Niezależnie od tego, czy potrzebujesz najlepszej w swojej klasie obsługi pióra, stabilności oprogramowania czy zaawansowanych funkcji personalizacji tabletu – Firma Xencelabs ma Ci to zapewnić. Przynajmniej tak twierdzi. Czy rzeczywiście jest w stanie namieszać na rynku tabletów graficznych w związku z wprowadzeniem Xencelabs Pen Tablet Medium Bundle SE? Nie ma innej możliwości niż sprawdzenie tego na własnych rękach. Przekonajmy się w praktyce, czy Xencelabs dotrzymuje obietnic i czy jest wart swojej ceny.
Posiadanie tabletu graficznego w większości przypadków przenosi kreatywność twórcy na jeszcze wyższy poziom. Niezależnie od tego, czy jest się grafikiem profesjonalnym, nowicjuszem czy hobbystą. Xencelabs Pen Tablet Medium Bundle SE powstał w odpowiedzi na potrzeby projektantów, którzy preferują projektowanie cyfrowe, ale z tyłu głowy mają szacunek i oddanie do manualnego tworzenia.
Jeśli na co dzień potrzebujesz niedrogiego i kompaktowego tabletu piórkowego – Xencelabs Pen Tablet Medium Bundle SE może okazać się dobrym zawodnikiem. Ma większość akcesoriów i powinien przenieść wszystkie Twoje artystyczne wizje na wyższy poziom. Tym bardziej jeśli zajmujesz się ilustracją, animacją, retuszem zdjęć czy projektowaniem grafiki.
Zawartość pudełka, jakość, design, funkcje oraz przyjemność z projektowania sprawdziłam przy wsparciu architekta. W wolnych chwilach od modelowania 3D uwielbia rysować modernistyczne budynki i kreślić zbiegi na pożółkłej już kartce papieru. Przekonajmy się, co Xencelabs Pen Tablet Medium Bundle SE oferuje i czy zdoła sprostać oczekiwaniom staromodnego architekta i początkującej graficzki.
Zacznijmy od tego, co znajduje się w opakowaniu, a trochę tego jest:
Tablet piórkowy Xencelabs już od początku zrobił na mnie ogromne wrażenie. Biały kolor Nebula wygląda niesamowicie elegancko i przypomina tablety wyższej klasy premium, a jego smukła, kompaktowa i lekka konstrukcja jest naprawdę zadziwiająca. Oto dokładne wymiary i waga tabletu piórkowego Xencelabs:
Xencelabs Pen Tablet Medium SE ma tylko 8 mm grubości, co ułatwia trzymanie i przenoszenie. Jeszcze zanim zaczniesz z niego korzystać, będziesz mile zaskoczony delikatną, matową fakturą i jakością materiałów, z których został wykonany.
Z przodu obszar rysowania obejmujący większą część przedniej powierzchni, otoczony białą plastikową ramką. W pobliżu górnej krawędzi znajduje się subtelny branding „Xencelabs” z trzema przyciskami znajdującymi się tuż pod nim.
Tylna konstrukcja została wykonana ze stopu aluminium i ma sześć antypoślizgowych podkładek silikonowych, aby zapewnić stabilność podczas rysowania. Ogromnym plusem jest też sztywna metalowa płytka z tyłu urządzenia, która nadaje poczucia stabilności konstrukcji. Nie uświadczysz tu żadnych szczelin między panelami, luźnych części ani niczego grzechoczącego w środku.
Jedną z najbardziej imponujących cech tabletu Xencelabs Pen jest sposób, w jaki zadbano o każdy, nawet najmniejszy detal. Nigdy dotąd nie widziałam takiego poziomu dbałości o szczegóły w żadnym innym (nawet droższym) tablecie. Co najbardziej zaskoczyło mnie pozytywnie?
Wszystkie te drobne szczegóły są często pomijane przez producentów tabletów graficznych innych marek. Nie twierdzę, że pomagają w samym rysowaniu, ale zdecydowanie sprawiają, że staje się ono przyjemniejsze i bardziej zorganizowane.
Xencelabs jest zgodny z systemami operacyjnymi Windows, Mac i Linux. Można go używać w systemie Windows 7 lub nowszym, Mac OS X 10.12 lub nowszym oraz w systemie operacyjnym Linux.
Poza tym tablet jest kompatybilny z wieloma aplikacjami do projektowania, takimi jak Adobe Photoshop, Krita, Corel Painter, Sketchbook, Adobe Illustrator, Toonboom, Inkspace, ArtRage czy GIMP.
Ponieważ tablet piórkowy Xencelab Medium jest urządzeniem bezprzewodowym, wystarczy podłączyć klucz USB do komputera. Zgubiłeś klucz sprzętowy? Xencelabs nie zostawi Cię w potrzebie. To dlatego, że w zestawie znajduje się również kabel USB i przejściówka z USB-A na USB-C.
Do tabletu została dołączona skrócona instrukcja obsługi, która w prosty sposób pokazuje, jak najszybciej zacząć przygodę z tabletem. Jeśli Wasz pies uznał kartkę za dobrą zabawkę – specjalnie dla Was w kilku krokach przedstawię konfiguracje tabletu. W tym celu najlepiej:
Sterowniki tabletu piórkowego działają jako pomost między tabletem rysunkowym a komputerem. Pomagają komputerowi zrozumieć dane dotyczące nacisku, pochylenia, przycisków i lokalizacji. Dodatkowo dają więcej opcji dostosowywania.
Funkcje takie jak możliwość dostosowania czułości gumki, pochylenia pióra, kółka pilota, możliwość zmiany koloru i jasności diod LED, a także zmiany domyślnego czasu bezczynności tabletu czy klawiszy szybkiego dostępu – nie uzyskasz takiego poziomu dostosowania w przypadku innych tabletów graficznych.
Obszar aktywny tabletu ma wymiary 262 x 147 mm i proporcje 16:9. Jeśli zastanawiasz się, czy będzie dla Ciebie odpowiedni – wszystko zależy od rozmiaru posiadanego przez Ciebie monitora. Ogólnie rzecz biorąc Xencelabs Pen Tablet Medium Bundle SE będzie odpowiedni dla monitorów o ekranach od 16 cali do 27 cali.
Tablet ma specjalną konstrukcję z oświetleniem narożnym, dzięki czemu można wyraźnie zrozumieć obszar rysowania i cały czas rysować bez przeszkód. Można dostosować kolor dla każdego oprogramowania i używać go zgodnie ze swoimi preferencjami. W górnej części tabletu znajdują się trzy przyciski.
Bateria tabletu Xencelabs ma pojemność 3000 mAh i może działać do 16 godzin na pełnym naładowaniu (czas ładowania 2,5 godziny). Pilot Quick Keys (klawisze szybkiego dostępu) może działać od 25 do 53 godzin w zależności od użytkowania – po pełnym naładowaniu (czas ładowania 1,5 godziny).
W zestawie znajduje się średniej wielkości rękawiczka, która pomaga w osiągnięciu płynniejszych ruchów dłoni podczas rysowania. Oprócz tego dobrze wchłania pot, jest przyjazna dla skóry i wygodna w noszeniu przez dłuższy czas.
Urządzenie zawiera również pokrowiec. Posiada trzy schowki, które pasują do tabletu piórkowego Xencelabs Medium oraz wszystkich jego akcesoriów. Główny schowek z tyłu jest wyściełany i ma od wewnątrz miękką, futrzaną podszewkę. Trzecia komora posiada dwie kieszenie, które idealnie pasują do Xencelabs Quick Keys oraz pudełka z uchwytem na piórka.
Podobnie jak nazwa, tablet piórkowy jest wyposażony w dwa pióra o różnych rozmiarach. Nie potrzebują one baterii do działania i są wyposażone w przyciski, aby spełnić różne potrzeby projektowe. Oba mają 8192 poziomy czułości nacisku. W zależności od zastosowanego nacisku grubość linii odpowiednio się zmienia. Dodatkowo pióra obsługują nachylenie do +/- 60 stopni, co pozwala na wygodne tworzenie rysunków.
Jak sama nazwa wskazuje, pióro „thin” jest dość cienkie i bardzo porównywalne pod względem wielkości i wymiarów do Apple Pencil. Jest lekkie, zwinne, a jego środek ciężkości znajduje się pośrodku. Pióro posiada również dwa programowalne przyciski z boku oraz czułą na nacisk gumkę z tyłu.
Pióro z 3 przyciskami jest nieco szersze i bardziej solidne w dłoni. Posiada 3 guziki z boku i czułą na nacisk gumkę z tyłu. Wszystkie trzy przyciski mają różne kształty i tekstury, aby można je było zidentyfikować i nacisnąć bez patrzenia.
Chociaż oba rysiki są wykonane z tworzywa sztucznego, rysik z 3 przyciskami ma z przodu silikonowy materiał. Dzięki niemu zdecydowanie można było odczuć większą przyczepność i wygodę przy długich sesjach rysowania. W przypadku pióra Thin przednia część rysika różni się od tylnej. Zamiast materiału silikonowego ma miękką, plastikową teksturę.
Posiadanie pilota skrótu jest niezwykle przydatne podczas rysowania, ponieważ sprawia, że cały proces jest bardziej intuicyjny. Nie spodziewałam się, że pokrętło na górze będzie tak przydatnym narzędziem. Pomaga w wykonywaniu operacji, takich jak powiększanie, przewijanie, obracanie oraz zmiana rozmiaru pędzla i gumki.
Osiem przycisków rozmieszczono w dwóch grupach z ekranem OLED pomiędzy nimi. W ustawieniach masz możliwość zaprogramowania każdego przycisku do dowolnego wybranego skrótu. Pilot Quick Keys jest również wyposażony w poręczny ekran. Pomaga śledzić przyciski, wyświetlając nazwy skrótów do nich przypisanych. Ekran OLED pomaga również w wydłużeniu żywotności baterii, ponieważ zużywa stosunkowo mniej energii.
To jeszcze nie koniec zalet tego małego urządzenia, jakim jest bezprzewodowy pilot skrótów. Oto niektóre z nich:
Firma Xencelabs stworzyła naprawdę dobry tablet do rysowania. Spodoba się nie tylko artystom ze względu na dostępne pióra i dużą aktywną przestrzeń roboczą, ale również ze względu na samo wrażenie podczas rysowania. Wszystkie drobne szczegóły niesamowicie ulepszają prace i sprawiają, że staje się przyjemna, nawet w momentach, gdy brak nam już siły na kolejne pomysły projektowe.
Konfiguracja tabletu jest banalnie prosta i nie wymaga większego wysiłku nawet dla początkującej osoby. Pisząc o plusach, muszę wspomnieć o niesamowitej jakości materiałów, z których tablet graficzny Xencelabs Pen Tablet Medium Bundle SE został wykonany, mnogości akcesoriów oraz żywotności baterii. Myślę, że nie można mówić tutaj o wadach, a raczej kompromisach, które wynikają z wariantu budżetowego.
Biorąc pod uwagę stosunek jakości do kwoty, jaką należy za Xencelabs Pen Tablet Medium Bundle SE przeznaczyć, to żadna złotówka nie jest w tym wypadku na wyrost. Nawet jeśli zajmujesz się skomplikowanymi projektami – nie zawiedziesz się.