Apple iPad Pro 2021: nowy wyświetlacz Liquid Retina XDR i procesor Apple M1

Zgodnie z oczekiwaniami podczas pierwszej wiosennej konferencji Apple zaprezentowało nowe tablety Apple iPad Pro 2021. Tegoroczna wersja urządzeń zyskuje niezwykle wydajny procesor Apple M1 oraz nowy tym wyświetlacza w modelu z ekranem o przekątnej 12,9″. Dowiedz się więcej na temat tej premiery w tym artykule.

Co nowego w Apple iPad Pro 2021?

 • Po raz pierwszy w historii Apple zastosowało  wyświetlacz Mini-LED: Liquid Retina Display XDR w iPadzie Pro 12,9″
 • iPad Pro 2021 jest napędzany przez chip Apple M1 (najwydajniejszym wśród wszystkich procesorów mobilnych na świecie)
 • Design urządzenia nie ulega zmianie względem wersji 2020

Niespotykana wydajność Apple iPad Pro 2021

Nowy tablet Apple jest napędzany chipem M1 znanym m.in. z Macbooków Air oraz Pro. Jest to autorska konstrukcji procesor Apple stworzony w architekturze ARM:

 • 8 rdzeniowy procesor
 • 8 rdzeniowy układ graficzny
 • zunifikowana pamięć RAM o pojemności nawet 16 GB
 • pamięć na dane użytkownika o pojemności do 2 TB

Co to oznacza dla użytkownika? iPad Pro 2021 jest najwydajniejszym tabletem na świecie, który zapewnia nie tylko najwyższą wydajność, ale też świetną kulturę pracy  oraz nawet cały dzień wydajnego korzystania z urządzeniu dzięki niezwykle energooszczędnemu procesorowi M1.

biały apple ipad pro

Taka wydajność przełoży się nie tylko na niezwykle wydajną codzienną pracę, ale też na możliwość tworzenia skomplikowanych modeli AR, edycje zdjęć, wideo oraz granie w gry z zachowaniem płynności znanej dotychczas tylko z konsol i komputerów stacjonarnych. 

możliwości ipada pro 2021

Wyświetlacz Liquid Retina XDR 12,9″

Wyświetlacz Mini-Led (Liquid Retina XDR) debiutuje w urządzeniu mobilny. Nowy tym wyświetlacza trafia tylko do modelu z ekranem o przekątnej 12,9″. 

Czym charakteryzuje się nowy wyświetlacz iPada Pro 2021?

 • zapewnia niezwykle realistyczne detale tak jak monitor Apple Pro Display XDR
 • ekran może pracować z jasnością 1000 nitów, a w momencie szczytowym osiągnąć nawet 1600 nitów
 • współczynnik kontrastu wynosi 1 000 000:1, co ułatwi przeglądanie i edytowanie materiałów HDR
 • zapewnia szeroką gamę kolorów P3 oraz TureTone
 • obsługuje odświeżanie ekranu z częstotliwością 120 Hz (ProMotion)
wyświetlacz mini led apple

Wyświetlacz 11″ iPada Pro 2021

Mniejszy z tegorocznych iPadów Pro jest wyposażony w wyświetlacz Liquid Retina, czyli taki sam, jaki posiada ubiegłoroczny model. Ten ekran również zapewnia szeroką gamę kolorów P3 oraz odświeżanie w częstotliwości 120 Hz. Natomiast jakość maksymalna wynosi do 600 nitów w szczytowym momencie. 

Wi-Fi 6 oraz łączność 5G

Wszystkie modele iPada Pro 2021 będą korzystać z interfejsu Wi-Fi 6 zapewniającego niezawodną i szybką łączność z Internetem. Modele z modemem LTE podobnie jak iPhone 12 otrzymują  obsługę łączności 5G.

Nowe funkcje aparatu

Nowy przedni ultraszerokokątny aparat z matrycę 12 MP o 122-stopniowym polu widzenia sprawdzi się idealnie podczas rozmów. Dodatkowo pozwala na odblokowanie urządzenia dzięki Face ID, wykonywanie portretowych selfie oraz obsługuje nową funkcję: zawsze w centrum uwagi.

Jak działa zawsze w centrum uwagi?

Funkcja korzysta z samouczenia i nowego obiektywu, dzięki czemu podczas rozmowy kamera cały czas podąża za rozmówcą . 

Nowy procesor Apple M1 w iPadzie Pro 2021 pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie efektów AR, obsługę inteligentnego HDR 3 i pomiary skanerem LiDAR.

Thunderbolt w iPadzie Pro

iPady Pro są wyposażone w standard Thunderbolt o przepustowości nawet 40 GB/s stosowany ze złączem USB-C, które pozwala podłączyć zewnętrzny monitor nawet o rozdzielczości 6K.

Cena i dostępność Apple iPad Pro 2021

Przedsprzedaż nowych iPadów zaczyna się już 30 kwietnia. Pierwsze urządzenia trafiają do klientów w drugiej połowie maja:

 • cena za model w podstawowej konfiguracji (8 GB RAM, 128 GB na dane) z ekranem 11″ wynosi 3899,00 zł
 • wersja z wyświetlaczem 12,9″ Liquid Retina XDR w podstawowej konfiguracji (8 GB RAM, 128 GB na dane)  ma kosztować 5499,00 zł