Inteligentny zegarek dla… cukrzyków? Oto smartwatch Glutrac, który monitoruje poziom glukozy w organizmie

Normą jest, że smartwatche i opaski, monitorujące aktywność, potrafią zweryfikować tętno, oddech, stres, a nawet poziom tlenu we krwi. Ostatnio jednak, twórcy ubieralnych gadżetów posunęli się o krok dalej, wprowadzając zegarek, który pokaże poziom glukozy we krwi – prosto z nadgarstka i bez konieczności nakłuwania. Poznajcie Add Care Glutrac.

Choroba XXI wieku

Czy wiecie, że w samej Polsce na cukrzyce cierpi około 3 milionów ludzi, a Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedną z najpoważniejszych chorób XXI wieku? 

Z kolei Międzynarodowa Organizacja Diabetologiczna IDF alarmuje, że tylko w 2017 roku na całym świecie było aż 425 milionów diabetyków, a wydatki na leczenie cukrzycy sięgnęły aż 727 miliardów dolarów. 

Troski i rutynowe obowiązki cukrzyków w związku z niewdzięcznym schorzeniem nie są zatem przejściową epidemią, a realnym problemem, z którym na całym świecie każdego dnia mierzą się rzesze osób.

Monitorowanie stężenia gluzkozy… zegarkiem

Połączenie wielu dyscyplin, w tym fizyki, optyki, bioinżynierii, przetwarzania sygnałów i algorytmów sztucznej inteligencji, pozwoliło na stworzenie narzędzia, które w sposób zupełnie bezinwazyjny będzie pomagało w kontrolowaniu stanu osób cierpiących na cukrzycę. 

Mowa o inteligentnym zegarku Glutrac, stworzonym przez firmę Add Care z Honkongu. I mimo że prace nad nim trwały tak naprawdę już od 2013 roku, to dopiero nie dawno sprzęt ten został przedstawiony światu.

Co więcej, jak się okazuje, multidyscyplinarny zespół naukowców opatentował nie tylko zegarek, pomagający kontrolować glikemię, ale również dedykowaną mu aplikację i przestrzeń do zapisywania wszelkich danych oraz tworzenia schematów medycznych, czyli tzw. chmurę informacyjną. Wszystkie elementy oparte zostały na sztucznej inteligencji. Innymi słowy wraz z Glutrac do dyspozycji oddano pełen pakiet narzędzi, mających sprawić, aby cukrzykom żyło się lepiej.

źródło: add-care.net

Add Care Glutrac

Inteligentny zegarek dla diabetyków to urządzenie ubieralne, które za pomocą specjalistycznych czujników optycznych, uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji, na bieżąco mierzy sygnały z ludzkiego ciała. Zbiera dane i parametry, niezbędne do całościowej analizy stanu zdrowia osoby chorej na cukrzycę. 

Dodatkowo, jak każdy smartwatch, Glutrac może pochwalić się takimi funkcjonalnościami jak: monitorowanie ciśnienia, tętna, natlenienia krwi SpO2, czy np. weryfikowanie częstotliwości oddechów.

Jak działa zegarek dla cukrzyków?

Zegarek dla diabetyków Glutrac mierzy sygnały wysyłane przez ludzkie ciało. Zbiera najważniejsze dane przy wykorzystaniu czterech metod monitorowania, tj. spektroskopii absorpcyjnej, EKG, PPG oraz dynamicznego monitorowania ciepła metabolicznego. 

Następnie, na podstawie zebranych w określonym okresie czasu informacji, buduje model użytkownika, który służy do obliczania poziomu glukozy we krwi. Równolegle do tego medyczny smartwatch monitoruje ogólny stan zdrowia, gromadząc dane, które również mają kluczowy wpływ na całościową analizę stanu zdrowia użytkownika.

 Co ważne, aby otrzymać miarodajne dane, zalecane jest długofalowe korzystanie z  zegarka.

smartwatch dla diabetyków Add careGlutrac
źródło: add-care.net

Jakie korzyści przynosi Glutrac?

Najważniejszym i od początku podkreślanym atutem zegarka Add Care jest to, że kontrola glukozy w organizmie cukrzyka nie wymaga nakłucia palca czy skóry. Mając na ręce Glutrac, jest ona pod stałą kontrolą w czasie rzeczywistym. Nie wymagając przy tym z jego strony żadnego zaangażowania – oczywiście poza wcześniejszym założeniem go na nadgarstek.

Sprawa jest o tyle istotna, że np. diabetycy I stopnia muszą dokonywać tradycyjnych pomiarów nawet około 10 razy w ciągu jednego dnia. Taki zegarek natomiast eliminuje konieczność każdorazowego nakłucia skóry i daje stały dostęp do przeanalizowanych przez algorytm sztucznej inteligencji wyników.

źródło: add-care.net