„Pierwszy Apple Watch” z 1988 roku trafił na aukcję. Przewidywana cena to miniumum 25 tysięcy… dolarów

Mimo że prawdziwy Apple Watch oficjalnie pojawił się dopiero w 2015 roku, to już wcześniej można było spotkać urządzenia, które pretendowały do miana „ubieralnych komputerów”. Jedno z nich wystawiono właśnie na aukcję. Mowa o zegarku Wrist Mac, który podczas promocji aukcji w serwisie ComicConnect okrzyknięto „pierwszym Apple Watchem”. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi.

Zegarek Wrist Mac z 1988 roku

Legendarne urządzenie do noszenia Wrist Mac zostało wyprodukowane przez firmy Seiko / Ex Machina Inc. w 1988 roku. To właśnie wtedy wymienione marki połączyły siły i stworzyły prawdopodobnie pierwszy na świecie, programowalny zegarek, potrafiący łączyć się z komputerem Macintosh.

W tamtych czasach Wrist Mac był prawdziwą rewolucją. Po raz pierwszy ubieralne urządzenie mogło przechowywać numery telefonów, dysponować alarmami, a także aplikacją do notatek, które po zapisaniu można wysłać na dysk podłączonego komputera – jako plik tekstowy.

Dzięki swojemu oprogramowaniu Wrist Mac był używany m.in. podczas misji promu kosmicznego „Atlantis”, mającej miejsce na początku lat 90-tych – astronauci NASA otrzymali Wrist Maca do komunikacji z przenośnym komputerem Macintosh i oprogramowaniem Apple Link. Wykorzystano go wówczas np. do wysłania pierwszego e-maila z kosmosu – miało to miejsce 28 sierpnia 1991 roku. New York Times donosi też, że zadaniem pierwszego smartwatcha było przypominanie astronautom na o robieniu zdjęć konkretnym sytuacjom i zdarzeniom, jakie miały w trakcie misji.

pierwszy apple watch wistrmac
fot. ComicConnect

Co Wirst Mac ma wspólnego z Apple Watch?

Na trwającej obecnie aukcji serwisu ComicConnect Wirst Mac został ochrzczony „pierwszym Apple Watchem”. I mimo że marka nie ma nic wspólnego z jego produkcją, to nie da się nie zgodzić, że w kontekście samych urządzeń widać pewne podobieństwa. Szczególnie chodzi tu o potencjał i funkcjonalności, które – jak się okazuje – zostały wprowadzone na 27 lat przed pojawieniem się oficjalnego zegarka z logiem jabłka.

Niektórzy mogą zatem uważać, że Wirst Mac był pewnego rodzaju prekursorem przenośnego Macintosha z 1989 roku, pierwszego Macintosha zasilanego bateryjnie, a w końcu pierwszego przenośnego komputera Apple i w konsekwencji także  zegarka spod szyldu amerykańskiego producenta.

Sięgnij po Apple Watch i dedykowane im akcesoria dostępne w x-kom 

Aukcja smartwatcha WristMac w serwisie ComicConnect

Jak pisałam wyżej, serwis ComicConnect wystawił na aukcję kultowy model Wirst Mac. Zestaw zawiera oryginalne (otwarte) pudełko, kartę rejestracyjną, instrukcję obsługi, dyskietkę z oprogramowaniem, opakowanie i nieotwarty zegarek Seiko WristMac o numerze seryjnym 70216. Licytacja legendarnego smartwatcha rozpoczęła się 22 listopada i potrwa do 18 grudnia 2021. Czy się powiedzie?

Stephen Fishler, dyrektor generalny ComicConnect, przewiduje, że cena sprzedaży unikalnego smartwatcha prawdopodobnie sięgnie od 25 000 do 50 000 dolarów.

Koniecznie przeczytaj też:

Żrodło tekstu: comicconnect.com, news18.com, hitechglitz.com, gadgets.ndtv.com