Handel internetowy cały czas kwitnie – coraz więcej klientów dokonuje coraz większych zakupów w Internecie i kupuje różnego rodzaju produkty w krajowych, a często także zagranicznych sklepach internetowych. Czym dokładnie jest PayPal, jak płacić PayPalem, ile to kosztuje i jakie są alternatywy dla tego systemu płatności? Wszystko wyjaśniliśmy w poniższym artykule.
Pay Pal to jeden z najpopularniejszych dostawców usług płatności online. Według firmy korzysta z niego ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.
PayPal był częścią internetowego domu aukcyjnego eBay do 2015 roku, a od 2015 roku firma stała się niezależna. Siedziba główna znajduje się w Kalifornii, siedziba europejskiej spółki zależnej PayPal (Europe) jest w Luksemburgu.
PayPal jest usługą, która pozwala wysyłać pieniądze lub akceptować płatności od znajomych, ale umożliwia także płacenie w wielu sklepach internetowych we wszystkich krajach i w wielu różnych walutach.
Aby rozpocząć wysyłanie i przelewanie pieniędzy przez PayPal, musisz najpierw założyć konto. Założenie konta w systemie PayPal jest bezpłatne i wymaga jedynie adresu e-mail oraz kilku podstawowych informacji. To wystarczy, aby móc płacić np. w sklepach internetowych bez konieczności ręcznego kopiowania danych. Pamiętaj, że aby zarejestrować się w systemie PayPal, musisz mieć co najmniej 18 lat.
PayPal można porównać do narzędzia, które przypomina portfel elektroniczny. Dzięki niemu zarządza się swoimi środkami i przeznacza je na różnego rodzaju transakcje dokonywane w Internecie. Co ważne, konto na PayPal może być zintegrowane z kartą płatniczą i z kontem bankowym.
Konto na PayPal stało się wygodnym rozwiązaniem, dzięki któremu można dokonać płatności internetowych na całym świecie. Wiele osób preferuje ten system do przesyłania pieniędzy znajomym, rodzinie czy współpracownikom biznesowym.
PayPal oferuje klientom możliwość założenia konta na swojej platformie. Takie konto jest wtedy bezpośrednio połączone z kontem bankowym danej osoby. Można dokonywać przelewów ze swojego rachunku na konto PayPal i odwrotnie. PayPal zajmie się wówczas weryfikacją wszystkich informacji podanych przez właściciela konta. Po zweryfikowaniu konto będzie w pełni operacyjne.
PayPal działa jako platforma usługowa między dwiema osobami (lub firmami), które chcą wymieniać pieniądze.
Jeśli jesteś właścicielem firmy i chcesz używać PayPala, warto skorzystać z możliwości jakie daje PayPal Commerce Platform. Oczywiście możesz sprzedawać rzeczy za pomocą osobistego konta PayPal, jeśli jesteś właścicielem firmy i chcesz usprawnić swoje operacje, założenie biznesowego konta jest znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem.
Oczywiście oba typy kont PayPal zapewniają ochronę przed oszustwami, zwiększone bezpieczeństwo i szyfrowanie wszystkich przeprowadzanych transakcji, dlatego jest to usługa odpowiednia dla każdego.
Korzystając prywatnie, zyskujemy np. duży komfort podczas robienia zakupów w Internecie. Z kolei klienci biznesowi, dzięki PayPal wpasowują się w światowe trendy oraz dają swoim klientom właśnie ten komfort załatwiania różnych spraw czy robienia zakupów bez wychodzenia z domu.
PayPal stanowi dla każdego klienta ogromne bezpieczeństwo. Z pomocą Paypal pieniądze można w pełni bezpiecznie przesyłać do szerokiego grona odbiorców, a więc do poszczególnych e-sklepów oraz osób fizycznych bez udostępniania swoich danych finansowych.
Gdy już masz konto PayPal, możesz zarówno wysyłać, jak i odbierać pieniądze od każdego, kto także posiada już aktywne konto PayPal. Wysyłanie pieniędzy rodzinie i przyjaciołom jest bezpłatne. PayPal pobierze niewielką opłatę manipulacyjną, jeśli użyjesz jej do wysłania pieniędzy w ramach transakcji biznesowej.
Firma PayPal ustanowiła limity płatności. Po osiągnięciu tego limitu będziesz zobowiązany przedstawić dowód uzasadniający wykonanie przelewów. Jeśli tego nie zrobisz lub jeśli to zrobisz z opóźnieniem, Twoje konto PayPal zostanie tymczasowo zablokowane. Gdy napotkasz tego rodzaju problem, zalecamy zalogowanie się na swoje konto i sprawdzenie statusu sprawy w sekcji menedżera sporów.
Ograniczenia na koncie PayPal mogą być stosowane z wielu powodów. Jednym z powodów może być nieautoryzowane użycie konta. Takie działanie ma pomóc chronić użytkowników przed potencjalnymi stratami i przeanalizować ewentualne nieuczciwe działania. Może to nastąpić, jeśli firma uzna, że są podstawy do tego, by sądzić, że ktoś korzystał z konta PayPal bez upoważnienia lub kiedy otrzyma informację z banku, że nieuprawniona osoba mogła korzystać z karty lub rachunku bankowego bez zgody jego właściciela.
Ponadto, tak jak pisaliśmy powyżej, ograniczenie konta może nastąpić w konsekwencji osiągnięcia limitów wysyłania, otrzymywania lub wypłat i kiedy nie podjęto jeszcze działań mających na celu ich usunięcie.
Kolejnym powodem skutkującym ograniczeniem konta mogą być różnego rodzaju nietypowe działania. Np. gdy zaczniesz sprzedawać zupełnie nowy typ produktu o znacznie wyższej wartości niż dotychczas.
Ze względów bezpieczeństwa firma zastrzega sobie również możliwość nałożenia ograniczenia na konto PayPal, jeśli nie było ono zbyt często używane od momentu jego założenia.
Aby założyć konto PayPal:
W razie potrzeby można założyć dwa konta PayPal, z czego z jednego możesz korzystać prywatnie, a drugie może być przypisane dla Twojej firmy i zarejestrowane pod jej nazwą. Twoje konto nie będzie miało nadanego numeru, ale będzie identyfikowane za pomocą adresu e-mail. Z tego względu każdy adres e-mail może być zarejestrowany tylko na jednym koncie PayPal.
Niezależnie od tego, czy chcesz wysłać pieniądze współlokatorce za swój udział w czynszu, czy obsypać siostrzenicę gotówką w jej urodziny, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby przelać pieniądze znajomym i rodzinie przez PayPal:
Aby zamknąć konto PayPal:
PayPal jest jednym z najbezpieczniejszych systemów płatności. Firma bardzo mocno skupia się na kwestii bezpieczeństwa i dokonuje szeregu działań mających na celu upewnienie się, że każda transakcja dokonywana za pośrednictwem usługi jest tak płynna i bezpieczna, jak to tylko możliwe.
M.in. PayPal automatycznie szyfruje wszystkie transakcje przy użyciu technologii protokołu Secure Sockets Layer (SSL) z szyfrowaniem 128-bitowym. PayPal przeprowadza również kontrole serwera, aby upewnić się, że klienci używają zatwierdzonej przeglądarki (obsługującej SSL 3.0 lub nowszy) do transakcji internetowych.
PayPal oferuje kupującym silny program ochrony zakupów i przestrzega standardu Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS), zestawu standardów stosowanych również przez firmy obsługujące karty kredytowe w celu zabezpieczenia danych użytkownika i ochrony przed kradzieżą i oszustwami.
Należy pamiętać, że PayPal działa jako bezpieczny pośrednik. Przelewów dokonuje się poprzez podanie maila lub numeru telefonu, dzięki czemu nigdy nie ujawniamy numerów kart kredytowych ani informacji o koncie bankowym podczas transakcji, co często ma miejscu w przypadku transakcji w innych systemach płatności.
Jeśli widzisz przycisk PayPal w sklepie internetowym, oznacza to, że możesz skorzystać z tej metody. Aby to zrobić, kliknij ten przycisk, wtedy zostaniesz przekierowany do PayPal i będziesz musiał się tylko zalogować i potwierdzić płatność. Pamiętaj, że nie możesz już później anulować płatności.
Sprzedawca nie widzi żadnych danych bankowych podczas płatności w systemie PayPal. Przelane pieniądze trafiają natychmiast do odbiorcy, nie ma czasu oczekiwania jak w przypadku przelewów bankowych. Jest to jedna z kluczowych przewag PayPal-a nad przelewami bankowymi. To często wpływa także na skrócenie czasu dostawy, ponieważ sprzedawcy detaliczni nie muszą czekać na otrzymanie pieniędzy, ale mogą natychmiast wysłać towar.
Co jeśli jednak zwrócisz swoje zamówienie? Wtedy PayPal prześle pieniądze z powrotem na Twoje konto PayPal.
Dzięki PayPal możesz nie tylko płacić w sklepach internetowych, ale także wysyłać pieniądze swoim znajomym lub rodzinie. Jednak, aby to zrobić odbiorca również musi posiadać konto PayPal, aby otrzymać pieniądze.
Aby wysłać pieniądze, wprowadź adres e-mail lub numer telefonu odbiorcy, wprowadź kwotę i potwierdź płatność. Działa to tak samo za pośrednictwem strony internetowej PayPal oraz aplikacji.
Jeśli wysyłasz pieniądze w złotówkach, nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z taką transakcją. Opłaty naliczane są jednak w przypadku przeliczenia pieniędzy na inną walutę.
Oto kilka zalet i wad systemu PayPal, o których należy pamiętać:
Oczywiście istnieją także inne usługi płatnicze, które działają podobnie jak PayPal i z których można korzystać alternatywnie do tradycyjnych przelewów (ktoś z nich w ogóle jeszcze korzysta?). Oto tylko dwa przykłady, o których warto wiedzieć:
Apple Pay to system do wysyłania i przyjmowania płatności wspierany przez Apple i ściśle zintegrowany z jego aplikacją na iPhone’a. Dzięki Apple Pay możesz dokonywać bezpiecznych zakupów zbliżeniowych wszędzie tam, gdzie jest akceptowana ta forma płatności. Za pomocą aplikacji możesz zdecydować, czy pieniądze za zakup mają pochodzić z Twojego konta bankowego, karty debetowej lub karty kredytowej.
Google Pay to sieć płatności obsługiwana przez Google. Dzięki Google Pay możesz przechowywać informacje o karcie kredytowej lub informacje o płatności w Portfelu Google. Następnie możesz używać karty bankowej, karty debetowej lub karty kredytowej do płacenia sprzedawcom wszędzie tam, gdzie akceptowane są usługi Google Pay.
PayPal jest usługą, która pozwala wysyłać pieniądze lub akceptować płatności od znajomych, ale umożliwia także płacenie w wielu sklepach internetowych we wszystkich krajach i w wielu różnych walutach.
Aby móc dokonać rejestracji w systemie PayPal trzeba mieć ukończone 18 lat.
Tak, PayPal to bezpieczna platforma do wysyłania i odbierania pieniędzy. To między innymi dzięki temu, że odbiorca nie ma wglądu w dane oraz numer konta nadawcy - to znaczy, że drażliwe dane są utajnione bardziej niż w przypadku tradycyjnej formy przelewów.
_____________________________________
Przeczytajcie także:
Paypal to najgorszy serwis tego typu jaki w zyciu spotkalam, serdecznie nie polecam 🙂 mozna poczytac w internecie wiecej o ich polityce wsrod klientow 😉
Jakim prawem blokują dostęp do NIE SWOICH pieniędzy? Jesteś ich Klientem i jeszcze oni zatrzymują TWOJE środki?! Chore.
Pay Pal za blokował mi konto- podobno do weryfikacji. Pomimo przesłania dokumentów potwierdzających moją tożsamość nadal upierają się na przesłanie dokładniejszych danych bankowych – co uderza w moją prywatność, a na co się nie godzę. Po kontakcie z działem obsługi i prośbą o odesłanie pieniędzy na konto przypisane i skasowanie konta, dalej odmawiają wykonania jakiekolwiek czynności. NIE POLECAM – jest to firma typowo nastawiona na „kradzież” waszych pieniędzy pod jakimkolwiek powodem, który sobie „ubzdurają” i nic na to nie poradzicie. Po dłuższym czasie nieużywalności konta – konto „podobno” miało być kasowane. Teraz wymyślili opłatę w wysokości 50 zł miesięcznie za nie używane konto – które sami zablokują i nie pozwolą ci z niego korzystać.
UWAGA NA PAYPAL, pomaga oszustom, złodziejom, kradzież naszych pieniędzy.
Sytuacja w „idealnej” Szwajcarii. Na popularnej tamtejszej stronie Richardo sprzedaliśmy bilety na koncert. Niestety wysłaliśmy je bez potwierdzenia odbioru. Oszust zgłosił na Paypal, że nie dostał biletów, a pieniądze zapłacił. Co ciekawe przed koncertem oszust nic na ten temat do nas nie pisał, nie skarżył się. Paypal pobrał nam z konta pieniądze w kwocie sprzedanych biletów i oddał je oszustowi.
Aplikacja paypal to porażka ,tak sam jak firma ! Nie polecam !
To złodziejska firma oddałem towar nie dostałem zwrotu pieniędzy , a i tak zapłaciłem żeby mieć z nimi spokój okradli mnie na ponad 200 euro nie ma z nimi kontaktu…..UWAŻAJCIE.
Nie polecam robić tam przelewów bo można stracić pieniądze. Mi podczas wypłacania € na konto walutowe podwójnie przewalutowało pieniądze.