Technologia w Święta? W 2020 wręcz niezbędna

Święta to czas spokoju i odprężenia w rodzinnym gronie. To również idealna okazja, aby odpocząć od obowiązków służbowych, które często wiążą się ze stałym kontaktem telefonicznym i nosem wściubionym w laptopa. Z założenia wszelkie technologiczne gadżety powinny być rzucone w kąt chociaż na te parę dni. Ale skoro są nam niezbędne na co dzień, to czy w Święta da się inaczej? Zwłaszcza tegoroczne?

Technologia w Święta

Darzę wielkim podziwem wszystkich, którzy potrafią w świąteczne dni zrezygnować całkiem z odpalenia telewizora czy zajrzenia na portal społecznościowy. Taki wyczyn jednak mało komu się udaje albo mało kto chce w ogóle takie wyzwanie „świątecznego technologicznego resetu” podjąć.

Z drugiej strony – w tym roku, w zaistniałej sytuacji, gdy kontakt w realu jest mocno utrudniony, świat wirtualny wyciąga do nas pomocną dłoń. Skoro nie możemy spotkać się przy świątecznym stole twarzą w twarz, jedynym rozwiązaniem staje się spotkanie twarzą w ekran. I zamiast w tym, bądź co bądź, wesołym okresie dołować się pandemicznymi utrudnieniami, cieszmy się z możliwości, jakie daje nam Internet i technologia. W jakich sytuacjach zatem najczęściej sięgniemy po technologię w Święta?

technologia w święta

Świąteczne gry i aplikacje na smartfona

Świąteczne gry to miły sposób na odprężenie się po wykonaniu wszystkich zadań organizacyjno-porządkowych związanych z przedświątecznymi przygotowaniami. Kilka leveli w grze, w której głównym bohaterem jest Święty Mikołaj, a w tle prószy śnieg i błyszczą złoto-czerwone dekoracje, wprawi w świąteczny nastrój i zrelaksuje przed szykowaniem wigilijnego stołu.

Jeśli szukasz mobilnej gry w świątecznym klimacie, tutaj znajdziesz kilka propozycji:

W sklepach z aplikacjami znajduje się też wiele gier angażujących całe towarzystwo. Najbardziej popularne są kalambury w najróżniejszych odmianach (rysowanie, pokazywania, opowiadanie), ale także czółko, nucenie czy quizy. Najczęściej przydają się na domówkach, wakacjach w gronie przyjaciół czy wyjazdach integracyjnych. Jednak wiele osób z takiej formy rozrywki korzysta także w gronie rodzinnym i w ten sposób umila sobie świąteczne wieczory. Każda rozrywka, która integruje, pobudza kreatywność i uczy, będzie świetną formą zabawy dla najmłodszych i tych ciut starszych.

vsco - aplikacja mobilna do obróbki zdjęć

Świąteczny seans filmowy

W pierwszy i drugi dzień Świąt forma relaksu przed telewizorem jest bardzo popularna i lubiana. Często świąteczne bajki i filmy wykorzystują rodzice, którzy muszą zająć uwagę swoich pociech na czas przygotowywania świątecznego obiadu. Świąteczne seanse filmowe są też świetnym sposobem na romantyczny wieczór w przyjemnym „nicnierobieniu”.

Zobacz:

Świąteczne aranżacje świetlne

Ci, którzy wyposażyli swoje wnętrza w inteligentne żarówki, z pewnością sięgną po smartfon, aby dostosować światło do świątecznej atmosfery. Jedni delikatnie zmodyfikują natężenie i barwę światła, a drudzy zaszaleją, tworząc wielokolorowe aranżacje. Inteligentne oświetlenie będzie też ciekawym sposobem na uatrakcyjnienie wnętrza w Sylwestrowy wieczór.

Zobacz inteligentne żarówki w x-kom

światełka świąteczne

Przegląd nowinek w mediach społecznościowych

Trzeba przecież sprawdzić, co słuchać u znajomych! Jak wystroili choinkę (i siebie) do wigilijnej wieczerzy? Czy mają taki sam zestaw dwunastu potraw na stole? I jakimi prezentami zostali obdarowani w tym roku?

Tak, regularnie podśmiechiwano się ze wzmożonej influencerskiej aktywności w okresie świątecznym. Jednak w tym roku takie newsy ze świata znajomych i rodziny są jak plaster na rozdrapywaną od marca ranę. Nikt się chyba w tym roku nie obrazi, jak wykorzystasz chwilę, rozłożysz się na kanapie wyłożonej świątecznym kocykiem i zrobisz szybki przegląd postów w social mediach. A może sam wstawisz:

logo facebook

Świąteczne selfie

Nawet jeśli nie mamy potrzeby dzielenia się z wirtualnymi znajomymi swoim świątecznym wizerunkiem, bez zrobienia chociaż jednego zdjęcia się nie obejdzie. Zresztą, po co sobie tego zabraniać. Zdjęcia i filmy to przecież najlepsza forma utrwalenia wspomnień.

christmas selfie

Kolędowanie i świąteczna playlista

Osoby, które nie lubią śpiewać a cappella, mają w tej kwestii mnóstwo możliwości. Mogą włączyć program z kolędującymi gwiazdami w TV, postawić na transmisję radiową czy puścić playlistę ze smartfona.

Przyda się jednak także tekst kolędy przed oczami, bo choć znamy je od kołyski i śpiewamy co roku, zawsze jakaś zwrotka niepostrzeżenie uleci z pamięci. „Manualne” śpiewniki niestety wyszyły już z mody, ale w Internecie jest wszystko. Najprościej zatem wyszukać tekst ulubionej kolędy i go wydrukować lub zerkać na ekran urządzenia mobilnego. Jest jeszcze jedna opcja – świąteczne karaoke! Co prawda wtedy jesteście sami odpowiedzialni za odpowiednie intonowanie, bo w tle leci sam podkład, ale zabawa gwarantowana.

Świąteczne aplikacje muzyczne (i nie tylko) znajdziesz tutaj:

aplikacja kolędy

Kontakt z rodziną

Dotarliśmy do punktu, który w tym roku cieszyć się będzie największą popularnością. Już nie tylko wyślemy SMS z życzeniami do dalszej rodziny czy znajomych. W tym roku królować będą rozmowy telefoniczne w trybie głośnomówiącym i wideokonferencje. Na szczęście sprzętów i programów, które to umożliwiają, jest mnóstwo.

Badania przeprowadzone pięć lat temu przez firmę Microsoft, dotyczące technologii przy świątecznym stole, pokazały, że 85% pytanych nie uznaje połączeń wideo za dobry sposób na podtrzymywanie kontaktu z nieobecnymi członkami rodziny czy przyjaciółmi. Jedynie 23% potwierdziło, że prowadzi rozmowy wideo. W tym roku wynik z pewnością byłby inny. 

Na koniec pozostaje mi tylko skierować tutaj:

Pssst… nie ignoruj tego newsa, bo życzymy Ci w nim Wesołych Świąt