Co to jest BLIK? Jak płacić BLIKIEM? Wszystko, co trzeba wiedzieć o tym polskim systemie płatności

BLIK to polski system płatności mobilnych, uruchomiony z inicjatywy kilku banków. Jest to bardzo wygodna metoda płatności mobilnej, wystarczy parę kliknięć, a do dokonania płatności nie trzeba nawet znać numeru konta odbiorcy przelewu. Sprawdźcie, co to jest BLIK, jak płacić BLIKIEM i wszystkie najważniejsze informacje o tym systemie płatności.

Co to jest BLIK?

BLIK to system płatności, który został uruchomiony w 2015 roku i jest efektem współpracy największych banków w Polsce. Obecnie jest dostępny w aplikacjach mobilnych siedemnastu banków. Liczba aktywnych użytkowników BLIKA w pierwszym kwartale 2021 roku wynosiła już ponad 4,45 mln użytkowników, a jego popularność cały czas rośnie.

Wiele osób, które początkowo podchodziło do tego systemu z dystansem, zaczęło się przekonywać do tej formy płatności. Nic dziwnego, bowiem jest to bardzo szybki i wygodny sposób płatności, który robi wrażenie na całym świecie.

Czym właściwie jest BLIK? Jest to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację bankowości mobilnej. Pozwala on na dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także wypłaty środków z bankomatu. Wszystko odbywa się tak, jakbyśmy płacili tradycyjną kartą, jednak fakt, że nie trzeba mieć jej zawsze przy sobie, czyni ten sposób bardzo atrakcyjnym.

aplikacje mobilne do obróbki zdjęć

Gdzie można płacić BLIK-iem?

Wśród największych atutów BLIKA wymienia się jego wygodę, bezpieczeństwo oraz to, że można z niego korzystać na wiele sposobów. To prawda, ta uniwersalność jest ogromną zaletą, bowiem z BLIKA można korzystać:

 • W sklepach stacjonarnych. Trzeba oczywiście pamiętać, że kasa musi być wyposażona w terminal płatniczy obsługujący płatności BLIK. Na szczęście jest to możliwe w coraz większej liczbie miejsc;
 • Płacąc za zakupy w sklepach internetowych. Tę możliwość oferuje już większość sklepów internetowych w Polsce, a także coraz więcej sklepów zagranicznych;
 • Wypłacając pieniądze z bankomatu (nie potrzeba mieć przy sobie karty);
 • Wpłacać gotówkę na konto (opcja dostępna w wybranych bankach);
 • Płacąc rachunki oraz opłacając sprawy urzędowe. Dostawcy gazu, prądu i telewizji w Polsce udostępniają możliwość płatności BLIKIEM. Również w coraz większej liczbie urzędów oraz placówek pocztowych możemy płacić tą metodą.
 • Szybkie przelewy na telefon. Ta metoda chyba najszybciej zyskała zwolenników. Więcej o niej piszemy w dalszej części artykułu.
Płatność Blikiem na Messengerze

Jak płacić BLIKIEM w internecie?

Płatność BLIKIEM w internecie to bardzo wygodna i bezpieczna forma. do której potrzeba tylko smartfona z aktywnym dostępem do internetu.

 1. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku;
 2. Przepisz wykorzystywany kod do terminala płatniczego w sklepie, masz na to 2 minuty;
 3. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej, w której wygenerowałeś kod;
 4. To wszystko. Pieniądze błyskawicznie trafiają na wybrane konto.

BLIK – przelewy na telefon

Jedną z najchętniej wykorzystywanych forma płatności BLIKIEM są przelewy na numer telefonu. Nie musimy wtedy znać numeru konta danej osoby, nie ma też ryzyka, ze podczas jego przepisywania pomylimy jakąś cyferkę i pieniądze wylądują nie na tym koncie co potrzeba.

Aby korzystać z przelewów na numer telefonu BLIK, użytkownik musi w aplikacji bankowości mobilnej  powiązać swój numer ze swoim rachunkiem bankowym. Dzięki temu, gdy inny użytkownik BLIK chce wysłać przelew na numer telefonu, jego bank może sprawdzić w systemie BLIK, na jaki numer rachunku ma wykonać przelew. Pieniądze trafiają tam niemal natychmiastowo, nawet jeśli nadawca przelewu ma konto w innym banku niż odbiorca.

Zrealizowanie przelewu na numer telefonu BLIK jest bardzo proste:

 1. Po uruchomieniu aplikacji mobilnej banku musisz wybrać „Przelew na telefon BLIK”;
 2. Wpisz numer telefonu osoby, której chcesz przekazać pieniądze lub wybierz ją z książki kontaktów na Twoim smartfonie (za pierwszym razem aplikacja mobilna banku poprosi o dostęp do kontaktów zapisanych w telefonie). Wybierając odbiorcę przelewu w liście kontaktów, zobaczysz czy dana osoba korzysta z BLIKA;
 3. Wpisz kwotę i tytuł przelewu;
 4. Zatwierdź go kodem wygenerowanym w aplikacji mobilnej;
 5. Odbiorca przelewu niemal natychmiast będzie miał pieniądze na swoim koncie.

Wypłaty BLIK w bankomacie

BLIK umożliwia wypłatę gotówki z bankomatu bez konieczności posiadania karty. Oczywiście musi to być bankomat obsługujący ten system płatności. Zazwyczaj jest to komunikowane naklejką znajdującą się na obudowie bankomatu.

Wypłacanie gotówki z bankomatów jest równie proste:

 1. Wybierz na ekranie opcję wypłata BLIK/wypłata bez karty;
 2. Zaloguj się do aplikacji mobilnej swojego banku i kliknąć w ikonkę BLIK. Wpisz na klawiaturze bankomatu kod wygenerowany w aplikacji;
 3. Wprowadzić kwotę wypłaty;
 4. Zatwierdź wypłatę w aplikacji;
 5. Możesz już swobodnie odebrać wypłacone pieniądze.

Jak płacić BLIKIEM w sklepach stacjonarnych?

Także w sklepach stacjonarnych możesz płacić wygodnie BLIKIEM. Najpierw upewnij się jednak, czy w danym sklepie jest terminal, który obsługuje ten system płatności. Najczęściej taką informację możesz znaleźć już dzięki naklejce znajdującej się na drzwiach wejściowych. Aby zapłacić w sklepie stacjonarnym BLIKIEM:

 1. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku;
 2. Przepisz wykorzystywany kod do terminala płatniczego w sklepie;
 3. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej, w której wygenerowałeś kod;
 4. Zapłacone.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Z pewnością wiele osób przed korzystaniem z systemu płatności powstrzymuje obawa o bezpieczeństwo transakcji i swoich danych oraz o to, że jest on zbyt skomplikowany. W pierwszej kwestii już wykazaliśmy, że wszystko przebiega bardzo prosto i doprawdy każdy jest w stanie skorzystać z tego systemu. Co zatem, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa? Czy realizując płatności BLIKIEM lub wypłacając środki z konta bankowego, na pewno jesteśmy bezpieczni?

Wraz z wprowadzeniem tego systemu w Polsce było to jedno z najczęściej zadawanych pytań i musiało upłynąć trochę wody, by ludzie przekonali się do jego bezpieczeństwa. Tak naprawdę płacenie BLIKIEM jest nawet pod tym względem lepsze niż przy użyciu karty.

Na karcie umieszczone są Twoje dane osobowe, a zdobycie kodu PIN do karty często nie jest wcale bardzo trudno. To już wystarczy, by płacić nią w sklepie czy wypłacić gotówkę z bankomatu.

Niejednokrotnie słychać też ostrzeżenia o specjalnych nakładkach, które na bankomatach instalują oszuści. Takie nakładki w postaci urządzenia elektronicznego mogą zeskanować pasek magnetyczny z numerem konta potencjalnych klientów. Wtedy oszuści montują także mini kamerę, która nagrywa wprowadzany kod PIN. Wtedy oszuści mają już komplet informacji, który pozwala im wypłacać pieniądze z danego konta.

Przy praktycznie bezdotykowej płatności BLIKIEM nie ma takiego niebezpieczeństwa. Tym bardziej że kody generowane są tylko do konkretnej transakcji i po 2 minutach wygasają i tracą swoją ważność i nie można go ponownie wykorzystać.

Płatność BLIK dostępna na Messengerze

Jakie banki oferują płatności Blikiem?

Płatności w internecie z kodem BLIK zrealizujesz w następujących bankach:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Getin Bank
 • BNP Paribas
 • Credit Agricole
 • Bank Pekao S.A.
 • Santander Bank
 • Bank BPS
 • Noble Bank
 • SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa
 • Bank Pocztowy
 • Nest Bank
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • BOŚ

Płatności w internecie bez kodu

Niewiele osób wie, że istnieje także opcja, aby płacić BLIKIEM w internecie bez konieczności generowania kodu. Wystarczy, że sklep internetowy lub przeglądarkę, z której korzystasz, dodasz do „Zapamiętanych” w aplikacji bankowej:

 1. W trakcie dokonywania płatności „zapamiętaj” sklep lub przeglądarkę w aplikacji banku;
 2. Przy kolejnych zakupach wybierz BLIK i „Zapłać”. Wystarczy, że masz przy sobie telefon i potwierdzisz nim transakcję, nie musisz generować kodu;
 3. Zapłacone. Listę zapamiętanych przeglądarek i sklepów znajdziesz w aplikacji swojego banku.

Opcję płatności w internecie bez kodu obsługują banki: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Bank Pekao S.A.

Płatności powtarzalne

Płatności powtarzalne to stosunkowo nowy rodzaj płatności obsługiwanych BLIKIEM. Służy on regulowaniu zobowiązań cyklicznych i powtarzalnych, takich jak opłaty za usługi w abonamencie lub płatności za faktury za telefon czy prąd. W przypadku stałych, niezmieniających się kwot możliwa jest automatyczna realizacja płatności.

 1. Na stronie sklepu wybierz metodę płatności BLIK oraz wpisz, wygenerowany w aplikacji banku, kod;
 2. Po transakcji zaakceptuj zaproszenie do utworzenia płatności powtarzalnej;
 3. Gotowe! W ustalonym terminie kolejna płatność wykona się automatycznie.

Płatności powtarzalne realizują na razie tylko banki: ING Bank Śląski oraz Bank Pekao S.A.