Porównujemy zegarki Garmin Fenix 7 i Fenix 7 Pro. Sprawdź i wybierz odpowiedni sprzęt dla siebie

Garmin Fenix 7 i Fenix 7 Pro to dwa wysokiej klasy zegarki sportowe, oferujące ogrom zaawansowanych funkcji dla użytkowników ceniących sobie aktywny tryb życia. Choć na pierwszy rzut oka modele wyglądają podobnie, istnieje między nimi kilka znaczących różnic, które warto wziąć pod uwagę, kiedy będziecie wybierać odpowiedni zegarek dla siebie.

Garmin Fenix 7 vs Fenix 7 Pro: design i jakość wykonania

Od strony prezencji Fenix 7 i Fenix 7 Pro są jak bliźniaki. Przynajmniej jeśli nie przyjrzycie im się bliżej. Różnice kryją się w szczegółach. Fenix 7 Pro wyróżnia się nowym sensorem tętna oraz wbudowaną latarką. W serii Fenix 7 latarka dostępna jest tylko w modelu 7X.

Zegarki różnią się również materiałem, z którego wykonano szkiełko chroniące ekran. Standardowy Fenix 7 posiada szkło Corning Gorilla Glass, natomiast Fenix 7 Pro Solar Edition wyposażono w soczewkę Power Glass. Oba rodzaje szkieł cechują się wysoką odpornością na zarysowania, jednak zastosowanie Power Glass w modelu Fenix 7 Pro umożliwia dodatkowo ładowanie zegarka za pomocą światła słonecznego.

Zarówno podstawowa „siódemka”, jak i model „pro”, mają te same wymiary – 47 x 47 x 14,5 mm, a ich waga oscyluje w granicach 79 gramów. Dzięki zastosowaniu ramki wykonanej ze stali nierdzewnej zegarki wydają się cechować wysoką trwałością i wytrzymałością. Aby to jednak zweryfikować, warto by było przeprowadzić co najmniej kilkumiesięczne testy.

Garmin Fenix 7 Pro

Garmin Fenix 7 vs Fenix 7 Pro: wyświetlacz

Oba modele wyposażono w wyświetlacz transfleksyjny typu memory-in-pixel (MIP). Ekran o przekątnej 1,3 cala charakteryzuje się rozdzielczością 260 x 260 pikseli.

Zarówno w przypadku Fenix 7, jak i Fenix 7 Pro, mamy do czynienia z panelem dotykowym. Choć w tym miejscu warto zaznaczyć, iż podczas korzystania z trybów sportowych funkcja ekranu dotykowego jest automatycznie dezaktywowana, a w zamian dostajemy klasyczne, niezawodne sterowanie za pomocą przycisków (trzy z nich znajdują się po lewej stronie, natomiast dwa usytuowano po prawej).

Garmin Fenix 7 Pro

Garmin Fenix 7 vs Fenix 7 Pro: czas pracy na baterii

Pod względem czasu pracy na jednym ładowaniu, Fenix 7 oraz Fenix 7 Pro Solar Edition wypadają podobnie (z jednym małym zastrzeżeniem, o którym za moment). W trybie smartwatcha potrafią działać do 18 dni, natomiast przy włączonym GPS-ie wytrzymują około 57 godzin. Istnieje również opcja oszczędzania energii, która pozwala wydłużyć ten czas aż do 57 dni.

Kluczowa różnica jest taka, że model Fenix 7 Pro Solar Edition wspiera technologię ładowania solarnego, co oznacza, że czas działania zegarka może być dodatkowo wydłużony poprzez ekspozycję na światło słoneczne.

Przy założeniu noszenia zegarka przez cały dzień i przebywaniu na zewnątrz przez 3 godziny dziennie, w warunkach nasłonecznienia na poziomie 50 000 luksów, żywotność baterii może wzrosnąć do 22 dni (!) w trybie smartwatcha, 73 godzin (!!) z GPS-em oraz aż 173 dni (!!!) w trybie oszczędzania energii.

Robi wrażenie.

Garmin Fenix 7 Pro

Garmin Fenix 7 vs Fenix 7 Pro: funkcje sportowe i zdrowotne

Jeśli chodzi o ogół zegarków sportowych, Garmin Fenix 7 Pro Solar jest tu bez wątpienia drapieżnikiem z samego szczytu łańcucha pokarmowego.

Bazę funkcjonalności stanowi tu kapitalny Fenix 7. Wersja „Pro” oferuje wszystko, co „siódemka” – a więc między innymi: monitorowanie tętna, analizę snu, pulsoksymetr, wbudowany GPS czy śledzenie aktywności w wielu najrozmaitszych dyscyplinach sportu – a do tego znacząco rozszerza możliwości podstawowego modelu.

Wśród unikalnych cech Fenixa 7 Pro znajdziemy na przykład:

  • rozbudowany system monitorowania snu,
  • analizę zmienności rytmu serca (HRV),
  • innowacyjne wskaźniki, jak ocena trudności wzniesień (hill score) czy poziom wytrzymałości (endurance score).

Co więcej, zegarek wspiera imponującą liczbę profili aktywności, obejmujących nie tylko popularne dyscypliny, jak bieganie, pływanie czy kolarstwo, ale również dyscypliny zespołowe, takie jak piłka nożna, football amerykański, baseball, siatkówka czy hokej na lodzie.

Garmin Fenix 7 Pro

Niezależnie od tego, czy jesteście irytującymi znajomych biegaczami, entuzjastami górskich wędrówek, pasjonatami golfa (są tu w ogóle tacy? Dajcie znać w komentarzach) czy zapalonymi rowerzystami, Fenix 7 Pro ma wiele ciekawych „ficzerów”, które pomogą Wam w lepszej analizie osiąganych wyników.

Na przykład podczas uprawiania kolarstwa górskiego funkcja MTB Grit & Flow oceni poziom trudności trasy i płynność Waszego zjazdu, dając pełen obraz tego, jak radzicie sobie w wymagającym terenie. Z kolei w trakcie gry w golfa, Garmin Autoshot zadba o automatyczne rejestrowanie lokalizacji i odległości uderzeń, abyś mógł później przeanalizować swoją grę.

Nie zabrakło również takich perełek, jak PacePro, oferujący wskazówki dotyczące tempa biegu dostosowane do nachylenia terenu, czy ClimbPro, informujący na bieżąco o wzniesieniach na trasie.

Garmin Fenix 7 Pro

Garmin Fenix 7 vs Fenix 7 Pro: funkcje smart

Choć Garmin Fenix 7 i Fenix 7 Pro to zegarki typowo sportowe, oferują również szereg funkcji typowych dla smartwatchy.

Oba modele pozwalają użytkownikom na otrzymywanie powiadomień z telefonu, dokonywanie płatności zbliżeniowych dzięki systemowi GarminPay, sterowanie odtwarzaniem muzyki, przeglądanie informacji z kalendarza i prognozy pogody, a także dostosowywanie wyglądu tarczy zegarka poprzez instalację dodatkowych aplikacji i widżetów.

Fenix 7 Pro ma jednak w zanadrzu pewien nietypowy as, który wyróżnia go na tle standardowego modelu Fenix 7. Mowa tu o wbudowanej latarce LED, która może okazać się nieoceniona w różnych sytuacjach.

Wyobraźcie sobie, że jesteście na nocnej wędrówce i nagle potrzebujecie dodatkowego źródła światła – z Fenixem 7 Pro macie je zawsze pod ręką, bez konieczności sięgania do plecaka. Latarka przyda się również w innych okolicznościach, np. gdy szukacie czegoś w słabo oświetlonym pomieszczeniu lub chcecie zasygnalizować swoją obecność albo lokalizację w sytuacji „awaryjnej”.

Garmin Fenix 7 Pro

Garmin Fenix 7 vs Fenix 7 Pro: nawigacja i mapy

Nawigacja i eksploracja terenów to kluczowe aspekty, które Garmin miał na uwadze, tworząc zegarki Fenix 7 i Fenix 7 Pro. Dzięki zastosowaniu technologii multi-band GNSS, oba modele korzystają z połączonych systemów satelitarnych – GPS, GLONASS i Galileo, co przekłada się na zwiększoną precyzję pozycjonowania i nawigacji, niezależnie od warunków terenowych.

Fenix 7 Pro wyróżnia się jednak pod tym względem dzięki przełomowej funkcji SatIQ.

To inteligentne rozwiązanie, które automatycznie dobiera najlepszy tryb GPS w zależności od otoczenia, optymalizując dokładność śledzenia i oszczędzając przy tym energię.

Bez względu na to, który model wybierzesz –  Fenix 7 czy Fenix 7 Pro – zyskujecie dostęp do zaawansowanych opcji nawigacyjnych. NextFork Navigation pełni rolę wirtualnego przewodnika na rozwidleniach szlaków, dbając o to, by wędrowiec trzymał się obranej trasy. Funkcja „Przed Toba” z kolei wskazuje na mapie kluczowe punkty, takie jak stacje pomocy, źródła wody czy inne istotne miejsca w pobliżu.

Fani pieszych wędrówek, biegania czy kolarstwa pokochają mapy TopoActive, prezentujące szczegółowe dane o szlakach, rzeźbie terenu i punktach zainteresowania. Fenix 7 Pro ma tę przewagę, że jest fabrycznie wyposażony w mapy TopoActive, podczas gdy posiadacze podstawowego Fenixa 7 muszą je dokupić osobno.

Garmin Fenix 7 Pro

Garmin Fenix 7 vs Fenix 7 Pro: cena

W momencie tworzenia tekstu (11 kwietnia 2024) ceny za poszczególne modele i warianty w sklepie x-kom prezentują się następująco:

Garmin Fenix 7:

  • Fenix 7 srebrny z grafitowym paskiem: 2199,00 zł
  • Fenix 7S srebrny z grafitowym paskiem: 2139,00 zł
  • Fenix 7X Solar czarny: 2549,00 zł

Garmin Fenix 7 Pro:

  • Fenix 7 Pro Solar czarny: 2999,00 zł
  • Fenix Pro 7S Solar: 2999,00 zł

Warto zauważyć, że tańsze modele Fenix 7, szczególnie bez funkcji ładowania słonecznego, nie muszą wcale być gorsze od droższych wersji Pro Solar. Podstawowe modele Fenix 7 oferują szeroki zakres zaawansowanych funkcji, które z powodzeniem zaspokoją potrzeby większości użytkowników.

Jeśli nie jesteśmy zawodowymi sportowcami lub ekstremalnymi entuzjastami outdooru, którzy wykorzystaliby w pełni wszystkie dodatkowe opcje dostępne w serii Pro, tańsze modele Fenix 7 mogą być równie dobrym wyborem.

Wybierając model zegarka Fenix 7, warto więc zastanowić się, które funkcje są dla nas niezbędne i czy faktycznie potrzebujemy dodatków oferowanych przez droższe warianty. Jeśli nie planujemy korzystać z zaawansowanych opcji dostępnych w serii Pro, oszczędność rzędu kilkuset złotych przy zakupie podstawowego modelu może okazać się rozsądną decyzją.