Apple Watch i jego zastosowanie w kryzysowych sytuacjach

Niezbędna pomoc z poziomu własnego nadgarstka? To możliwe, jeśli masz na nim jeden z modeli Apple Watch. Dzięki poszczególnym funkcjom smartwatchy z logiem jabłka, zyskasz bowiem błyskawiczną pomoc i pewność, że żadna sytuacja awaryjna nie wyprowadzi Cię z równowagi. Musisz tylko umieć z nich skorzystać. Jak? O tym przeczytasz poniżej.

Apple Watch potrafi uratować zdrowie, a nawet życie

Zegarki Apple są doceniane przez użytkowników na całym świecie nie tylko jako gadżety sprawdzające się podczas treningu, czy dopełnienie stylowego outfitu. Jedną z ich niepodważalnych zalet jest też precyzja w monitorowaniu zdrowia, która opiera się na danych, pochodzących z zaawansowanych czujników. Nie bez znaczenia pozostaje także inteligentne oprogramowanie, które doskonale potrafi je przetworzyć. 

Nic więc dziwnego, że gdy do tak rozbudowanego potencjału, dodamy szeroki pakiet funkcji medycznych, okaże się, że zegarki z jabłuszkiem to coś więcej, niż jedynie atrakcyjne akcesoria. W sytuacjach kryzysowych mogą bowiem okazać się jedynym właściwym i przede wszystkim skutecznym sposobem ochronę zdrowia i życia.

Więcej na ten temat przeczytasz tu:

🍏 Apple Watch pomaga wykryć problemy z tarczycą. Przekonała się o tym studentka z Sydney

🍏Apple Watch po raz kolejny uratował życie. Tym razem poinformował o specyficznej odmianie zawału serca

🍏 Apple Watch może uratować życie? Ależ oczywiście

Apple Watch SOS alarm

Najważniejsze funkcje alarmowe Apple Watch – jak z nich korzystać?

Jak to się mówi: przezorny zawsze ubezpieczony, więc zanim zaczniesz korzystać z zegarka amerykańskiej marki, poznaj najważniejsze opcje, które w razie kryzysowej sytuacji lub wypadku mogą okazać się nieocenioną pomocą. Dowiedz się więcej, jak z nich korzystać.

Karta medyczna w zegarku Apple

Sprawa niezwykle przydatna, szczególnie w przypadku osób, które mają zdiagnozowane różnego rodzaju schorzenia. Powód? Funkcja pozwala zgromadzić najważniejsze informacje o stanie zdrowia w jednym miejscu. Mogą to być m.in. informacje o wieku czy numery kontaktowe do bliskich, ale także dane o przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach lub stwierdzonych alergiach. W razie nagłej sytuacji, osoba mająca na ręku Apple Watch może je wyświetlić i ułatwić innym osobom szybką reakcję i bezpieczną pomoc.

Jak uruchomić usługę? To bardzo proste – wystarczy, że otworzysz aplikację Zdrowie na swoim iPhonie, a następnie dwukrotnie stukniesz w zdjęcie profilowe i wybierzesz opcję „Karta medyczna”. Później pozostanie Ci jedynie uzupełnienie informacji niezbędnych do prawidłowego działania identyfikatora zdrowotnego. Proste? Proste!

Połączenia na numery alarmowe z poziomu nadgarstka

Gdy dojdzie do kryzysowej sytuacji, za pomocą zegarków amerykańskiej marki, możemy także wykonywać połączenia na numery alarmowe – jest to możliwe w różnych regionach, jeśli konkretny model jest prawidłowo zintegrowany z siecią komórkową, z której korzystamy. 

Co więcej, to my, wprowadzając konkretne kontakty do swojej Karty medycznej, decydujemy, które osoby mają być powiadomione o incydencie w pierwszej kolejności i tym samym mamy je zawsze „pod ręką”. W razie wypadku, możemy też samodzielnie zadzwonić na numery służb ratowniczych, które predefiniowane są przez urządzenie dla naszej okolicy. Wystarczy przytrzymać przycisk boczny i wybrać zakładkę „Alarmowe SOS”.

Funkcja wykrywania upadku

Ta opcja to jedna z najważniejszych funkcji alarmowych w smartwatchach marki Apple – szczególnie w przypadku seniorów. Funkcja wykrywania upadku najpierw wykryje nieprzyjemny incydent, a następnie zapyta, czy wszystko w porządku. Jeśli sytuacja jest na tyle poważna, że nie otrzyma odpowiedzi, automatycznie zacznie dzwonić na numer służb ratunkowych oraz wyśle informacje o wypadku na uprzednio wprowadzone przez nas numery alarmowe.

Przy najnowszym oprogramowaniu zegarków Apple funkcja ta jest automatycznie włączona dla użytkowników powyżej 55. roku życia (dane zaczerpnięte z Karty medycznej w Apple Watch). Jeśli natomiast jesteśmy młodsi, ale i tak chcemy z niej korzystać, naturalnie mamy taką możliwość. Można włączyć ją manualnie z poziomu zegarka – wchodząc w ustawienia na swoim Apple Watch, znajdziemy zakładkę SOS. To właśnie tu jest istnieje opcja aktywowania stałego wykrywania upadku, lub wykrywania upadku w określonej sytuacji, tj. podczas treningu. Innym sposobem aktywacji jest skorzystanie z aplikacji Zdrowie na zintegrowanym z zegarkiem iPhonie. 

Apple Watch SOS alarm

Sprawdź modele Apple Watch z opcją SOS:


Źródło: support.apple.com, opracowanie własne