Reels na Instagramie mają teraz funkcję zamiany tekstu na mowę. Dokładnie taką, jak TikTok

Instagram nawet nie ukrywa już tego, jak mocno inspiruje się TikTokiem. Właśnie wprowadził do swoich Rolek nową funkcję, która użytkownikom TikToka jest już dobrze znana. Chodzi o zamianę tekstu na mowę. Sprawdźcie, jak to działa na Instagramie.

Reels, czyli Rolki na Instagramie – co to jest?

Od miesiąca także w Polsce możemy korzystać z funkcji Rolki nazywanej w oryginale Reels. Wcześniej mogli z tej funkcji korzystać użytkownicy z innych regionów świata i cieszyła się ona bardzo dużą popularnością.

Twórcy Instagrama od dawna zauważyli, że pierwotna forma tej aplikacji, która polegała głównie na wrzucaniu zdjęć, już od dawna zaczęła być przez użytkowników zaniedbywana na rzecz Stories. Sama idea Stories była mocno zainspirowana tym, co oferował w tamtym czasie Snapchat. Teraz, gdy pojawił się inny, bardzo mocny, konkurent w świecie social mediów – TikTok – Instagram próbuje z każdej strony wzmocnić swoją pozycję, jako platformy oferującej możliwość publikowania krótkich form wideo.

Rolki, nazywane w języku angielskim Reels, to kolejny krok w ramach tej strategii i zarazem nowy format nagrań. Klipy wideo w ramach Instagram Reels mogą mieć długość maksymalnie 60 sekund. Do nagrań można dołączać dźwięki, różnego rodzaju efekty specjalne oraz muzykę. Bibliotekę treści można nawet przeszukiwać właśnie pod kątem użytej przez twórców muzyki.

Instagram Reels

Zamiana tekstu na mowę w Instagram Reels

Instagram nieustannie ulepsza swoje Reels. Już teraz Rolki do złudzenia przypominają filmiki z TikToka. Najnowsza funkcja sprawi, że jeszcze trudniej będzie rozróżnić, w jakiej aplikacji przeglądamy nagrania, bowiem Instagram dodał teraz możliwość zamieniania tekstu na mowę oraz efekty głosowe, które TikTok miał u siebie już od jakiegoś czasu. 

Zautomatyzowane narracje używane do filmów stały się tak wszechobecne w TikTok, że aktorka głosowa Bev Standing pozwała firmę w maju, twierdząc, że nie ma ona pozwolenia na używanie jej głosu. Jednak we wrześniu TikTokowi udało się osiągnąć z nią porozumienie, które obejmowało umowę licencyjną.

I chociaż można do funkcji zamiany tekstu na mowę podejść jak do każdego innego trendu w social mediach, ma ona jeszcze inne, znacznie bardziej wartościowe zastosowanie. Mianowicie umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym usłyszenie tego, co twórcy chcieli przekazać wrzucając tekst do swoich filmów.

Jak zmienić tekst na mowę?

Aby użyć zamiany tekstu na mowę w Reels, otwórz Instagram i przejdź do aparatu Rolki, nagraj lub prześlij wideo i dodaj tekst do wideo. Stuknij w dymek tekstowy, aby przejść do menu z trzema kropkami, i wybierz zamianę tekstu na mowę, a następnie wybierz odpowiednią opcję głosową. Następnie opublikuj Rolkę jak zwykle.