PayEye rośnie w siłę. Poznaj system płatności biometrycznej stworzony przez Polaków

Czy wiecie, że dożyliśmy czasów, kiedy za zakupy można zapłacić spojrzeniem? To co kiedyś wydawało się nieosiągalne, dziś staje się standardem i jest na wyciągnięcie ręki. Dosłownie. Okazuje się bowiem, że to właśnie Polacy jako pierwsi na świecie mogą korzystać z innowacyjnego ekosystemu płatności PayEye. Sprawdźmy, jak działa i co warto o nim wiedzieć.

Co to jest PayEye?

Mowa o innowacyjnym systemie płatności, który wykorzystuje fuzję biometrii oka i twarzy. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że korzystając z atutów PayEye, idąc na zakupy nie musimy wyjmować gotówki, karty, telefonu lub portfela. Płatność możemy bowiem zrealizować bezpiecznie wyłącznie za pomocą… spojrzenia w telefon.  

PayEye opracowała wrocławska firma technologiczna o tej samej nazwie. Pomysłodawcy projektu, jako pierwsi na świecie stworzyli autorskie terminale płatnicze eyePOS 2.0, specjalną aplikację mobilną na smartfony oraz algorytmy przetwarzające tęczówkę oraz twarz na wzorzec biometryczny, zapewniając w ten sposób podwójny system weryfikacji użytkownika. Wszystko to zaowocowało systemem, który rewolucjonizuje technologie płatności pod kątem szybkości i bezpieczeństwa.

oko payeye płatności spojrzeniem

Jak działa system płatności spojrzeniem?

Aby skorzystać z płatności PayEye, trzeba pobrać dedykowaną, darmową aplikację , założyć konto, zrobić selfie i podpiąć swoją kartę płatniczą. Następnie, za każdym razem, kiedy chcemy za coś zapłacić, wystarczy zeskanować swoją twarz. I teraz dzieje się magia. W tym momencie specjalne algorytmy sprawdzają zapamiętany wcześniej kod biometryczny. Po pozytywnej weryfikacji, płatność natychmiastowo zostaje zlecona do realizacji. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie, a przy tym bezpiecznie. 

Póki co, z usługi PayEye można korzystać w punktach, gdzie znajdują się specjalne terminale eyePOS 2.0. Na ten moment jest to możliwe wyłącznie w określonych punktach na terenie Wrocławia, ale już zapowiedziano poszerzenie tej strefy. W nieco ponad 4 miesiące od wdrożenia systemu PayEye zrealizowano aż 10 000 takich transakcji.

Nieustannie rozwijamy sieć naszych partnerów. Obecnie na rynku mamy już niemal 100 terminali eyePOS nowej generacji. Obserwujemy, że nasza ekspansja poza rodzinny, wrocławski rynek, wywołała ogromne zainteresowanie u potencjalnych partnerów (...) Do końca roku chcemy wprowadzić na rynek 200 kolejnych urządzeń.
Daniel Jarząb
prezes zarządu PayEye
payeye płatności aplikacja
fot. PayEye

Bezpieczeństwo ponad wszystko 

Największym atutem PayEye jest bezpieczeństwo transakcji płatniczych. Po pierwsze, nie ma tu mowy kradzieży – system uniemożliwia obracanie środkami bez interakcji użytkownika, zapewnia dwustopniowe sprawdzanie kodu (oczy i twarz), a w przypadku braku autoryzacji, po prostu odrzuca transakcję. 

Druga sprawa dotyczy danych użytkownika, które chronione są specjalnie przygotowanymi zabezpieczeniami. Zaprojektowano je przy zastosowaniu niezbędnych organizacyjnych oraz technicznych środków zgodnych z RODO oraz w nurcie najlepszych  standardów dotyczących biometrii.

Źródło: payeye.com, PayEye / informacja prasowa