Idea World Sleep Day
Światowy Dzień Snu to święto wprowadzone w 2008 roku przez członków Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu. Coroczne wydarzenie stanowi międzynarodową inicjatywę, mającą na celu szerzenie świadomości na temat wagi snu w życiu człowieka, jego wpływu na organizm ludzki i ewentualnych konsekwencji, które niesie za sobą zaniedbanie tego tematu. Przypomina także, że nocny odpoczynek to nie tylko codzienna rutyna, ale bardzo ważna sfera życia, mająca wpływ na późniejsze funkcjonowanie w trakcie dnia.
World Sleep Day to także okazja do nagłośnienia problemu schorzeń i zaburzeń snu, w tym m.in. bezsenności, z którymi codziennie na całym świecie walczy rzesza ludzi. Rokrocznie w ramach WSD prowadzone są też skrupulatnie przygotowane kampanie, które mają przypominać o prawidłowej higienie snu, wpływającej na zdrowy, długi i spokojny sen.
Światowy Dzień Snu w 2022 roku – kiedy wypada?
WDS jest świętem ruchomym. Oznacza to, że co roku wypada inaczej. Zawsze jest to jednak piątek poprzedzający równonoc wiosenną, czyli mówiąc wprost, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W 2022 roku Światowy Dzień Snu przypada na 18 marca.
Jaki powinien być prawidłowy sen?
W tym momencie wielu z Was może nasunąć się pytania: czym właściwie jest zdrowy sen, jak rozpoznać ewentualne zaburzenia i jak im zapobiegać?
Pomijając wszystko, na podstawie licznych badań i obserwacji, przyjęło się, że u dorosłego człowieka sen nie powinien trwać krócej niż 6-8 godzin w trakcie doby. Niestety, w rzeczywistości śpimy o wiele za mało w stosunku do tego, ile powinniśmy. Odpowiada za to głównie intensywny tryb życia, obfitujący w nadmiar pracy, zabawy i stresujących sytuacji dnia codziennego. Można zatem stwierdzić, że bezsenność powoli stałym i (niestety) niechlubnym elementem funkcjonowania w XXI wieku.
Na stronie Narodowej Fundacji Snu przeczytamy, że sen to 1/3 naszego życia. Idąc za tym stwierdzeniem tym bardziej musimy o niego dbać. Warto zatem wiedzieć, że w tym celu można skorzystać z wielu wskazówek, które tam przygotowano, m.in. 10 przykazań dobrego snu – w wersji dla dzieci i dorosłych.