Rządowa aplikacja e-Paragony. Co oferuje i jak z niej korzystać?

Aplikacja e-Paragony to kolejny krok ku cyfryzacji państwowych narzędzi, udostępnianych obywatelom Polski. Po MojeIKP oraz mObywatel przyszła pora na program, który pozwala mieć pod kontrolą wydatki, a przy tym kondensuje najważniejsze informacje na temat finansów w jednym miejscu. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat aplikacji e-Paragony, wprowadzonej przez Ministerstwo Finansów.

Aplikacja e-Paragony – czym jest?

Aplikacja Ministerstwa Finansów to program, który ma ułatwić codzienne zarządzanie i kontrolę nad wydatkami. Od niedawna jest on dostępny dla właścicieli smartfonów z systemem Android oraz iOS.

Program e-Paragony jest całkowicie bezpłatny i pozwala skutecznie trzymać rękę na finansowym pulsie. Za jego pomocą możemy m.in. złościć nieprawidłowości w obsłudze fiskalnej, sprawdzić autentyczność otrzymanych paragonów, ale przede wszystkim sprawniej, niż dotychczas zarządzać swoimi pieniędzmi. 

A co z bezpieczeństwem i ochroną danych? Ministerstwo Finansów zapewnia, że informacje o aktywności użytkownika zapisywane są wyłącznie na jego urządzeniu lub w chmurze, pozostając w 100% anonimowe. Natomiast „z zewnątrz” dostęp do aplikacji może być zabezpieczony kodem PIN i/lub dodatkowym hasłem bimoetrycznym, ustawionym przez użytkownika. 

ministerstwo finansów e-paragony
fot. podatki.gov.pl

Rządowa aplikacja finansowa i jej możliwości

Dlaczego warto zainstalować aplikację e-Paragony?

Program na smartfon e-Paragony otrzymał szeroki zakres możliwości. Oto kilka z najważniejszych:

  • zapisywanie transakcji wraz z paragonami – również papierowymi
  • gromadzenie informacji o gwarancjach na zakupione produkty
  • szybkie sprawdzanie autentyczności paragonów z kodem QR, wystawionych przez kasy wirtualne
  • sprawne zgłaszanie 7 rodzajów nieprawidłowości, typowych dla transakcji finansowych, np. błędne informacje na paragonie, brak paragonu, czy podejrzenia co do autentyczności dokumentu fiskalnego
ministerstwo finansów e-paragony
fot. podatki.gov.pl

Jak korzystać z aplikacji e-Paragony?

Dzięki aplikacji e-Paragony, oprócz dokumentów fiskalnych – w formie elektronicznej bądź papierowej (zdjęcie), bez najmniejszych problemów zapiszemy także inne informacje dotyczące każdej z transakcji. Mowa o takich szczegółach, jak m.in. daty, kwoty, miejsca zakupu i inne.

Na tym jednak nie koniec, bo dodatkowo, dla swojej wygody, każde zakupy możemy też pogrupować tematycznie, aby w razie potrzeby wygodnie przefiltrować transakcje i szybko dotrzeć do paragonu, który akurat jest nam potrzebny.

Zdecydowanie warto również zwrócić uwagę na możliwość weryfikacji paragonów z kodem QR, wystawianych przez wirtualne kasy fiskalne. Aplikacja Ministerstwa Finansów sprawdzi, czy są one faktycznie zarejestrowane.

Źródło: gov.pl, podatki.gov.pl, Google Play, opracowanie własne