Czym dokładnie jest PayPal, jak płacić PayPalem? Wszystkie najważniejsze informacje i opinie użytkowników

Handel internetowy cały czas kwitnie – coraz więcej klientów dokonuje coraz większych zakupów w Internecie i kupuje różnego rodzaju produkty w krajowych, a często także zagranicznych sklepach internetowych. Czym dokładnie jest PayPal, jak płacić PayPalem, ile to kosztuje i jakie są alternatywy dla tego systemu płatności? Wszystko wyjaśniliśmy w poniższym artykule.

Czym jest PayPal?

Pay Pal to jeden z najpopularniejszych dostawców usług płatności online. Według firmy korzysta z niego ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.

PayPal był częścią internetowego domu aukcyjnego eBay do 2015 roku, a od 2015 roku firma stała  się niezależna. Siedziba główna znajduje się w Kalifornii, siedziba europejskiej spółki zależnej PayPal (Europe) jest w Luksemburgu.

PayPal jest usługą, która pozwala wysyłać pieniądze lub akceptować płatności od znajomych, ale umożliwia także płacenie w wielu sklepach internetowych we wszystkich krajach i w wielu różnych walutach. 

Aby rozpocząć wysyłanie i przelewanie pieniędzy przez PayPal, musisz najpierw założyć konto. Założenie konta w systemie PayPal jest bezpłatne i wymaga jedynie adresu e-mail oraz kilku podstawowych informacji. To wystarczy, aby móc płacić np. w sklepach internetowych bez konieczności ręcznego kopiowania danych. Pamiętaj, że aby zarejestrować się w systemie PayPal, musisz mieć co najmniej 18 lat. 

PayPal można porównać do narzędzia, które przypomina portfel elektroniczny. Dzięki niemu zarządza się swoimi środkami i przeznacza je na różnego rodzaju transakcje dokonywane w Internecie. Co ważne, konto na PayPal może być zintegrowane z kartą płatniczą i z kontem bankowym.  

Konto na PayPal stało się wygodnym rozwiązaniem, dzięki któremu można dokonać płatności internetowych na całym świecie. Wiele osób preferuje ten system do przesyłania pieniędzy znajomym, rodzinie czy współpracownikom biznesowym.

płatności PayPal

Jak działa PayPal?

PayPal oferuje klientom możliwość założenia konta na swojej platformie. Takie konto jest wtedy bezpośrednio połączone z kontem bankowym danej osoby. Można dokonywać przelewów ze swojego rachunku na konto PayPal i odwrotnie. PayPal zajmie się wówczas weryfikacją wszystkich informacji podanych przez właściciela konta. Po zweryfikowaniu konto będzie w pełni operacyjne.

PayPal działa jako platforma usługowa między dwiema osobami (lub firmami), które chcą wymieniać pieniądze. 

Jeśli jesteś właścicielem firmy i chcesz używać PayPala, warto skorzystać z możliwości jakie daje PayPal Commerce Platform. Oczywiście możesz sprzedawać rzeczy za pomocą osobistego konta PayPal, jeśli jesteś właścicielem firmy i chcesz usprawnić swoje operacje, założenie biznesowego konta jest znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem.

Oczywiście oba typy kont PayPal zapewniają ochronę przed oszustwami, zwiększone bezpieczeństwo i szyfrowanie wszystkich przeprowadzanych transakcji, dlatego jest to usługa odpowiednia dla każdego. 

Korzystając prywatnie, zyskujemy np. duży komfort podczas robienia zakupów w Internecie. Z kolei klienci biznesowi, dzięki PayPal wpasowują się w światowe trendy oraz dają swoim klientom właśnie ten komfort załatwiania różnych spraw czy robienia zakupów bez wychodzenia z domu.

PayPal stanowi dla każdego klienta ogromne bezpieczeństwo. Z pomocą Paypal pieniądze można w pełni bezpiecznie przesyłać do szerokiego grona odbiorców, a więc do poszczególnych e-sklepów oraz osób fizycznych bez udostępniania swoich danych finansowych.

Gdy już masz konto PayPal, możesz zarówno wysyłać, jak i odbierać pieniądze od każdego, kto także posiada już aktywne konto PayPal.  Wysyłanie pieniędzy rodzinie i przyjaciołom jest bezpłatne. PayPal pobierze niewielką opłatę manipulacyjną, jeśli użyjesz jej do wysłania pieniędzy w ramach transakcji biznesowej.

Limit płatności

Firma PayPal ustanowiła limity płatności. Po osiągnięciu tego limitu będziesz zobowiązany przedstawić dowód uzasadniający wykonanie przelewów. Jeśli tego nie zrobisz lub jeśli to zrobisz z opóźnieniem, Twoje konto PayPal zostanie tymczasowo zablokowane. Gdy napotkasz tego rodzaju problem, zalecamy zalogowanie się na swoje konto i sprawdzenie statusu sprawy w sekcji menedżera sporów.

Blokada oraz ograniczenie konta

Ograniczenia na koncie PayPal mogą być stosowane z wielu powodów. Jednym z powodów może być nieautoryzowane użycie konta. Takie działanie ma pomóc chronić użytkowników przed potencjalnymi stratami i przeanalizować ewentualne nieuczciwe działania. Może to nastąpić, jeśli firma uzna, że są podstawy do tego, by sądzić, że ktoś korzystał z konta PayPal bez upoważnienia lub kiedy otrzyma informację z banku, że nieuprawniona osoba mogła korzystać z karty lub rachunku bankowego bez zgody jego właściciela.

Ponadto, tak jak pisaliśmy powyżej, ograniczenie konta może nastąpić w konsekwencji osiągnięcia limitów wysyłania, otrzymywania lub wypłat i kiedy nie podjęto jeszcze działań mających na celu ich usunięcie.

Kolejnym powodem skutkującym ograniczeniem konta mogą być różnego rodzaju nietypowe działania. Np. gdy zaczniesz sprzedawać zupełnie nowy typ produktu o znacznie wyższej wartości niż dotychczas.

Ze względów bezpieczeństwa firma zastrzega sobie również możliwość nałożenia ograniczenia na konto PayPal, jeśli nie było ono zbyt często używane od momentu jego założenia.

Jak założyć konto?

Aby założyć konto PayPal:

 • Przejdź do PayPal.
 • Kliknij Załóż konto.
 • Wybierz czy chcesz założyć konto osobiste czy konto firmowe.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami.
 • Aby w pełni uaktywnić konto, musisz jeszcze potwierdź swój adres e-mail.

W razie potrzeby można założyć dwa konta PayPal, z czego z jednego możesz korzystać prywatnie, a drugie może być przypisane dla Twojej firmy i zarejestrowane pod jej nazwą. Twoje konto nie będzie miało nadanego numeru, ale będzie identyfikowane za pomocą adresu e-mail. Z tego względu każdy adres e-mail może być zarejestrowany tylko na jednym koncie PayPal.

Jak wysłać pieniądze przez PayPal znajomym i rodzinie?

Niezależnie od tego, czy chcesz wysłać pieniądze współlokatorce za swój udział w czynszu, czy obsypać siostrzenicę gotówką w jej urodziny, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby przelać pieniądze znajomym i rodzinie przez PayPal:

 • W aplikacji PayPal lub na internetowym koncie PayPal kliknij przycisk Wyślij.
 • Wpisz imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu osoby, do której chcesz wysłać pieniądze. Aby szybko rozpocząć, możesz też zeskanować kod QR PayPal znajomego. Jeśli dana osoba nie ma jeszcze konta PayPal, będzie mogła odebrać pieniądze, tworząc darmowe konto.
 • Wpisz kwotę, którą chcesz wysłać. Masz możliwość dodania wiadomości, która może być przydatnym przypomnieniem dla Ciebie i odbiorcy, na co są przeznaczone pieniądze. Na przykład możesz wpisać „Alimenty za maj” lub „Nie wydaj na głupoty. Ciocia Kasia”.
 • W kolejnym kroku zostaniesz zapytany, do czego służy Twoja płatność online PayPal: „Przyjaciele i rodzina” lub „Towary i usługi”. Ta ostatnia powoduje opłatę, którą musi zapłacić konto odbiorcy, więc upewnij się, że wybrałeś właściwą opcję.

Jak zamknąć konto PayPal?

Aby zamknąć konto PayPal:

 • Przejdź do Ustawień.
 • W obszarze Opcje kontakliknij polecenie Zamknij konto.
 • Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami.

Czy PayPal jest bezpieczny?

PayPal jest jednym z najbezpieczniejszych systemów płatności. Firma bardzo mocno skupia się na kwestii bezpieczeństwa i dokonuje szeregu działań mających na celu upewnienie się, że każda transakcja dokonywana za pośrednictwem usługi jest tak płynna i bezpieczna, jak to tylko możliwe.

M.in. PayPal automatycznie szyfruje wszystkie transakcje przy użyciu technologii protokołu Secure Sockets Layer (SSL) z szyfrowaniem 128-bitowym. PayPal przeprowadza również kontrole serwera, aby upewnić się, że klienci używają zatwierdzonej przeglądarki (obsługującej SSL 3.0 lub nowszy) do transakcji internetowych. 

PayPal oferuje kupującym silny program ochrony zakupów i przestrzega standardu Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS), zestawu standardów stosowanych również przez firmy obsługujące karty kredytowe w celu zabezpieczenia danych użytkownika i ochrony przed kradzieżą i oszustwami.

Należy pamiętać, że PayPal działa jako bezpieczny pośrednik. Przelewów dokonuje się poprzez podanie maila lub numeru telefonu, dzięki czemu nigdy nie ujawniamy numerów kart kredytowych ani informacji o koncie bankowym podczas transakcji, co często ma miejscu w przypadku transakcji w innych systemach płatności. 

Płać przez PayPal podczas zakupów online

Jeśli widzisz przycisk PayPal w sklepie internetowym, oznacza to, że możesz skorzystać z tej metody. Aby to zrobić, kliknij ten przycisk, wtedy zostaniesz przekierowany do PayPal i będziesz musiał się tylko zalogować i potwierdzić płatność. Pamiętaj, że nie możesz już później anulować płatności.

Sprzedawca nie widzi żadnych danych bankowych podczas płatności w systemie PayPal. Przelane pieniądze trafiają natychmiast do odbiorcy, nie ma czasu oczekiwania jak w przypadku przelewów bankowych. Jest to jedna z kluczowych przewag PayPal-a nad przelewami bankowymi. To często wpływa także na skrócenie czasu dostawy, ponieważ sprzedawcy detaliczni nie muszą czekać na otrzymanie pieniędzy, ale mogą natychmiast wysłać towar.

Co jeśli jednak zwrócisz swoje zamówienie? Wtedy PayPal prześle pieniądze z powrotem na Twoje konto PayPal. 

przelew internetowy

Wyślij pieniądze znajomym

Dzięki PayPal możesz nie tylko płacić w sklepach internetowych, ale także wysyłać pieniądze swoim znajomym lub rodzinie. Jednak, aby to zrobić odbiorca również musi posiadać konto PayPal, aby otrzymać pieniądze.

Aby wysłać pieniądze, wprowadź adres e-mail lub numer telefonu odbiorcy, wprowadź kwotę i potwierdź płatność. Działa to tak samo za pośrednictwem strony internetowej PayPal oraz aplikacji.

Jeśli wysyłasz pieniądze w złotówkach, nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z taką transakcją. Opłaty naliczane są jednak w przypadku przeliczenia pieniędzy na inną walutę.

PayPal: Plusy i Minusy

Oto kilka zalet i wad systemu PayPal, o których należy pamiętać:

Minusy

 • trzeba mieć założone konto w serwisie;
 • chociaż korzystanie z systemu PayPal do wysyłania pieniędzy znajomym i rodzinie jest bezpłatne, jeśli wysyłasz pieniądze za pośrednictwem systemu PayPal w ramach transakcji biznesowej, zostaną naliczone opłaty;
 • PayPal ma reputację bardzo agresywnego systemu, jeśli chodzi o blokowanie konta. A jeśli zdecydują się zamrozić twoje konto, zatrzymają twoje pieniądze, dopóki nie będziesz w stanie udowodnić, że nie zrobiłeś nic złego;
 • dość spore opłaty za międzynarodowe transakcje.

Plusy

 • jest łatwy w użyciu . PayPal o bardzo prosty sposób na wysyłanie pieniędzy znajomym i rodzinie;
 • płacenie w systemie PayPal zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa i zapobiegania oszustwom. Jeśli płacisz za zakup za pomocą systemu PayPal, a sprzedawca okazuje się nieuczciwy, PayPal może pomóc Ci odzyskać pieniądze;
 • PayPal szyfruje informacje o Twoim banku lub karcie kredytowej, zapewniając bezpieczeństwo tych informacji;
 • brak opłat za wysyłanie pieniędzy znajomym i rodzinie;
 • płatność może odbywać się bez konieczności podawania numeru rachunku;
 • globalny zasięg;
 • aplikacja mobilna na telefony i tablety.

Ocena ogólna

7/10

Alternatywy PayPal

Oczywiście istnieją także inne usługi płatnicze, które działają podobnie jak PayPal i z których można korzystać alternatywnie do tradycyjnych przelewów (ktoś z nich w ogóle jeszcze korzysta?). Oto tylko dwa przykłady, o których warto wiedzieć:

Apple Pay

Apple Pay to system do wysyłania i przyjmowania płatności wspierany przez Apple i ściśle zintegrowany z jego aplikacją na iPhone’a. Dzięki Apple Pay możesz dokonywać bezpiecznych zakupów zbliżeniowych wszędzie tam, gdzie jest akceptowana ta forma płatności. Za pomocą aplikacji możesz zdecydować, czy pieniądze za zakup mają pochodzić z Twojego konta bankowego, karty debetowej lub karty kredytowej.

Google Pay

Google Pay to sieć płatności obsługiwana przez Google. Dzięki Google Pay możesz przechowywać informacje o karcie kredytowej lub informacje o płatności w Portfelu Google. Następnie możesz używać karty bankowej, karty debetowej lub karty kredytowej do płacenia sprzedawcom wszędzie tam, gdzie akceptowane są usługi Google Pay.

PayPal — opinie użytkowników

Z PayPala korzystam podczas zakupów Internetowych. W praktyce to nic innego, jak płatność kartą za pomocą pośrednika. Wybieram tę opcję ze względu na bezpieczeństwo transakcji i intuicyjne korzystanie.
Bartłomiej
Kiedyś PayPal był moją główną metodą płatności w internecie. Jednak z czasem wygodniejsze stało się dla mnie korzystanie z Google Pay oraz BLIK-a, ponieważ w Polsce stały się bardziej powszechne. Nie wspominając już o płatnościach zbliżeniowych, bez których nie wyobrażam sobie życia. W pewnym momencie zorientowałem się, ze PayPal nie jest dostępny we wszystkich sklepach, z których korzystam, stąd decyzja o rezygnacji z tej metody płatności.
Robert
PayPala używam już od kilku lat. Głównie korzystam z niego do przesyłania pieniędzy swoim znajomym oraz do zakupów w Internecie. Sporadycznie zdarzyło mi się płacić tą metodą w restauracji (za granicą).
Wojtek

PayPal — najczęściej pojawiające się pytania

PayPal jest usługą, która pozwala wysyłać pieniądze lub akceptować płatności od znajomych, ale umożliwia także płacenie w wielu sklepach internetowych we wszystkich krajach i w wielu różnych walutach. 

Aby móc dokonać rejestracji  w systemie PayPal trzeba mieć ukończone 18 lat. 

Tak, PayPal to bezpieczna platforma do wysyłania i odbierania pieniędzy. To między innymi dzięki temu, że odbiorca nie ma wglądu w dane oraz numer konta nadawcy - to znaczy, że drażliwe dane są utajnione bardziej niż w przypadku tradycyjnej formy przelewów.