnątrz, co pozwoli na kontrolę tego, co dzieje się wokół budynku. W tym wypadku warto postawić na modele odporne na kurz i wodę, a także potrafiące nagrywać nawet w słabym oświetleniu i po zmroku.

Możemy także wyposażyć system smart home w specjalny alarm – jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań dla osób, które dużo podróżują. Fizycznie syrena alarmowa zostaje aktywowana po włamaniu, powiadamiając o nim właściciela domu oraz odpowiednie służby. 
Co więcej, dzięki temu, że urządzenia w inteligentnym domu ze sobą współpracują, taki alarm uaktywni monitoring, a następnie całe zajście zostanie zapisane w wirtualnej chmurze. Zyskamy dzięki temu niepodważalne dowody ze zdarzenia, oszczędzając sobie dodatkowych nerwów.

Mowa o zaawansowanych kontrolerach dostępu, które pozwolą sprawdzić nie tylko, kto stoi pod drzwiami, ale również m.in. zdalnie je otwierać. Z nimi masz pewność, że na swoją posesje wpuszczasz tylko zidentyfikowane osoby. 

Najlepsze produkty zwiększające bezpieczeństwo 

inteligentny dom wakacje

Inteligentny dom nie tylko na wakacje

Warto wspomnieć, że ze powyższe przykłady to tylko część potencjału na stworzenie inteligentnego domu. Na rynku znajdziemy o wiele więcej produktów Smart Home, które przydadzą się przez cały rok i w każdej sytuacji. Również wtedy, kiedy będziemy przebywać w swoim mieszkaniu.

Aby poznać je wszystkie, zajrzyj do poradnika: Inteligentny dom. Jaki system wybrać? Czym się kierować?, a następnie ciesz się nowymi technologiami z pełnym spectrum ich działania. 

Koniecznie sprawdź też naszą strefę Smart Home&IoT