Uniwersalna aplikacja do smartwatcha. Sprawdź, która jest najlepsza

Nie jest tajemnicą, że aby korzystać z pełnego spectrum funkcjonalności urządzeń ubieralnych typu smartwatch czy smartband, trzeba je najpierw odpowiednio zsynchronizować ze smartfonem. Do tego z kolei konieczna jest adekwatna aplikacja. Mimo że większość użytkowników stawia na rozwiązania od producentów swojego sprzętu, to jednak zdarza się, że niektórzy z nich szukają bardziej uniwersalnych aplikacji. Dowiedz się więcej na ich temat.

Co daje aplikacja do smartwatcha?  Najważniejsze zalety 

Dobra i w pełni działająca aplikacja to totalne must have dla wszystkich właścicieli sprzętu wearables. Dedykowane nadgarstkowym urządzeniom apki na smartfon odpowiadają nie tylko za prawidłowe działanie poszczególnych opcji zegarka, ale również skutecznie pomagają w zarządzaniu jego funkcjami oraz umożliwiają konfigurację niemal wszystkich aspektów technicznych, które są charakterystyczne dla konkretnego modelu urządzenia. 

Trzeba też wspomnieć, że aplikacje dla smartwatchy stanowią genialne źródło wiedzy i poszerzają perspektywę użytkownika. Jak? Na przykład skutecznie motywują go wykorzystywania sprzętu ubieralnego na co dzień, np. poprzez tworzenie elitarnych sieci społecznościowych. Chodzi o to, że dzięki aplikacjom do inteligentnych zegarków i opasek można np. brać udział w grupach tematycznych i wyzwaniach, ustawiać indywidualne cele i motywujące do ich realizacji przypomnienia, a nawet zdobywać odznaki za każdy z etapów tego procesu. Wszystko to fenomenalnie wpływa na odbiór sprzętu ubieralnego, zachęcając użytkownika do sportowej rywalizacji, a sama aplikacja dla smartwatcha staje się doskonałą przestrzenią do pozytywnych wibracji pomiędzy osobami o podobnych zainteresowaniach.

Podsumowując, aplikacja dla smartwatcha / smartbanda spełnia dwie podstawowe role:

  • synchronizacji sprzętu wearables ze smartfonem celem korzystania z konkretnych funkcji, które będą się różniły w zależności od modelu smartwatcha/opaski;
  • poszerzenia funkcjonalności, które są już dostępne z poziomu nadgarstka.
ocena stresu fitbit

Jak wybrać aplikację do inteligentnego zegarka? 

Aplikacje do smartwatchy i smartbandów można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: 

  • dedykowane przez producenta urządzenia aplikacje dla konkretnego modelu smartwatcha,
  • uniwersalne aplikacje do smartwatchy, potrafiące współpracować z zegarkami różnych producentów.

Trzeba tu też zaznaczyć, że podobnie do smartfonów, inteligentne zegarki działają w różnych systemach. Aby połączyć ze sobą oba sprzęty, muszą być one ze sobą tożsame. Aplikacje do smartwatchy uwzględniają uwarunkowania systemowe zegarków i smartfonów, dlatego są  tworzone zgodnie z konkretnymi wymogami każdego z nich. Ze względu na to, możemy zatem podzielić je również na programy:

  • kompatybilne z iOS-em lub Androidem 
  • uniwersalne 

Jeśli chodzi o wybór pod względem producenta, jest to dość proste, ponieważ wystarczy jedynie pobrać dedykowaną konkretnej marce aplikację na swój smartfon. Następnie trzeba się  w niej z reguły zarejestrować, aby uzyskać pełny dostęp do oferowanych funkcjonalności. Kolejny krok polega na synchronizacji zegarka ze smartfonem – cały ten proces odbywa się na poziomie aplikacji, która łączy się z nadgarstkowym urządzeniem za pomocą wbudowanych w nie modułów Bluetooth. 

fitbit charge 4

Najlepsza uniwersalna aplikacja do smartwatcha / smartbanda

Zadaniem uniwersalnej aplikacji na smartfon do smartwatcha jest spełnienie wszystkich wymienionych funkcji, w tym przede wszystkim pełna obsługa i synchronizacja z urządzeniem ubieralnym – bez względu na jego markę i możliwości. Kluczowym czynnikiem, który najpewniej ostatecznie uwarunkuje wybór aplikacji do zegarka dla Ciebie, jest jedynie ekosystem smartfona, który zamierzasz z nim połączyć. Uniwersalną aplikację do smartwatcha dla siebie możesz wybierać spośród wielu opcji, które są zupełnie darmowe i przyciągają uwagę rozmaitymi interfejsami. Poniżej znajdziesz TOP 3 propozycji.

WearOS by Google (Android Wear)

Mowa o jednej z najbardziej znanych aplikacji dedykowanych smartwatchom, której autorem jest znany i lubiany gigant z Mountain View. Synchronizacja urządzeń poprzez program WearOS sprawia, że użytkownik mający na ręku zegarek może np. korzystać z najpopularniejszych usług oferowanych przez tę platformę, w tym z pomocy Asystenta Google. Co więcej, istnieje tu również możliwość wglądu w szczegółowe raporty na temat zdrowia, samopoczucia i aktywności oraz korzystania z funkcji telekomunikacyjnych i multimedialnych.  Wymienioną propozycję pobierzesz w sklepie Google Play oraz AppStore.
wear os by google

Da Fit

Kolejna propozycja również jest kompatybilna ze smartfonami na Androidzie oraz iOS. Aplikacja Da Fit pozwala na sprawną synchronizację wielu urządzeń ubieralnych i rejestruje każdą wykonaną aktywność oraz parametry zdrowotne. Dowiesz się z niej np. ile wykonujesz kroków, jak długo śpisz, jakie masz tętno itd.  Co więcej, program na smartfon przeanalizuje te dane, utworzy szczegółowe raporty z konkretnego okresu oraz na podstawie ich wyników przygotuje wskazówki na przyszłość. Z powodzeniem posłuży też do zarządzania ustawieniami inteligentnych zegarków, takim jak np. powiadomienia i połączenia, ustawienia tarcz i personalizacja widgetów oraz odbieranie wiadomości. Trzeba też zaznaczyć, że aplikacja Da Fit jest bardzo estetyczna i przejrzysta. Z pewnością spodoba się wszystkim, którzy lubią mieć wszystko intuicyjnie poukładane w jednym miejscu. 
da fit iphone
fot. Da Fit / AppStore

Wearfit  / Wearfit 2.0

Punkt trzeci na liście uniwersalnych aplikacji do smartwatchy to program Wearfit w dwóch odsłonach. Podobnie do poprzedników, znajdziesz go zarówno w sklepie Google, jak i w AppStore. Jasno skonstruowana aplikacja na smartfon do obsługi inteligentnych zegarków wykorzystuje zebrane przez nie informacje do analizy jego ogólnej kondycji. Jeśli tylko zaimplementowane w urządzeniu czujniki na to pozwalają, to sprawdza też poszczególne parametry organizmu, np. tętno, saturację czy ciśnienie krwi – również podczas snu. W ten sposób gwarantuje ocenę zdrowia fizycznego i psychicznego. Pozwala również zarządzać każdą aktywnością użytkownika. Oprócz holistycznego podejścia do wymienionych kwestii, aplikacja Wearfit oferuje także mnóstwo przydatnych na co dzień narzędzi. Chodzi m.in. funkcję inteligentnego budzika oraz pełną personalizację usług telekomunikacyjnych.
Xiaomi Smart Air Purifier sterowanie aplikacja

Jak sparować smartfon z zegarkiem? 

Mimo że wybór wśród uniwersalnych aplikacji jest dość duży, to nadal wiele osób decyduje się na korzystanie z autorskich programów od producentów sprzętu wearables. Mowa m.in. o: Huawei Zdrowie, MiFit, Fitbit, Garmin i wielu, wielu innych. 

Bez względu na to, do którego grona należysz, po instalacji programu na smartfonie oraz dla pełnej funkcjonalności smart zegarka, musisz skonfigurować z nim swoje nadgarstkowe urządzenie. Jak to zrobić? 

  1. Włącz moduł Bluetooth w telefonie oraz (jeśli to konieczne) w smartwatchu / smartbandzie. 
  2. Wejdź w aplikację mobilną dla urządzeń ubieralnych. 
  3. Wyszukaj sprzęt i spróbuj nawiązać z nim połączenie. 
  4. Jeśli to konieczne, zweryfikuj go za pomocą wyświetlonego kodu lub hasła. 
  5. Dokończ konfigurację opaski i zegarka personalizując ustawienia „pod siebie”. 

Warto sprawdzić:


Źródło: AppStore, Google Play, opracowanie własne