Syrena alarmowa w Apple Watch Ultra. Co to jest i jak z niej korzystać?

Uważasz, że funkcja SOS w zegarkach z logiem jabłka to wystarczające zabezpieczenie w razie niespodziewanego wypadku? Teraz to nie wszystko. Amerykańska marka z Cupertino postanowiła rozbudować tę opcję, wprowadzając do niej dodatek w postaci specjalnie przygotowanej, 86-decybelowej syreny alarmowej. Czym jest i jak działa nowa funkcjonalność w Apple Watch Ultra? Sprawdźmy to.

Opcja SOS w zegarkach Apple

Czy wiesz, że marka Apple jako jedna z pierwszych wprowadziła i sukcesywnie rozwija pakiet funkcji SOS, które pomagają użytkownikowi w razie niespodziewanego upadku/wypadku? Co prawda w ślad za amerykańskim producentem podążają kolejne firmy, lecz trzeba przyznać, że gigant z Cupertino, pod względem oferowanych opcji i ich skuteczności, pozostaje niedoścignionym pionierem w tym zakresie. 

Dotychczas większość zegarków Apple może pochwalić się m.in:

  • kartą medyczną, która wyświetla najważniejsze informacje o stanie zdrowia na nadgarstku i często okazuje się nieocenionym źródłem wiedzy dla służb ratowniczych
  • możliwością szybkiego łączenia z służbami ratowniczymi oraz ustalonymi przez użytkownika numerami, np. najbliższych osób – celem powiadomienia ich o zaistniałej sytuacji 
  • opcją wykrywania upadku/ poważnego wypadku samochodowego, dzięki której zegarek Apple samodzielnie łączy się ze służbami ratowniczymi lub szybko pomaga w tym procesie osobie poszkodowanej 

Teraz, do grupy tych nieocenionych w trakcie każdej kryzysowej sytuacji funkcjonalności, dołącza syrena alarmowa. Na czym dokładnie polega dodatek, który dostępny jest wyłącznie w modelu Apple Watch Ultra? 

Więcej na ten temat dowiesz się z poniższych artykułów: 

🍏Apple Watch i jego zastosowanie w kryzysowych sytuacjach

🍏 Apple Watch może uratować życie? Ależ oczywiście

🍏Apple Watch po raz kolejny uratował życie. Tym razem poinformował o specyficznej odmianie zawału serca


Apple Watch SOS alarm

Jak działa syrena alarmowa w Apple Watch Ultra? 

Opcja syreny alarmowej w Apple Watch Ultra to zupełnie nowa funkcjonalność, która ma jeden prosty cel – skutecznie zawracać uwagę innych osób na użytkownika, który z niej skorzysta. Nadaje się więc do wykorzystania podczas każdej sytuacji kryzysowej i właśnie takim zdarzeniom jest dedykowana. 

Z powodzeniem możemy z niej zatem skorzystać np. gdy potrzebujemy uwagi i pomocy osób trzecich po upadku/wypadku. Syrena alarmowa w Apple Watch sprawdzi się także genialnie do wysyłania sygnału współtowarzyszom, gdy nieopatrznie się zgubimy, np. podczas wędrówki w nieznanym miejscu. Zanim jednak z niej skorzystamy, warto wiedzieć, jak dokładnie działa. 

Po pierwsze, syrena oferowana przez amerykańską markę sięga aż 86 decybeli. Jej głośność aktywuje się stopniowo i wzrasta. Daje to użytkownikowi czas, aby oddalił zegarek od swoich uszu, ponieważ tak wysokie i niespodziewane stężenie decybeli może mieć negatywny wpływ na słuch. 

Apple Watch Ultra odtwarza dźwięk, który powtarza się w regularnych odstępach czasu. Jest on słyszalny z odległości nawet 180 metrów. 

Sprawa druga to wpływ takiego dźwięku na otoczenie – warto zastanowić się nad użyciem syreny alarmowej szczególnie, jeśli np. jesteśmy w lesie lub na polu, gdzie dźwięk będzie bardziej intensywny, niż pośród zabudowań i np. może wpłynąć na tutejszą faunę. 

Tak czy inaczej, marka Apple zapewnia, że nie ma lepszego sposobu na zwrócenie uwagi, niż wykorzystanie syreny alarmowej z poziomu własnego nadgarstka. Tym bardziej, że ściśle zintegrowano ją z opcjami SOS w Apple Watch. O co chodzi? Otóż po jej włączeniu, na ekranie zegarka wyświetli się czerwona ramka i przycisk połączenia, dzięki czemu można mega szybko połączyć się ze służbami ratunkowymi. 

Z tego samego ekranu istnieje też możliwość kontroli baterii i czasu przewidywanego do jej wyczerpania czasu. Wszystko po to, aby mieć pełen ogląd na sytuację – jeśli zdecydujemy sie skorzystać z tego rozwiązania, syrena w Apple Watch Ultra będzie działała nieprzerwanie od momentu jej włączenia do manualnego wyłączenia lub do wyczerpania się baterii w zegarku.

Jak włączyć / wyłączyć syrenę alarmową w Apple Watch? 

Włączanie

To bardzo proste. Wystarczy, że: 

  • aktywujesz ekran kryzysowy na Apple Watch Ultra – możesz to zrobić poprzez przycisk czynności (po lewej stronie), lub boczny (po prawej stronie)
  • wybierzesz i przeciągniesz widget syreny alarmowej z listy

Po skończonym odliczaniu syrena zostanie aktywowana automatycznie i zacznie emitować dźwięk. 

apple watch ultra syrena
fot. support.apple.com

Wyłączanie 

Działanie syreny alarmowej w Apple Watch Ultra możesz anulować zarówno na etapie odliczania, jak i w każdym późniejszym momencie. 

W pierwszym przypadku wystarczy, że zwolnisz przycisk czynności, lub jeśli syrena była aktywowana za pomocą widgetu, położysz dłoń na wyświetlaczu zegarka na co najmniej trzy sekundy – spowoduje to anulowanie polecenia. 

Jeżeli natomiast chcesz anulować działanie syreny w trakcie emitowania dźwięków, wystarczy, że przytrzymasz przycisk „zatrzymaj”, znajdujący się pośrodku w widoku aplikacji syreny na Apple Watch. Sprawdź, jak to wygląda poniżej. 

apple watch ultra syrena
fot. support.apple.com


Źródło: supprot.apple.com, theverge.com