Nowy monitor glukozy oficjalnie zatwierdzony. Co o nim wiadomo?

Zagraniczne portale donoszą, że FDA wydała zgodę na system monitorów Stelo Glucose firmy Dexcom, który na bieżąco sprawdza poziom cukru we krwi, a dzięki swojej formie i sposobie działania może być zastosowany w gadżetach ubieralnych. Czy w praktyce oznacza to, że sen o inteligentnych zegarkach, które będą stale i bezinwazyjnie monitorowały poziom glukozy we krwi, może się w końcu spełnić? Dowiedz się więcej.

Walka z cukrzycą

Cukrzyca to niewdzięczne schorzenie, z którym na całym świecie mierzą się miliony osób. W samej Polsce cierpi na nią około 3 milionów ludzi, a Światowa Organizacja Zdrowia już dawno uznała ją za jedną z najpoważniejszych chorób XXI wieku.

Ciągła kontrola poziomu cukru we krwi to nie tylko obowiązek, ale i wyzwanie, z którym diabetycy muszą mierzyć się kilka razy w ciągu każdego dnia. Nic więc dziwnego, że od lat trwają prace nad różnymi patentami, które mają to ułatwić. 

O niektórych z nich pisaliśmy już tutaj:

cukrzyca zegarek monitor

System biosensorów firmy Dexcom

Jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian w tej kwestii jest możliwość kontroli glukozy za pomocą urządzeń typu wearables. Jak widać powyżej, próby w tej kwestii były już wielokrotnie podejmowane. Z reguły jednak chodziło bardziej o zupełnie nowe narzędzia, niż umieszczenie tych rozwiązań w popularnych smartwatchach. A jak będzie tym razem?

Póki co wiadomo tyle, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA dopuściła do obrotu pierwszy dostępny bez recepty ciągły system monitorów glukozy Stelo Glucose firmy Dexcom. A to oznacza nie tylko zwiększenie dostępu do opcji bezinwazyjnego mierzenia jej wartości, ale także bieżącą kontrolę tego zjawiska we własnym domu.

Dzisiejsze zezwolenie rozszerza dostęp do tych urządzeń, umożliwiając indywidualnym osobom zakup CGM bez angażowania pracownika służby zdrowia. Udostępnianie większej liczbie osób cennych informacji na temat ich zdrowia, niezależnie od ich dostępu do lekarza lub ubezpieczenia zdrowotnego, jest ważnym krokiem naprzód w zwiększaniu równości zdrowotnej pacjentów w USA
Jeff Shuren
lekarz medycyny, dyrektor Centrum Urządzeń i Zdrowia Radiologicznego FDA

Jak działa bezinwazyjny monitor cukru Stelo Glucose?

Zaakceptowane przez FDA rozwiązanie to nowoczesny zestaw czujników do monitorowania glukozy, który za pomocą noszonego na ciele sensora i inteligentnych algorytmów aplikacji na smartfonie lub innym inteligentnym urządzeniu, mierzy, zapisuje, analizuje i wyświetla aktualny poziom cukru we krwi. 

Monitor marki Dexcom można nosić ciągiem przez 15 dni, a dane są za jego pomocą zbierane, przesyłane i aktualizowane co 15 minut, zapewniając w ten sposób ciągły dostęp do informacji o poziomie glukozy we krwi. To właśnie na ich podstawie, można zaobserwować trendy, które pokazują, w jaki sposób organizm reaguje na cukier, a następnie odpowiednio na nie reagować, podnosząc w ten sposób komfort życia. 

Sensor do mierzenia cukru – dla kogo? 

Warto zaznaczyć, że tego rozwiązania nie zaleca się osobom, które na stałe stosują insulinę – najpewniej dlatego, że zbyt mocno wpływa ona na wyniki pomiarów, a to sprawia, że będą one po prostu niemiarodajne. Nie ma w nim też funkcji wysyłania alertów, np. gdy cukier drastycznie spadnie, więc nie można traktować go jako sytemu alarmującego o nieprawidłowościach. 

Wszystko to sprawia, że Stelo Glucose jest bardziej szeroką bazą wiedzy, a nie sprzętem stricte medycznym. W związku z tym, taki sensor sprawdzi się wśród osób z lekką odmianą cukrzycy, leczących swój stan za pomocą leków doustnych, lub osób bez cukrzycy, które chcą holistycznie podejść do tematu swojego zdrowia. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie istotna, bo wykonane za jego pomocą pomiary genialnie pokazują, jak dieta i ćwiczenia mogą wpływać na poziom cukru we krwi. 

Stelo Glucose jest urządzeniem przeznaczonym dla osób, które ukończyły 18 rok życia. 

cukrzyca

Czy Stelo Glucose wesprze rynek smartwatchy? 

Póki co wiadomo tyle, że Stelo Glucose jest osobnym gadżetem typu wearables. Zagraniczne portale donoszą, że jego jedyny związek ze smartfonami czy inteligentnymi zegarkami polega na przesyłaniu do nich informacji i wyświetlaniu tychże w dedykowanej aplikacji. Ma się to dziać za pomocą zaimplementowanego w nim modułu Bluetooth. 

Nie od dziś mówi się, że marki takie jak Apple czy Samsung intensywnie pracują nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania do swoich zegarków. Wygląda jednak  na to, że fani smartwatchy będą musieli jeszcze trochę poczekać zanim stanie się to faktem, bo Stelo Glucose to zupełnie osobna propozycja. 

Urządzenie marki Dexcom ma niebawem stać się ogólnodostępne w USA, a według plotek z czasem ma wkraczać kolejne rynki. 

To też może Cię zainteresować:

Źródła:
  • https://www.phonearena.com/news/monitor-your-blood-glucose-wirelessly-on-your-phone_id156024,
  • https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-clears-first-over-counter-continuous-glucose-monitor,
  • https://9to5mac.com/2024/03/06/iphone-blood-glucose-monitor/