Czek podpisany przez założycieli Apple trafił na aukcję. Ile jest wart?

Wygląda na to, że po raz kolejny trafia się gratka dla fanów nadgryzionego jabłka. Okazuje się bowiem, że oryginalny czek, podpisany przez Steve’a Jobsa oraz Steve’a Wozniaka, trafił właśnie na aukcję. Dokument pochodzi z 1976 roku i potwierdza powstanie cieszącej się po dziś dzień niebywałą popularnością marki Apple, noszącej wówczas nazwę Apple Computer Company. Sprawdź szczegóły.

Czek, który potwierdza założenie Apple

Jesteś fanem Apple? Jeśli tak, to ta informacja może Cię zainteresować. Otóż trwa licytacja unikalnego dokumentu z 15 lipca 1976 roku, który uznawany jest za pierwsze oficjalne potwierdzenie powstania Apple Computer Company. 

Czek, o którym mowa, został wówczas wystawiony na kwotę 3430 dolarów i jest pierwszym oficjalnym dokumentem, który został podpisany przez współzałożycieli kultowej (jak się później okazało) marki –  Steve’a Jobsa oraz Steve’a Wozniaka.

Co ciekawe, historyczny czek jest jedynie jedną ze składowych kolekcji o nazwie Steve Jobs Revolution, która zawiera wiele przedmiotów należących do nieżyjącego już Jobsa. Składają się na nią m. in. zdjęcia z czasów studenckich, podpisane przez niego magazyny czy oryginalne wizytówki.

czek jobs wozniak apple
fot. rrauction.com

Kawałek historii Apple na papierze 

Na tym jednak nie koniec. RR Auctions podkreśla, że na podstawie daty wystawienia dokumentu oraz faktu, że został dedykowany Kierulff Electronics, można wywnioskować, że wystawiony obecnie na licytację czek stanowił najpewniej zapłatę za części użyte do złożenia drugiej partii komputerów Apple-1. Czek uwzględnia też pierwszy oficjalny adres firmy  – 770 Welch Rd., Ste. 154, Palo Alto.

Dom aukcyjny przyznaje tym samym, że wszystko to składa się na unikalną wartość dokumentu, który powstał w kluczowym momencie tworzenia się jednej z najsłynniejszych firm świata i trudno znaleźć więcej autografów założycieli Apple o tak wielkim znaczeniu.

Wartość czeku i przewidywania 

W chwili pisania tego artykułu wartość czeku wynosi 45 960 dolarów (ok. 180 tys. złotych). Trudno przewidzieć, za ile ostatecznie dokument spod szyldu Apple zostanie sprzedany, bo koniec aukcji zaplanowano na 18 marca 2022 r. Pozostał więc prawie miesiąc i wszystko może się zdarzyć. Jedno wiadomo na pewno – jeśli w grę wchodzą takie pieniądze, zwykły śmiertelnik może jedynie o nim… pomarzyć. 

Najlepsze produkty Apple znajdziesz w sklepie x-kom 

Koniecznie przeczytaj też:

🍏Który Apple Watch wybrać? Podpowiadamy, czym różnią się najpopularniejsze modele

🍏Flashback: Historia iPhone’a. Modele od 2007 do 2021 roku

🍏Dlaczego warto kupić iPhone’a? Zalety smartfona z iOS

Źródło: news18.com, rrauction.com