Aplikacja do mierzenia ciśnienia na smartfon. Sprawdź, jak działa i co oferuje program zaproponowany przez Binah.ai

Jedna z popularnych platform medycznych Binah.ai zaproponowała ostatnio rozwiązanie, które wzbudziło skrajne emocje. Chodzi o aplikację do mierzenia ciśnienia krwi za pomocą smartfona. Proces ten ma odbywać się na bazie informacji zebranych przez aparat w telefonie, które następnie będą skrupulatnie analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Co jeszcze wiadomo na jej temat?

Aplikacja do mierzenia ciśnienia krwi (i nie tylko)

Okazuje się, że program zaproponowany przez wspomniany portal medyczny potrafi o wiele więcej, niż tylko zmierzyć ciśnienie krwi użytkownika smartfona, na którym jest zainstalowany. 

Tak naprawdę Binah.ai udostępnił tę opcję jako część większego pakietu, pozwalającego na wyodrębnianie precyzyjnych pomiarów stanu zdrowia za zgodą użytkownika telefonu.

Pomiary obejmują docenione już ciśnienie krwi, ale także: częstość akcji serca, zmienność rytmu serca (surowe dane HRV SDNN i RRI), saturację tlenem, częstość oddechów, stres współczulny, aktywność przywspółczulną i współczynnik puls-oddech (PRQ).

To jednak pomiar ciśnienia krwi za pomocą smartfona wzbudził największe zainteresowanie. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie poniżej. 

Aplikacja do mierzenia ciśnienia na smartfon
fot. binah.ai

Pomiar ciśnienia za pomocą aparatu w smartfonie

Najważniejszą cechą aplikacji zaproponowanej przez portal medyczny Binah.ai jest fakt, że program na smartfon ma mierzyć ciśnienie krwi za pomocą nagrania twarzy za pomocą aparatu w telefonie lub w laptopie.

Następnie, na tej podstawie, aplikacja rozpocznie analizę światła odbitego od twarzy – to właśnie ono pozwala obliczyć zmiany w przepływie krwi. Metoda pomiaru wykonywana w ten sposób nazywana jest profesjonalnie fotopletyzmografią (PPG). 

Zaznaczono też, że aplikacja do mierzenia ciśnienia na smartfon wykorzystuje dodatkowo zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia, w tym technologię wizji komputerowej i przetwarzania sygnału.Cały proces przebiega automatycznie i nie trwa dłużej niż minutę. 

Tyle w teorii. A jak to wygląda w praktyce?

Aplikacja smartfon ciśnienie
fot. binah.ai

Czy to na pewno wiarygodne?

Nie jest tajemnicą, że monitorowanie ciśnienia krwi bez dodatkowego urządzenia ubieralnego jest marzeniem kardiologów i firm technologicznych na całym świecie. Takie rozwiązanie pozwoliłoby pominąć dodatkowe etapy weryfikacji ciśnienia, a co za tym idzie znacznie ułatwiłoby monitorowanie ciśnienie krwi – również we własnym domu, bez potrzeby konsultacji lekarskiej. 

Właśnie dlatego wiele firm i zespołów medycznych prześciga się w tworzeniu coraz to nowych narzędzi, mających na celu pomóc w lepszej kontroli nad organizmem. Tylko, czy są one godne zaufania?

Aplikacja smartfon ciśnienie
fot. binah.ai

Naukowcy przyznają, że badania oparte na aplikacji, wykorzystującej PPG mogą być dobre w śledzeniu zmian ciśnienia krwi, ale trudniej jest użyć ich np. do obliczenia nieprzetworzonych liczb bez linii bazowej, czyli długofalowych tendencji organizmu. 

Trzeba też zaznaczyć, że większość narzędzi opracowanych do pomiaru ciśnienia krwi za pomocą PPG używa dodatkowo urządzenia ubieralnego (tzw. mankietu) do kalibracji. W tym przypadku jednak nie są one brane pod uwagę, przez co, jak twierdzą sceptycy, wyniki pomiarów mogą być mylące. 

Są też głosy, że na wynik badania ma wpływ wiele czynników. Przykładowo dr Ann Marie Navar, kardiolog z University of Texas Southwestern Medical Center, zwraca uwagę, że mierzone w ten sposób parametry mogą różnić się w zależności np. od koloru skóry, zarostu czy nawet makijażu.

Aplikacja smartfon ciśnienie
fot. binah.ai

Obecnie przedstawiciele Binah.ai podkreślają, że aplikacja z pełnym wachlarzem swoich możliwości jest w fazie testów i będzie systematyczne obserwowana. Udostępniono ją jednak przed ostatecznym określeniem wiarygodności przez wzgląd na prośby użytkowników portalu, którzy nie mogli doczekać się, aby skorzystać z tej funkcjonalności. 

Co ciekawe, jak donoszą zagraniczne media, firma współpracuje również z dwoma wiodącymi producentami laptopów i producentem smartfonów, aby zintegrować Binah.ai z ich urządzeniami. Póki co nie podaje się jednak o jakie marki chodzi.

Na chwilę obecną z aplikacji mogą skorzystać użytkownicy systemów Android oraz iOS. Oczywiście po jej wcześniejszym zakupieniu. Na stronie binah.ai można też zapisać się do kolejki oczekujących na darmową wersję próbną.