Nowa aplikacja społecznościowa BeReal. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć

Rynek aplikacji socialmediowych jest bardzo bogaty. I mimo że wśród najpopularniejszych prym wiodą nieprzerwanie Facebook, Instagram, WhatsApp czy Twitter, to kolejni twórcy decydują się na wprowadzanie nowej przestrzeni dla interakcji użytkowników. Jedną z najświeższych propozycji jest właśnie BeReal – serwis, którego głównym założeniem jest autentyczność w kontakcie z drugim człowiekiem. Sprawdźmy zatem, jak dokładnie działa aplikacja BeReal i dla kogo jest dedykowana.

BeReal – co to za aplikacja?

Gdyby trzeba było opisać aplikację BeReal jednym słowem, z pewnością byłaby to: spontaniczność. Jej idea polega bowiem na możliwie największej autentyczności przekazu, poprzez pokazanie codziennego życia i wyglądu użytkownika w spontanicznie wyznaczonym momencie dnia. 

W praktyce wygląda to tak, że osoba, która zainstaluje BeReal na swoim smartfonie, powinna, w ciągu dwóch minut od otrzymania stosownego powiadomienia push, zrobić i udostępnić zdjęcie – aplikacja aktywuje zarówno przednią, jak i tylną kamerę w telefonie użytkownika. Jedna z nich pokazuje to, co jest przed użytkownikiem, a druga skierowana jest na jego twarz, aby zrobić selfie. Dzięki temu, inne osoby mogą zobaczyć zarówno to, co użytkownik robi w danym momencie, jak i jego rzeczywisty wygląd w danej chwili – bez przygotowania i masy filtrów, które znamy z podobnych rozwiązań. 

Twórcy BeReal podkreślają, że jest to „nowy i wyjątkowy sposób na odkrycie, kim naprawdę są Twoi znajomi na co dzień”.

Oficjalnie BeReal zostało udostępnione już w 2019 roku, jednak największy rozkwit popularności, związany z liczbą pobrań na smartfony, odnotowano dopiero w minionych miesiącach. Można więc przypuszczać, że nowa, świeża forma trafiła w gusta użytkowników social mediów. Aplikację pobierzemy w sklepach: Google Play oraz AppStore. 

BeReal aplikacja społecznościowa
fot. bere.al

Jak dokładnie działa BeReal?

Spontanicznie udostępniane przez użytkowników materiały z ich życia, stanowią bazę do wielu rodzajów interakcji. Znajomi, którzy zobaczą nasze zdjęcia, mogą je skomentować albo zareagować na nie za pomocą RealMoji. Materiały mogą być jednak udostępniane nie tylko znajomym, ale i na publicznej osi czasu, co sprzyja nawiązywaniu zupełnie nowych przyjaźni. BeReal daje też wgląd do aplikacyjnej mapy, aby sprawdzić, gdzie dokładnie przebywają konkretni użytkownicy – oczywiście, jeśli uprzednio wyrażą na to zgodę. 

Kto może skorzystać z aplikacji BeReal?

Twórcy nowego bytu socialmediowego zadedykowali go przede wszystkim pokoleniu Z, czyli jednej z najmłodszych grup użytkowników serwisów społecznościowych. Niemniej tak naprawdę z BeReal może skorzystać każdy, kto chce pokazywać swoje prawdziwe życie, w myśl zasad: #nofilter #beauthentic. Szczególnie, że BeReal nie daje żadnych możliwości edycji zdjęć. Nie można tu też obserwować relacji innych osób, jeśli samemu się ich nie udostępni. 

fot. Google Play

Więcej smartfonów znajdziesz w sklepie x-kom 

Źródła: lifehacker.com, bere.al, Google Play, AppStore