Nowy, potężny iPad Air. Wygląd, procesor, cena i najważniejsze informacje

Półtora roku od premiery ostatniej generacji iPada Air, Apple zaprezentowało kolejną odsłonę swojego tabletu z tej rodziny. W tym wypadku mamy do czynienia z naprawdę potężnym urządzeniem, wyposażonym w autorski procesor Apple M1.

iPada Air 5 – rewelacja bez rewolucji?

Ogłoszenie nowego iPada Air podczas marcowej konferencji Apple nie było zaskoczeniem. Od miesięcy spekulowało się na temat tego, co zaprezentuje nam tym razem gigant z Cupertino i jak to często bywa, wiele z tych przepuszczeń się sprawdziło, w tym właśnie najnowsza odsłona tabletów Apple z rodziny Air.

Co się zmieniło w iPadzie Air nowej generacji względem poprzednika? Z pewnością największą i najważniejszą zarazem zmianą jest wyposażenie iPada Air 5. generacji (2022) w układ Apple Silicon M1. 

Nie zmienił się za to wygląd, a i w innych kwestiach zmiany są albo niewielkie, albo ich w ogóle nie ma. Ale chyba nikt nie spodziewał się tu żadnej rewolucji. Przyjrzyjmy się jednak bliżej całości nowego iPada Air.

nowy iPad Air 2022

Design i kolorystyka

Najnowszy iPad Air to tablet o niezmienionej względem poprzednika formie. Podobnie jak u starszego brata, tablet ma ekran LCD o przekątnej 10,9 cala i rozdzielczości 2360 x 1640 (264 ppi). Apple podobno planowało wyposażenie nowego iPada Air w panel OLED, ale zmienił plany ze względu na wysokie koszty i słabą wydajność.

Zawsze trochę szkoda, gdy specyfikacje pozostają niezmienne w różnych generacjach urządzeń, w końcu lud domaga się zmian, rewolucji i zaskoczeń. Pocieszać może jednak fakt, że już iPad Air 4 był doskonałym urządzeniem do odtwarzania wideo, więc nawet utrzymanie tego samego poziomu przez iPada Air 5 sprawia, że wciąż jest to tablet z ekranem, który dostarcza doskonałych wrażeń. Poza tym Apple ma tendencję do wciskania trochę więcej wydajności z pokolenia na pokolenie, nawet jeśli nie ilustrują tego specyfikacje.

Apple chwali się, że iPad Air (2022) ma obudowę aluminiową w 100% pochodzącą z recyklingu. To samo dotyczy cyny użytej do lutowania elementów na płycie głównej oraz pierwiastków ziem rzadkich w obudowie i magnesach głośników.

Wygląd jest bardzo podobny do poprzedniego modelu, ale także nie ma nad czym specjalnie ubolewać. Zabieg zastosowany przy 4. generacji, polegający na upodobnieniu iPada Air pod względem wizualnym do iPada Pro się powiódł, więc po prostu pozostajemy przy tym, co dobre.

Dostępne kolory iPada Air 5 to Space Grey (gwiezdna szarość), Starlight (księżycowa poświata), Pink (różowy), New Blue (niebieski) oraz Purple (fioletowy).

Nowy iPad Air ma tę moc. Moc procesora M1

Jeśli istnieje tablet, który warto kupić i naprawdę mieć z niego pożytek, to jest to iPad (change my mind). Teraz, kiedy Apple stara się, żeby był to sprzęt o naprawdę topowej wydajności, argumentów potwierdzających moją tezę mamy jeszcze więcej.

Plotki głosiły, że nowy iPad Air otrzyma układ A15 Bionic, który zasila najnowszą  serię iPadów Mini i iPhone’a 13 , ale zamiast tego Apple poszedł na całość i wcisnął swój potężny chip M1 do obudowy iPada Air 5. M1 to 8-rdzeniowa jednostka, która została opracowana głównie z myślą o komputerach z linii Mac. Z czasem trafiła jednak do iPada Pro, a teraz także do tańszego modeli Air.

M1 iPada Air jest, według Apple, do 60 procent szybszy niż procesor A14 Bionic umieszcony w modelu ostatniej generacji. Ma 8-rdzeniowy procesor graficzny o dwukrotnie większej mocy graficznej niż jego poprzednik. Z kolei 16-rdzeniowy Neural Engine ma przyspieszyć wykonywanie zadań związanych z uczeniem maszynowym.

Coraz bardziej zacierają się zatem różnice pomiędzy iPadem Pro i iPadem Air, ale nie mówmy hop, być może nowa generacja najbogatszego (i najdroższego) modelu zaskoczy nas jakąś rewolucją.

Łączność Wi-Fi 6 i 5G w iPadzie Air 5

Jedną z głównych zmian w stosunku do iPada Air 2020 jest włączenie łączności 5G. W idealnych warunkach 5G może osiągnąć prędkość szczytową do 3,5 Gb/s. Tablet obsługuje również Wi-Fi 6.

Ulepszony aparat

Przedni aparat zmienia się z 7 MP na 12 MP w tej iteracji iPada Air. Inna nowość to ultraszerokokątny aparat przedni z funkcją Centrum  uwagi (Center Stage). Odpowiada ona za kadrowanie obrazu podczas wideorozmów, by osoby przed ekranem znajdowały się w centrum kadru. Jeśli ktoś do Ciebie dołączy, aparat wykryje go i płynnie oddali, aby uwzględnić go w ujęciu.

Tylna kamera również ma 12 MP, czyli taką samą jak poprzedni model. Może robić ostre zdjęcia i nagrywać filmy 4K.

Kolory nowego iPad Air

iPad Air 5: cena i przedsprzedaż

Jak już pisaliśmy wyżej, nowy iPad Air 2022 będzie dostępny w pięciu wersjach kolorystycznych. Oprócz tego będzie można wybierać pomiędzy wersjami 64 GB i 256 GB oraz WiFi i Cellular. 

Nowy iPad Air jest oczywiście kompatybilny z rysikiem Apple Pencil oraz klawiaturą Magic Keyboard. Akcesoria te są jednak sprzedawane osobno.

Przedsprzedaż iPada rozpocznie się już w ten piątek, czyli 11 marca, a regularna sprzedaż ruszy 18 marca 2022 roku.

Znamy już ceny wszystkich modeli nowego iPada Air. Oto jak kształtują się ceny za poszczególne wersje:

  • 64 GB WiFi – 3099 złotych
  • 64 GB Cellular – 3899 złotych
  • 256 GB WiFi – 3899 złotych
  • 256 GB Cellular – 4699 złotych