Tłumacz Google. TOP 5 funkcji ułatwiających życie

Kto z nas nie znając obcego dialektu sięga jeszcze po słownik? Prawie nikt. Technologia zapewniła bowiem mnóstwo programów i aplikacji, z których możemy skorzystać szybko i bez uszczerbku na jakości tłumaczenia. Jedną z nich jest doceniony przez wielu – Tłumacz Google. Czy jednak umiecie docenić wszystkie płynące z niego dobrodziejstwa?

Google Tłumacz – funkcje podstawowe

To, że za pomocą Tłumacza Google dostępnego z poziomu wyszukiwarki lub aplikacji, przetłumaczycie tekst w określonym języku na ten wskazany przez siebie, jest oczywiście logiczne. To, że Google Translate przetłumaczy go nie tylko pisemnie, ale i fonetycznie – również. Ale czy na tym kończy się potencjał programu stworzonego przez giganta z Mountain View? Jasne, że nie. Najbardziej użyteczne, a niestety często pomijane funkcje Tłumacza Google zebrałam w poniższym zestawieniu.

tłumacz google
Źródło: Tłumacz Google

Top 5 funkcji Google Translate 

Tłumaczenie tekstu z obrazu

Niedawno pisałam o nowej funkcjonalności Tłumacza Google, jaką jest tłumaczenie tekstu z obrazu. Nadal pozostaje przy stanowisku, że jest to jedna z najfajniejszych i jednocześnie najbardziej użytecznych opcji do tłumaczenia w tym programie. Głównie przez to, że nie wymaga wpisywania tekstu czy pojedynczych znaków, jakie chcecie przetłumaczyć. 

tłumacz google aplikacja
Źródło: polska.googleblog.com

Otóż, dzięki zastosowaniu Neural Engine z uczeniem maszynowym wystarczy, że nakierujecie swój smartfon np. na zagraniczną tablicę informacyjną czy broszurę w obcym języku, a Google Translate rozpozna tekst, język i sam przetłumaczy zwroty w nim zawarte. Warto tutaj wspomnieć również o możliwości tłumaczenia również przez skanowanie oraz importowanie zdjęć. Niezwykle wygodna sprawa, którą docenia się dopiero po wypróbowaniu. Zatem – do dzieła!  

Więcej o funkcji czytania z obrazu w Tłumaczu Google, przeczytacie w tekście: Tłumacz Google z nowymi funkcjami. Z powodzeniem wykorzystacie je na wakacjach.

Tłumaczenie treści na stronach WWW

Coraz więcej informacji, zarówno w szkole, jak i pracy czerpiecie ze stron zagranicznych. Dobry research jest fundamentem wszechstronnej wiedzy. Nic więc dziwnego, że coraz częściej sięgacie się również do źródeł obcojęzycznych. Co jednak, jeśli słownictwo jest dość skomplikowane, np. specjalistyczne/branżowe, a witryna nie posiada tłumaczenia? 

W tym wypadku, możecie wkleić link strony w okienko do wpisywania w Google Translate. Sprawi to, że automatycznie zostaniecie przekierowani na wybraną stronę, a u jej góry pokaże się okienko z opcją tłumaczenia na wybrany język. Warto o tym pamiętać.

tłumacz google
Żrodło: Tłumacz Google

Dotknij i przetłumacz

Niezwykle przydatna funkcja, wprowadzona od wersji Google Translate 5.0. Dzięki niej, nie musicie stosować metody „kopiuj-wklej” i przełączać się pomiędzy aplikacjami, aby skorzystać z tłumaczenia. Od teraz w każdej aplikacji, która pozwala na kopiowanie tekstu, np. w Messengerze, po zaznaczeniu fragmentu do tłumaczenia, pojawi się charakterystyczne okienko, w które wystarczy kliknąć, aby uzyskać tłumaczenie. Opcję włączycie w ustawieniach Tłumacza Google. Uwaga – funkcja działa na Android w wersji przynajmniej 4.2 Jelly Bean.

Paczki językowe na wakacje

Musicie wiedzieć, że tłumaczenie języków w  Google Translate działa również w wersji offline. Aby jednak było to możliwe, trzeba uprzednio pobrać paczkę z językiem, z którego będziecie korzystać, np. podczas wyjazdu na wakacje. Funkcja szczególnie przydaje się podczas podróży do krajów, które nie są objęte roamingiem UE, a w których korzystanie z Internetu wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Tłumaczenie ze słuchu w Google Translate

Ile razy zdarzyło Wam się, że wiecie o czym mówi obcojęzyczny rozmówca, ale niekoniecznie wiecie jak to zapisać? Tłumacz Google oferuje funkcję, w której można wypowiadać do niego konkretne słowa, a on poprzez uczenie maszynowe, sprawnie je wychwyci i pokaże, co oznaczają. Mechanizm rozpoznawania mowy daje duże pole manewru i działa w kilkudziesięciu językach. Wystarczy tylko kliknąć na ikonę mikrofonu. Co więcej, opcja jest dostępna zarówno w wersji desktopowej, jak i aplikacji. Tłumacza Google na swój smartfon pobierzecie w wersji na Android oraz iOS.