Gracz skrócił czas ładowania GTA Online o 70%. Rockstar zapłacił mu 10 tysięcy dolarów

Gracz o nicku T0ST postanowił przyjrzeć się kodowi GTA Online i udało mu się skrócić czas ładowania tego tytułu o około 70%. Wszystkie podjęte kroki wraz z wprowadzonymi zmianami udostępnił w Internecie za darmo, aby każdy fan Grand Theft Auto Online mógł usprawnić sobie zabawę. Za ten wyczyn Rockstar Games nagrodziło moddera 10 tysiącami dolarów.

Jak skrócić czas ładowania GTA Online? Pewien gracz znalazł sposób

Każdy, kto chociaż raz zagrał w GTA Online, spotkał się ze zmorą długich ekranów ładowania. Czasem trwały one nawet po kilkanaście minut. Niewiele brakowało, a blisko 8 lat po premierze nadal by się nic nie zmieniło. Na szczęście gracz kryjący się pod nazwą T0ST postanowił zbadać tę sprawę i znaleźć rozwiązanie problemu. Wszystko skrupulatnie opisywał na swoim blogu.

GTA Online gra

Zaczęło się od przeszukiwania otchłani Internetu, jednak jak przyznaje sam modder, większość osób pisała, że gra jest po prostu tak dobra i ma dużą zawartość, dlatego musi się tyle ładować. Udało mu się znaleźć także kilka modów, które pozwalały na uniknięcie ekranu startowego z logo Rockstar Games i skracały czas ładowania o kilkanaście sekund. Takie rezultaty nie zadowoliły jednak gracza, bo jak sam wskazał, ładowanie trybu fabularnego zajmowało mu 1 minutę i 10 sekund, gdy tryb wieloosobowy włączał się równo 6 minut (już z odliczeniem ekranu startowego).

T0ST przyznał, że konfiguracja jego komputera jest przestarzała, ale nie powinno sprawiać, że tryb online ładuje się 6 razy dłużej niż jednoosobowy. Ankieta na portalu reddit sprzed 8 miesięcy wykazała, że najwięcej graczy wchodzi do gry od 3 do 6 minut po jej włączeniu, zaraz po tej grupie inni muszą czekać od 6 do 10 minut.

GTA Online jak skrócić czas ładowania?

Skrócenie czasu ładowania GTA Online. Po latach się to udało

Programista przeprowadził szereg testów i zauważył dość ciekawą sytuację, ponieważ gra podczas włączania trybu multiplayer wykorzystuje tylko jeden rdzeń procesora, podczas gdy do dyspozycji ma kilka innych. Ten bottleneck (tzw. wązkie gardło) powodował sytuacje, w których gra ładowała się mozolnie, podczas gdy sama rozgrywka odbywała się już bez żadnych przeszkód i spadków wydajności.

Działo się tak dlatego, że procesor komputera musiał przetworzyć plik o wielkości 10 MB, w którym była zamieszczona lista wszystkich przedmiotów dostępnych do kupienia za walutę w grze. A jak pewnie wiecie, jest ich ogromna ilość. T0ST postanowił stworzyć dwie poprawki. Pierwsza skupiała się na skróceniu czasu, który procesor musi poświęcić na sprawdzenie powyższej listy. Drugą było natomiast wymyślenie skuteczniejszej metody przetwarzania plików i stworzenie „tabeli skrótów”.

Jak usunąć ekran ładowania GTA Online?

Rockstar dziękuje graczowi i przelewa mu 10 tysięcy dolarów

Gracz wystosował komunikat do deweloperów Grand Theft Auto Online i stwierdził, że stworzenie poprawek nie powinno zająć jednemu programiście więcej niż jeden dzień. Dając także podpowiedź, że wystarczy wymienić bibliotekę plików na bardziej wydajną.

Po burzy w Internecie i szybkim rozpowszechnieniu się poprawki nie musieliśmy długo czekać na reakcję Rockstar Games. Producent zamieścił oficjalny wpis, w którym możemy wyczytać, że po dokładnym zbadaniu sprawy studio może potwierdzić, że zmiany w kodzie wprowadzone przez T0STa faktycznie usprawniają ładowanie się gry.

Rockstar zapłacił graczowi za poprawki

Twórcy GTA Online skontaktowali się także z samym autorem poprawki i jak ten wyznał, przekazali mu za opisywany wyczyn 10 tysięcy dolarów nagrody (ok. 38 600 złotych). Był to wyjątek, bowiem tak wysokie kwoty były przeznaczone jedynie na nagrody związane z zabezpieczeniami. Niestety nie wiemy kiedy pojawi się oficjalna aktualizacja wprowadzająca poprawki stworzone przez fana gry. Miejmy nadzieję, że będziemy mogli się nimi cieszyć już niedługo.

Przeczytaj także: