Nagrody dla społeczności w grupach na Facebooku. Wyjaśniamy, o co chodzi z nową funkcjonalnością

Być może mignęły Wam się na Facebooku nowe oznaczenia przy postach w grupach, na przykład ikonka strzały w środku tarczy z napisem „trafna”. Co to takiego? To „nagrody dla społeczności”, czyli nowa funkcjonalność, którą użytkownicy mogą wyróżniać wpisy innych użytkowników w obrębach grup facebookowych. O tym, czym są, jak ich używać i co zmienią w Waszym życiu, przeczytacie w poniższym wpisie.

Tonący nagród się chwyta

Nie przesadzę, jeśli powiem, że czasy „sex, drugs & pogrom Naszaklasa.pl” Facebook ma już raczej za sobą. Dziś młodociani adepci internetowego survivalu chętniej korzystają z alternatyw pokroju TikToka, gdzie mogą wyżywać się twórczo w formie, która najbardziej im odpowiada. Starsi natomiast – tu celowe uproszczenie i hiperbola – choć wierni Facebookowi, zamienili go w portal o teoriach spiskowych, szkodliwości szczepionek, polityce, a także (gdy jest sezon) o indywidualnych, potwierdzonych fotografiami, rezultatach eskapad grzybobraniowych.

Mark Zuckerberg ślepy nie jest i rękoma swych pracowników tworzy coraz to wymyślniejsze rozwiązania, które miałyby zatrzymać odpływ ludzi z Facebooka. Czasem są to gargantuiczne wręcz projekty, jak na przykład Metaverse, częściej jednak są to popierdółki mające na celu urozmaicenie znanych już funkcjonalności lub zwiększenie zaangażowania użytkowników.

I w tym obszarze właśnie należałoby sytuować jedną z ostatnich nowinek Facebooka, jaką są nagrody dla społeczności, które można „wręczać” lub „otrzymywać” w obrębie grup. Tym samym już nie lajki i reakcje (albo nie tylko one) stanowią wyznacznik jakości naszego wkładu w dyskusję. Teraz użytkownicy mogą się wyróżniać nagrodami w kilku kategoriach, a wagę tychże potęguje fakt, iż są ograniczone, więc nie można ich rozdawać na lewo i prawo.

Ale po kolei.

Facebook społeczność

Czym są nagrody społeczności na Facebooku?

W największym uproszczeniu: nagrody społeczności na Facebooku to nowa funkcja, pozwalająca członkom grup wyróżniać pojedynczych użytkowników, a konkretnie ich komentarze, które z tego lub innego powodu wnoszą do dyskusji coś „ekstra”.  

Jeśli skojarzyło Wam się to z odznakami grupy, takimi jak „nowy członek”, „wschodząca gwiazda” etc., to śpieszymy z wyjaśnieniem różnic. Dotychczas wyróżniać członków grup mogli jedynie administratorzy albo algorytm, który uznał, że z uwagi na aktywność Mietka, Franka albo innej Krystyny warto byłoby wyróżnić ich odznaką, która będzie się wyświetlać przy imieniu i nazwisku. Teraz nagrody mogą być przyznawane przez innych członków grupy.

Jeśli mielibyśmy szukać inspiracji, wskazalibyśmy Reddita, gdzie podobne interakcje funkcjonują już od dawna i mają się całkiem nieźle.

logo facebook

Lista nagród w grupach na Facebooku

Facebook postarał się o to, by byśmy mogli się doceniać na kilku frontach. Bo wiecie, jeden post jest wartościowy ze względu na merytorykę, drugi może być zabawny i rozładowywać atmosferę dyskusji, inny znów podnosi na duchu.

Na razie Facebook, a raczej Meta, wyszczególnił sześć nagród. Oto one:

 • odkrywcza,
 • podnosząca na duchu,
 • użyteczna,
 • zabawna,
 • trafna,
 • pozytywne wibracje

Oczywiście interpretacja poszczególnych nagród należy do użytkowników. Żaden algorytm nie będzie sprawdzać poziomu śmieszkowości, na który komentarz musi się wspiąć, aby móc dostać etykietę „zabawnego”.

nagrody facebook

Liczba nagród, które możemy przyznać w grupach, jest ograniczona

Chcąc, by nagrody dla społeczności miały jakąkolwiek wartość, Facebook zdecydował się na wprowadzenie limitów. Na razie trudno powiedzieć, jak wygląda to w skali makro, bo jeszcze nie na wszystkie grupy w Polsce ta funkcjonalność dotarła. Co jednak da się zauważyć, to że:

 • limity są tygodniowe. Co tydzień licznik się odnawia.
 • Niewykorzystane nagrody nie przechodzą na kolejny tydzień.
 • Limity są różne. W niektórych grupach są to trzy nagrody tygodniowo, w innych sto. Na razie nie udało mi się zweryfikować, czy limity ustalają administratorzy, czy na razie Facebook działa losowo.
 • Limity działają tylko w odniesieniu do jednej grupy, to jest dając komuś nagrodę w grupie X, licznik pozostałych nagród w grupie Y oraz Z się nie zmienia.

Jak przyznać komuś nagrodę w grupie na Facebooku?

To bardzo proste. Możliwość nagradzania komentarzy użytkowników pojawia się w tym samym miejscu, co reakcje, dodawanie komentarza i (opcjonalnie) udostępnienie.

Wybierając opcję „nagroda” wyświetli Wam się okienko z dostępnymi odznaczeniami. Przy ikonce pucharu natomiast znajdziecie liczbę, która mówi o tym, jak wiele nagród możecie jeszcze rozdać w tym tygodniu w tej konkretnej grupie.

Jeśli w jakiejś grupie nie znajdziecie opcji „nagrody”, oznacza to, że:

 • funkcjonalność jeszcze tu nie dotarła, bo Facebook wdraża ją partiami i w jednych grupach już jest, w innych wciąż nie ma;
 • nagrody zostały wyłączone przez administratora grupy.
nagrody facebook

Co z tego wszystkiego wynika?

Absolutnie nic. Nagród nie wpiszecie sobie do CV, nie wymienicie na tokeny, Facebook nie wyśle Wam pamiątkowego dyplomu za uzbieranie miliona nagród w grupach. Nowa funkcjonalność jest bardzo symboliczna i stanowi jedynie kolejny sposób, po reakcjach i odznakach od administratorów, na to, byśmy czuli się wyróżnieni i mogli wyróżniać innych.