Skype z przeprojektowanym wyglądem, nowymi motywami i funkcjami

Skype był kiedyś najpopularniejszą aplikacją do prowadzenia wideokonferencji. Kiedyś, bo od czasu wybuchu pandemii i rozpoczęcia na większą skalę pracy i nauki zdalnej, Skype w dużej mierze poszedł w odstawkę na rzecz innych komunikatorów. Konkurencją jest Zoom, Facetime, WhatsApp, ale w dużej mierze także inny produkt Microsoftu, czyli Teams. Skype jednak nie składa broni i właśnie zaprezentował się w nowej odsłonie, pokazując odświeżony wygląd, nowe motywy i funkcje.

Odświeżony wygląd Skype’a

W Windows 11 Microsoft w końcu integruje Teams bezpośrednio z systemem operacyjnym. W tym kroku wielu dopatrywało się planów na ostateczne pożegnanie Skype’a. Jak się jednak okazało, zespół Skype ogłosił ogromny zestaw nowych funkcji, które pojawią się w najbliższej przyszłości, obiecując ulepszenie aplikacji na prawie każdym poziomie. 

_____________________________

Przeczytaj także:

Przede wszystkim wizualnie zmieni się najważniejsza część Skype’a, czyli ta, którą Microsoft nazywa etapem rozmowy. Siatka wyświetlana podczas połączeń ma objąć teraz wszystkich uczestników rozmowy, niezależnie od tego, czy będą mieli włączoną kamerkę, czy nie.

Nowy widok Skype
Źródło: Skype

Kolejną zmianą jest odświeżenie motywów rozmów na Skype. Dołożono zupełnie nowe, żywe kolory i powiązane z nimi gradienty.

nowe motywy Skype
Źódło: Skype

Zmiany nie tylko w wyglądzie

Jednak w nowościach dotyczących Skype’a nie chodzi tylko o zmiany wizualne. Kolejnym kluczowym ulepszeniem, jakie Skype wprowadza do obsługi połączeń, jest wydajność. Zespół Skype’a na swoim blogu przyznał: „Chociaż uwielbiamy zmiany projektowe, wiedzieliśmy, że nie wystarczą”. Dalej Microsoft twierdzi, że zwiększa wydajność w wersji na Androida o ponad 2000% w „kluczowych scenariuszach” i 30% w wersjach Skype’a na komputery stacjonarne. Microsoft zobowiązuje się również do obsługi wszystkich przeglądarek.

Firma ulepsza także funkcję Spotkaj się teraz, która pozwala użytkownikom Skype’a zapraszać każdego — nawet tych, którzy nie korzystają ze Skype’a, na szybkie spotkanie. Teraz osoby, które zaprosisz na spotkanie, będą mogły zobaczyć, jeszcze przed dołączeniem, podgląd spotkania, w tym jego nazwę i uczestników.

Skype - spotkaj się teraz
Źródło: Skype

Kolejne zmiany nie są może tak bardzo istotne, ale Microsoft twierdzi, że wynikają z częstych próśb od samych użytkowników. Chodzi o możliwość wyboru własnego dźwięku powiadomień. Ta subtelna zmiana może rzeczywiście sprawić, że korzystanie z platformy stanie się przyjemniejsze.

Następna innowacja dotyczy reakcji, które są przecież niezwykle ważnym elementem chyba każdego komunikatora internetowego. Nawet jeśli korzystamy z niego w firmie, uwielbiamy wyrażać emocje różnymi emotikonami. Podczas spotkań online możliwość reakcji jest także niezwykle ważna. Dzięki temu możemy pokazać, co myślimy o czyjejś wypowiedzi, nie wchodząc mu w słowo. 

Za pomocą nowego selektora reakcji w Skypie będziemy mogli szybko wybrać dowolną emocję i zareagować w ciągu dwóch sekund. Swoją ulubioną reakcję będziemy mogli sobie także przypiąć, aby uzyskać do niej szybszy dostęp w przyszłości.

Super reakcje na Skype
Źródło: Skype

Jednym z ważniejszych ulepszeń jest także wprowadzenie nowej funkcji uniwersalnego translatora Skype’a. Tłumaczenie rozmów i czatów to już nie nowość, ale teraz nie tylko będzie działać w rozmowach Skype-to-Skype, ale także w rozmowach Skype-to-phone. Zatem nawet jeśli zadzwonimy na telefon stacjonarny, będziemy mogli skorzystać z funkcji automatycznego tłumaczenia w czasie rzeczywistym.

Źródło: Skype