Bez względu na to, czy potrzebujesz tworzyć plakaty, ilustracje czy logotyp – Firma Bosto jest gotowa wesprzeć Cię w każdym zadaniu, oferując kompletny tablet. Czy rzeczywiście zdoła ona zrewolucjonizować rynek tabletów graficznych za sprawą wprowadzenia modelu BT-13HDKT? Jedyne rozwiązanie to przetestowanie tego osobiście.
Posiadanie tabletu graficznego zwykle podnosi poziom kreatywności twórcy, niezależnie od jego doświadczenia czy zainteresowań. BOSTO BT-13HDKT został stworzony z myślą o projektantach preferujących pracę cyfrową, lecz zachowujących szacunek i pasję do tradycyjnego tworzenia.
Osobiście przetestowałam zawartość pudełka, jakość wykonania, design oraz funkcje tego urządzenia. W wolnych chwilach, oprócz nagrywania filmów na platformach społecznościowych, uwielbiam tworzyć plakaty i ilustracje.
Jeśli poszukujesz niedrogiego i praktycznego tabletu graficznego na co dzień, Bosto BT-13HDKT może być odpowiednią opcją. Zawiera większość niezbędnych akcesoriów, które pomogą przenieść Twoje artystyczne pomysły na wyższy poziom, szczególnie jeśli zajmujesz się ilustracją, animacją, retuszem zdjęć czy projektowaniem grafiki.
Sprawdźmy więc, co Bosto BT-13HDKT może zaoferować i czy spełni oczekiwania początkujących grafików.
Zacznijmy od przejrzenia zawartości opakowania, a jest w nim sporo elementów:
Bosto BT-13HDKT to tablet graficzny, którego ekran o przekątnej 13,3 cala jest wprost idealny rozmiarem. A dzięki technologii LCD IPS i rozdzielczości 1920 x 1080 z łatwością możesz rysować precyzyjne linie. Kolejnym plusem ekranu jest fakt, iż wykonany został ze szkła hartowanego. Stąd nie tylko zapewnia niesamowitą wytrzymałość, ale również gwarantuje wyjątkową odporność na uszkodzenia.
Oprócz samego tabletu, w opakowaniu znajdziemy także niezbędne dodatki, które sprawiają, że korzystanie z urządzenia staje się jeszcze przyjemniejsze. Estetyczne filcowe etui oraz wygodna rękawiczka to tylko niektóre z nich, które chronią tablet podczas podróży i zapewniają wygodę podczas użytkowania.
W opakowaniu jest również instrukcja obsługi, która ułatwia pierwsze kroki z urządzeniem. Ponadto warto wspomnieć też o innych akcesoriach, takich jak ściereczka antystatyczna do czyszczenia ekranu, wymienne końcówki, które pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości tabletu.
Na koniec bardzo ciekawym rozwiązaniem jest podwójny kabel, który umożliwia szybkie i łatwe podłączenie tabletu do komputera. Nie zajmuje wiele miejsca i wygląda estetycznie. Co prawda miło byłoby podłączyć tablet dzięki opcji bezprzewodowej. Niestety jak wiemy nie każdy laptop gwarantuje wszystkie potrzebne do tego porty.
Zacznijmy od początku. Montaż Bosto BT-13HDK-T jest szybki i prosty. Podłączamy tablet do komputera czy laptopa, przy użyciu przewodu USB/HDMI do USB-C/mini HDMI.
Jeżeli to nasza pierwsza przygoda z tabletem Bosto BT-13HDK-T, to pobieramy z oficjalnej strony producenta odpowiednie sterowniki i je instalujemy. Po wykonaniu tych czynności tablet jest już gotowy do działania. Na tym etapie kluczowe jest wykonanie kalibracji pióra/ekranu w sterownikach.
Przy włączeniu sterowników Bosto Digitizer Configuration Tool dostajemy dostęp do konfiguracji tabletu i pióra. Z jej poziomu możemy, przykładowo, wykonać kalibrację, ustawić czułość nacisku pióra na ekran tabletu, zdefiniować klawisze skrótów czy wyłączyć obsługę gestów. Z kolei po prawej stronie tabletu znajdują się fizyczne przyciski, które pozwalają m.in. modyfikację jasności, kontrastu czy temperatury barwowej. Kiedy już wszystko dopasujemy do własnych potrzeb, nic nie stoi nam na przeszkodzie, żeby zacząć tworzyć.
Każdy artysta wie, że korzystanie z tabletu graficznego powinno jak najbardziej przypominać pracę na tradycyjnym medium, a jego użytkowanie musi być przede wszystkim… wygodne. Bosto BT-13HDK-T zdało ten test wygody z oceną bardzo dobrą.
Taki wynik zawdzięcza kilku istotnym czynnikom. Po pierwsze, duża powierzchnia tabletu i obszerna przestrzeń dla rąk, co przekłada się na efektywny odpoczynek i stabilną pozycję dłoni podczas rysowania. Dodatkowym plusem są składane nóżki tabletu, o których wspominałam wcześniej. Dodatkowo, zastosowane w ekranie tworzywo gwarantuje płynne poruszanie się po panelu roboczym bez oporu, zacięć i „lagów”, które mogłyby przeszkodzić w tworzeniu doskonałych linii.
Jeśli chodzi o sam proces rysowania, wygoda i naturalność pracy z Bosto BT-13HDKT zależy także od pióra i jego przemyślanej konstrukcji o zrównoważonym ciężarze, które sprawia, że leży pewnie, ale jednocześnie lekko w dłoni. Odpowiednia grubość, wyważenie i łatwo dostępne przyciski skrótów sprawiają, że pióro Bosto W09 sprawdza się bez zarzutu. Przez osiem godzin pracy czas płynął niezauważenie, a jedynymi śladami upływu czasu były skończone rysunki.
Przejdźmy teraz do istotnych kwestii związanych z tabletem graficznym Bosto BT-13HDK, które pozwalają na urzeczywistnienie i wyrażenie artystycznych wizji grafika. Efekty naszych działań możemy bezpośrednio obserwować na tablecie dzięki wyświetlaczowi LCD z matrycą IPS o szerokich kątach widzenia wynoszących 178°.
Fundamentem Bosto BT-13HD-K jest jego ekran o przekątnej 13,3 cala, pokryty specjalnym tworzywem o dużej wytrzymałości z powłoką przeciwodblaskową. Dzięki temu promienie światła nie odbijają się od wyświetlacza, co niezwykle przydatne nawet w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach. To rozwiązanie można porównać do tzw. e-papieru stosowanego w czytnikach ebooków, co sprawia, że doznania z rysowania na Bosto BT-13HDK są całkowicie naturalne, podobnie jak przy użyciu klasycznej kartki.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż wyświetlacz tego tabletu reaguje na dotyk palców – obsługa gestów (obracanie płótna i jego powiększenie/pomniejszanie przy pomocy palców). To zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę. Uwierzcie.
Ekran ma rozdzielczość FullHD (1920 × 1080 pikseli) oraz szeroką gamę kolorów, która sięga aż 127% sRGB, zapewniając znakomite odwzorowanie barw z płynnymi przejściami. To gwarantuje ładne i naturalne odwzorowanie żywych barw, a także przejrzyste detale i poprawnie ostre obrazy.
Jednak jasność ekranu (250 cd/m2) nie jest powalająca, a kolory mogą wydawać się odrobinę stłumione i mało nasycone. Dla profesjonalistów, dla których każdy niuans kolorystyczny ma znaczenie, może to być już kwestią decydującą przy zakupie tego tabletu. Mimo wszystko w tej cenie, nie możemy aż tak narzekać. Więcej możecie sprawdzić pod rolką powyżej.
Niezależnie od tego, czy jesteś wybitnym grafikiem, rysownikiem czy malarzem, nie można przecenić roli odpowiednich narzędzi. W przypadku sukcesu Bosto BT-13HD-K, kluczową rolę odgrywa dołączone pióro Bosto W09. Jednym z jego głównych atutów jest fakt, że nie wymaga ono żadnych baterii, ponieważ pobiera energię bezpośrednio z ekranu za pomocą technologii rezonansu elektromagnetycznego.
Co wyjątkowo mi się podoba to doskonała precyzja, responsywność i płynność rysika. To zasługa jego czułości nacisku z 8192 poziomami.
Oprócz tego tablet graficzny Bosto BT-13HDK-T z funkcją wykrywania ruchu pióra umożliwia utrzymanie go pod różnym kątem, co zapewnia jeszcze bardziej naturalny ruch między liniami i pociągnięciami, co nazywane jest efektem prawdziwego pędzla.
Bosto BT-13HDK-T został stworzony z myślą o początkujących twórcach i pasjonatach, ale także o bardziej zaawansowanych użytkownikach, którzy z pewnością będą z niego zadowoleni od pierwszego użycia nie wydając majątku przy zakupie.
Biorąc pod uwagę relację jakości do ceny, Bosto BT-13HDK–T oferuje niezłą wartość za każdą wydaną złotówkę. Jeśli nie zajmujesz się zaawansowanymi projektami, gdzie każdy detal ma znaczenie, nie będziesz rozczarowany. Śmiało mogę stwierdzić, że Bosto BT-13HDK-T jest obecnie najlepszym tabletem graficznym na rynku w przedziale cenowym od 1000 do 1200 zł.