Co to jest BLIK? Jak płacić BLIKIEM? Wszystko, co trzeba wiedzieć o tym polskim systemie płatności

BLIK to powszechny standard płatności mobilnych, dzięki któremu przy użyciu telefonu można płacić za zakupy w internecie i sklepach stacjonarnych, przelewać natychmiastowo pieniądze na numer telefonu odbiorcy, wpłacać i wypłacać pieniądze z bankomatu, a od niedawna także płacić zbliżeniowo. Wystarczy parę kliknięć, aby sfinalizować transakcję. Nie wiesz jak założyć BLIKA lub jak działa? Ten przewodnik dostarczy niezbędnych wskazówek. Sprawdźcie, co to jest BLIK, jak płacić BLIKIEM i wszystkie najważniejsze informacje o nim.

Co to jest BLIK?

BLIK to system płatności mobilnych,  który został uruchomiony w 2015 roku i jest efektem współpracy sześciu największych banków w Polsce. Obecnie jest już dostępny dla wszystkich użytkowników bankowych aplikacji mobilnych w Polsce. Na koniec trzeciego kwartału 2021 roku aktywnie korzystało z niego ponad 8,6 mln użytkowników, a jego popularność cały czas rośnie.

BLIK to bardzo szybka i wygodna metoda płatności, która dynamicznie zyskuje na znaczeniu. Najszybciej rośnie  liczba przelewów na numer telefonu BLIK oraz transakcje w terminalach płatniczych. Użytkownicy coraz chętniej płacą nim również w polskim i zagranicznym e-commerce.

Czym jest kod BLIK? 

Jest to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację bankowości mobilnej. Pozwala on na dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także wypłaty i wypłaty środków z bankomatu. Wszystko odbywa się w bezpiecznym dla użytkownika środowisku bankowym.  

Jak płacić BLIKIEM

Gdzie można płacić BLIKIEM?

Wśród największych atutów BLIKA wymienia się jego wygodę, bezpieczeństwo oraz to, że można z niego korzystać na wiele sposobów. Ta uniwersalność jest jego ogromną zaletą. BLIKIEM możesz posługiwać się:

 • W sklepach stacjonarnych. Zbliżeniowo lub przy pomocy kodu. Płatność możliwa jest w prawie wszystkich sklepach (terminalach płatniczych) w kraju.
 • Płacąc za zakupy w sklepach internetowych. Tę możliwość oferuje już większość sklepów internetowych w Polsce, a także coraz więcej zagranicznych;
 • Wypłacając pieniądze z bankomatu (nie potrzeba mieć przy sobie karty);
 • Wpłacając gotówkę na konto(opcja dostępna w wybranych bankach);
 • Płacąc rachunki oraz opłacając sprawy urzędowe.Dostawcy gazu, prądu i telewizji w Polsce udostępniają możliwość płatności BLIKIEM. Również w coraz większej liczbie urzędów oraz placówek pocztowych możemy płacić tą metodą.
 • Robiąc szybki Przelew na telefon BLIK. Najwygodniejszy bezgotówkowy sposób rozliczania między znajomymi lub rodziną. 
Płatność Blikiem na Messengerze

Jak płacić BLIKIEM w internecie?

Płatność BLIKIEM w internecie to bardzo wygodna i bezpieczna forma rozliczeń, do której potrzeba jedynie smartfona z aktywnym dostępem do internetu oraz aplikacją mobilną banku.

 1. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku;
 2. Przepisz wykorzystywany kod do terminala płatniczego w sklepie, masz na to 2 minuty;
 3. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej, w której wygenerowałeś kod;
 4. To wszystko. Pieniądze błyskawicznie trafiają na wybrane konto.

Płatności w internecie bez kodu

Zakupy opłacisz BLIKIEM niemal w każdym sklepie internetowym w Polsce. Możesz to zrobić również nie generując kodu. Wystarczy, że sklep internetowy lub przeglądarkę, z której korzystasz, dodasz do „Zapamiętanych” w aplikacji bankowej:

 1. W trakcie dokonywania płatności „zapamiętaj” sklep lub przeglądarkę w aplikacji banku;
 2. Przy kolejnych zakupach wybierz BLIK i kliknij „Zapłać”. Wystarczy, że masz przy sobie telefon i potwierdzisz na nim transakcję (nie musisz generować kodu);
 3. Zapłacone. Listę zapamiętanych przeglądarek i sklepów znajdziesz w aplikacji swojego banku.

Opcję płatności w internecie bez kodu obsługują banki: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank S.A., PKO Bank Polski oraz Bank Pekao S.A.

BLIK – przelewy na telefon

Jedną z najchętniej wykorzystywanych form płatności BLIKIEM są przelewy na numer telefonu. W trzecim kwartale 2021 roku użytkownicy zrobili aż 32 mln takich transakcji, czyli o 142 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Aby zrobić Przelew na telefon BLIK, nie musimy znać numeru konta danej osoby, nie ma też ryzyka, że podczas jego przepisywania pomylimy cyfrę i pieniądze trafią do niewłaściwego odbiorcy.

Aby korzystać z przelewów na numer telefonu BLIK, wystarczy powiązać swój numer z rachunkiem bankowym w aplikacji mobilnej banku. Dzięki temu, gdy inny użytkownik BLIKA będzie chciał wysłać przelew na numer telefonu, jego bank sprawdzi w systemie BLIK, na jaki numer rachunku ma wykonać przelew. Pieniądze trafiają tam niemal natychmiastowo, nawet jeśli nadawca ma konto w innym banku niż odbiorca.

Zrealizowanie przelewu na numer telefonu BLIK jest bardzo proste:

 1. Po uruchomieniu aplikacji mobilnej banku musisz wybrać „Przelew na telefon BLIK”;
 2. Wpisz numer telefonu osoby, której chcesz przekazać pieniądze lub wybierz ją z książki kontaktów na Twoim smartfonie (za pierwszym razem aplikacja mobilna banku poprosi o dostęp do kontaktów zapisanych w telefonie). Wybierając odbiorcę przelewu w liście kontaktów, zobaczysz czy dana osoba korzysta z BLIKA;
 3. Wpisz kwotę i tytuł przelewu;
 4. Zatwierdź go kodem wygenerowanym w aplikacji mobilnej;
 5. Odbiorca przelewu niemal natychmiast będzie miał pieniądze na swoim koncie.

Wypłaty BLIK w bankomacie

BLIK umożliwia również wypłatę gotówki z bankomatu bez konieczności posiadania karty. Oczywiście musi to być bankomat obsługujący ten system płatności. Zazwyczaj jest to komunikowane naklejką znajdującą się na obudowie urządzenia.

Wypłacanie gotówki z bankomatów jest równie proste jak pozostałe funkcje. Wystarczy:

 1. Wybrać na ekranie opcję wypłata BLIK/wypłata bez karty;
 2. Zalogować się do aplikacji mobilnej swojego banku i kliknąć w ikonkę BLIK. A następnie wpisać na klawiaturze bankomatu kod wygenerowany w aplikacji;
 3. Wprowadzić kwotę wypłaty;
 4. Zatwierdzić wypłatę w aplikacji;
 5. Swobodnie odebrać wypłacone pieniądze.

Jak płacić BLIKIEM w sklepach stacjonarnych?

BLIKIEM możesz płacić wygodnie także w sklepach stacjonarnych. Najpierw upewnij się jednak, czy w danym sklepie jest terminal, który obsługuje ten system płatności. Najczęściej taka informacja znajduje się na naklejce, na drzwiach wejściowych. Aby zapłacić w sklepie stacjonarnym BLIKIEM:

 1. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku;
 2. Przepisz wykorzystywany kod do terminala płatniczego w sklepie;
 3. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej, w której wygenerowałeś kod;
 4. Zapłacone.

BLIK Zbliżeniowy – płatności zbliżeniowe

O tym, jaki komfort dają płatności zbliżeniowe chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Płatność BLIKIEM zbliżeniowym wygląda dokładnie tak, jak zwykła płatność kartą płatniczą, tylko tutaj zamiast niej używamy swojego telefonu. Co ważne, aby zapłacić w ten sposób wystarczy tylko odblokować telefon i zbliżyć go do terminala płatniczego. Nie trzeba podawać kodu BLIK, jak również nie jest konieczne posiadanie karty płatniczej, a nawet połączenia z internetem czy siecią komórkową.

Pamiętaj, że płatności zbliżeniowe BLIK są bezpłatne. W ten sposób zapłacisz we wszystkich terminalach zbliżeniowych w Polsce, a  na całym świecie na terminalach zbliżeniowych  oznaczonych logo Mastercard.

Wymogiem wywołania płatności, ze względów bezpieczeństwa, jest posiadanie aktywnej blokady urządzenia – czyli zabezpieczenia telefonu kodem, odciskiem palca lub biometrią.

Jak płacić zbliżeniowo BLIKIEM?

 1. Przy kasie powiedz sprzedawcy, że chcesz dokonać płatności zbliżeniowo. Jeżeli robisz zakupy w kasie samoobsługowej, zamiast opcji „Kod BLIK”, wybierz „Kartę płatniczą” – to włączy czytnik do płatności zbliżeniowych.
 2. Odblokuj telefon i zbliż go do terminala płatniczego. 
 3. Na telefonie i terminalu płatniczym zobaczysz potwierdzenie udanej transakcji.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Wraz z uruchomieniem BLIKA w Polsce pytanie to było jednym z najczęściej zadawanych. Nie musiało upłynąć dużo czasu, by użytkownicy przekonali się do jego bezpieczeństwa. Tak naprawdę płacenie BLIKIEM pod tym względem jest lepiej zabezpieczone niż płatność przy użyciu karty.

Na karcie umieszczone są Twoje dane osobowe, a zdobycie kodu PIN do niej często nie jest wcale trudne, ponieważ część z nas przechowuje go w widocznym lub łatwo dostępnym miejscu. To wystarczy oszustom, aby ją wykraść i zapłacić nią w sklepie lub wypłacić gotówkę z bankomatu.

Można się również spotkać z doniesieniami o specjalnych nakładkach, które oszuści montują na bankomatach. Takie urządzenia elektroniczne skanują pasek magnetyczny z numerem konta ofiary. Przestępcy umieszczają na bankomatach również mini kamery, które nagrywają wprowadzanie przez użytkownika karty kodu PIN. Dzięki takim działaniom mają już komplet informacji, który pozwala im wypłacać pieniądze z konta ofiary.

Przy praktycznie bezdotykowej płatności BLIKIEM wyżej wymienione sytuacje nie mogą mieć miejsca. Kod BLIK generowany jest tylko do konkretnej transakcji,  po 2 minutach wygasa i traci swoją ważność. Ponadto, każda transakcja z użyciem kodu BLIK musisz samodzielnie potwierdzić w aplikacji mobilnej Twojego banku.

Płatność BLIK dostępna na Messengerze

Jakie banki oferują płatności BLIKIEM?

Płatności w internecie z kodem BLIK zrealizujesz w następujących bankach:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Getin Bank
 • BNP Paribas
 • Credit Agricole
 • Bank Pekao S.A.
 • Santander Bank
 • Bank BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS
 • Noble Bank
 • SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa
 • Bank Pocztowy
 • Nest Bank
 • Citi Handlowy
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • BOŚ Bank

Płatności powtarzalne

Płatności powtarzalne BLIK służą regulowaniu zobowiązań cyklicznych, takich jak opłaty za usługi w abonamencie lub płatności za faktury za telefon czy prąd. W przypadku stałych, niezmieniających się kwot, możliwa jest automatyczna realizacja płatności.

 1. Na stronie sklepu wybierz metodę płatności BLIK oraz wpisz kod wygenerowany w aplikacji banku;
 2. Po transakcji BLIKIEM zaakceptuj zaproszenie do utworzenia płatności powtarzalnej;
 3. Gotowe! W ustalonym terminie kolejna płatność wykona się automatycznie.

Płatności powtarzalne realizują na razie tylko banki: ING Bank Śląski oraz Bank Pekao S.A.

Artykuł powstał we współpracy z BLIKIEM