Światowy Dzień Snu. Poznaj polecane aplikacje do spania

Znany na całym świecie World Sleep Day po raz pierwszy obchodziliśmy 14 marca 2008 roku. Aż trudno uwierzyć, że jedna z największych i fundamentalnych potrzeb człowieka doczekała się swojego święta dopiero niespełna 20 lat temu, prawda? Niemniej od tego czasu rokrocznie przypominamy sobie rolę snu w naszym życiu oraz jego niebagatelny wpływ na organizm człowieka. W związku z tym, przygotowałam dla Was 5 aplikacji do spania. Poznajcie je i śpijcie dobrze – nie tylko od święta.

Idea World Sleep Day

Światowy Dzień Snu to święto wprowadzone w 2008 roku przez członków Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu. Coroczne wydarzenie stanowi międzynarodową inicjatywę, mającą na celu szerzenie świadomości na temat wagi snu w życiu człowieka, jego wpływu na organizm ludzki i ewentualnych konsekwencji, które niesie za sobą zaniedbanie tego tematu. Przypomina także, że nocny odpoczynek to nie tylko codzienna rutyna, ale bardzo ważna sfera życia, mająca wpływ na późniejsze funkcjonowanie w trakcie dnia.

World Sleep Day to także okazja do nagłośnienia problemu schorzeń i zaburzeń snu, w tym m.in. bezsenności, z którymi codziennie na całym świecie walczy rzesza ludzi. Rokrocznie w ramach WSD prowadzone są też skrupulatnie przygotowane kampanie, które mają przypominać o prawidłowej higienie snu, wpływającej na zdrowy, długi i spokojny sen.

Światowy Dzień Snu w 2022 roku – kiedy wypada?

WDS jest świętem ruchomym. Oznacza to, że co roku wypada inaczej. Zawsze jest to jednak piątek poprzedzający równonoc wiosenną, czyli mówiąc wprost, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W 2022 roku Światowy Dzień Snu przypada na 18 marca.

Jaki powinien być prawidłowy sen?

W tym momencie wielu z Was może nasunąć się pytania: czym właściwie jest zdrowy sen, jak rozpoznać ewentualne zaburzenia i jak im zapobiegać?

Pomijając wszystko, na podstawie licznych badań i obserwacji, przyjęło się, że u dorosłego człowieka sen nie powinien trwać krócej niż 6-8 godzin w trakcie doby. Niestety, w rzeczywistości śpimy o wiele za mało w stosunku do tego, ile powinniśmy. Odpowiada za to głównie intensywny tryb życia, obfitujący w nadmiar pracy, zabawy i stresujących sytuacji dnia codziennego. Można zatem stwierdzić, że bezsenność powoli stałym i (niestety) niechlubnym elementem funkcjonowania w XXI wieku.

Na stronie Narodowej Fundacji Snu przeczytamy, że sen to 1/3 naszego życia. Idąc za tym stwierdzeniem tym bardziej musimy o niego dbać. Warto zatem wiedzieć, że w tym celu można skorzystać z wielu wskazówek, które tam przygotowano, m.in. 10 przykazań dobrego snu – w wersji dla dzieci i dorosłych.

sen

Polecane aplikacje do spania

Dobrnęliśmy do meritum. Oprócz powyższej profilaktyki, możemy przecież skorzystać także z innowacji niesionych przez technologię, w tym aplikacji mobilnych. Specjalnie stworzone w tej tematyce programy na smartfon skutecznie pomagają w zaśnięciu, kontroli snu oraz utrzymaniu jego prawidłowej higieny. Warto o nich pamiętać nie tylko od święta. 

W związku z tym, poniżej zostawiam Wam 5 subiektywnie wybranych aplikacji, z którymi będziecie spać spokojnie.

Calm

Zdecydowany numer 1 na mojej liście to program Calm. Jest to aplikacja do medytacji, którą można wykorzystać także przed położeniem się do łóżka. Za pomocą opowieści o śnie, anegdotek specjalistów oraz kojącej muzyki skutecznie pozwala wyciszyć organizm i przygotować do pełnowartościowego snu. Szczególnie docenią ją osoby, które prowadzą intensywny tryb życia i są narażone na chroniczny stres, który jak wiadomo ma kolosalny wpływ na jakość snu. Stanowi podręczną bazę wiedzy i wskazówek, które mogą skutecznie pomóc w walce z zaburzeniami snu. A do tego jest przyjemna dla oka i banalna w obsłudze.

Aplikację Calm pobierzesz na Android oraz iOS.

Headspace: Meditation & Sleep

Mowa o programie, który z poziomu własnego smartfona pozwoli skutecznie wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń i skupić na odpoczynku. Headspace: Meditation & Sleep to prosto napisana aplikacja, która nauczy Cię radzić sobie ze stresem, zachowywać spokój i podpowie sposoby oraz narzędzia ułatwiające zasypianie. Znajdziesz w niej także łamigłówki dotyczące snu, relaksującą muzykę i bogatą bazę informacji na temat prawidłowych nawyków sennych. Program podany jest w lekkostrawnej, kolorowej formie i nie sprawia trudności w obsłudze.

Skorzystasz z niego na telefonach i tabletach z systemem Android oraz iOS.

Rain Rain Sleep Sounds

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek problemy ze snem, to Rain Rain Sleep Sounds jest aplikacją, która zdecydowanie powinna pomóc. Program na smartfony oferuje bogatą bazę dźwięków, które imitują naturalne, relaksujące tony. Stukanie deszczu, trzaskający kominek, a może mruczenie kota? Bez względu na to, przy jakich odgłosach lubisz zasypiać, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie i uśniesz w mgnieniu oka. Dzięki Rain Rain Sleep Sounds możesz też zapisywać ulubione pozycje i w prosty sposób korzystać z nich zawsze, kiedy dopadnie Cię bezsenność.

Aplikację pobierzecie na telefony z systemem Android oraz iOS.

Noisli

Ta prosta i kolorowa aplikacja również pomaga usnąć przy kojących dźwiękach. Jej największą zaletą jest możliwość dostosowania muzyki do otoczenia, atmosfery, a nawet nastroju. Wszystko po to, aby stworzyć idealne dla siebie środowisko do odpoczynku i zdrowego snu. Co więcej, program oferuje również inteligentne wybudzanie, dzięki czemu masz pewność, że Twój organizm nie dozna szoku, licząc na kolejne pobudki. Śpij spokojnie przy relaksujących rytmach i budź się zdrowo wraz z tym smartfonowym pomocnikiem. Noisli możesz też wykorzystać podczas dnia, gdy chcesz np. skupić się wyłącznie na pracy, eliminując hałasy z zewnątrz.

Program pobierzesz dla smartfonów z systemem Android oraz iOS.

Sleep Cycle

Ta aplikacja nieco różni się od poprzedniczek, bo ma nie tyle ułatwiać sen, co go kontrolować. Chcecie być świadomymi parametrów swojego snu i mieć wiedzę, które jego obszary wymagają poprawy? Postawcie na tę darmową i niezwykle prostą w obsłudze aplikację, która na dobre zmieni jakość odpoczynku i pozwoli pożegnać się z bezsennością. Dzięki Sleep Cycle możecie w przejrzysty sposób śledzić wszystkie fazy snu na wykresach oraz otrzymywać raporty, gdy jego parametry odbiegają od normy. Program oferuje również inteligentne budzenie z melodiami predefiniowanymi pod kątem percepcji podczas snu oraz niezwykle intuicyjne menu.

Możesz z niego skorzystać na smartfonach z systemem Android oraz iOS.

Dodatkowe sposoby na monitorowanie snu

Pamiętaj również, że w kwestii weryfikacji jakości i długości snu, a także kontroli poziomu natlenienia organizmu genialnie sprawdzają się inteligentne zegarki dostępne w x-kom. 

W tym temacie polecam zatem sprawdzić:

Źródło tekstu i grafik: indianexpress.com / nfs.org.pl / AppStore / Google Play/ opracowanie własne