Nowa funkcja „Hej Spotify”, czyli asystent głosowy aplikacji Spotify

Spotify jest najpopularniejszym muzycznym serwisem streamingowym. Nic więc dziwnego, że cały czas twórcy dodają nowe funkcjonalności, które mają zwiększyć komfort korzystania z niego. Jest duża szansa, że wprowadzony asystent głosowy „Hej Spotify”okaże się strzałem w dziesiątkę. Sprawdźcie, jak działa ta nowa funkcja.

Asystent głosowy Spotify

Wyszukiwanie głosowe to dla wielu użytkowników wygodniejszy sposób niż pisanie. Pozwala to na znalezienie odpowiednich treści bez konieczności użycia rąk, a to jest bardzo pomocne, np. podczas jazdy samochodem. Idea wprowadzenia takiej wygody w codziennej życiu była kluczowym punktem sprzedaży dla wielu usług głosowych na rynku.

Idąc za tym trendem Spotify także postanowił opracować nowe środowisko sterowane głosem o nazwie „Hej Spotify”, aby ułatwić swoim użytkownikom uruchamianie, nawigację i wyszukiwanie muzyki i podcastów – bez używania rąk. 

Chociaż można już sterować Spotify za pomocą głosu w Android Audio i Asystentcie Google na Androida oraz przez Siri i CarPlay na urządzeniach Apple, „Hej Spotify” ma tę przewagę, że współdziała bezpośrednio z aplikacją Spotify. Oznacza to, że możemy używać sterowania głosowego bez konieczności przełączania asystenta w naszym urządzeniu w celu rozpoznawaniu poleceń przeznaczonych dla Spotify.

Hej Spotify

„Hej Spotify” – jak działa ta nowa funkcja?

Początkowo nowa funkcja działa tylko na urządzeniach z systemem Android i iOS w USA. Jednak twórcy zapewniają, że będą ją szybko rozszerzać na kolejne kraje.

Gdy funkcja „Hej Spotify” będzie już dostępna, trzeba włączyć sterowanie głosowe w aplikacji, aby z niej korzystać. W tym celu przejdź do wyszukiwania, dotknij ikony mikrofonu i zezwól Spotify na nagrywanie dźwięku lub dostęp do mikrofonu. Po włączeniu powiedz „Hej, Spotify”, aby poprosić o muzykę i podcasty, sterować odtwarzaniem i nie tylko. 

Polecenia obsługiwane przez asystenta głosowego Spotify to miedzy innymi:

  • Znajdź i odtwarzaj utwory według nazwy i wykonawcy
  • Znajdź i odtwórz playlistę według nazwy
  • Przejdź do następnego utworu na liście odtwarzania
  • Przejdź wstecz o jeden utwór na liście odtwarzania
  • Usuń i dodaj „losowo”
  • Usuń i dodaj „w trybie powtarzania”
  • Wstrzymaj i wznów odtwarzanie aktualnie odtwarzanego utworu

Bezpieczeństwo nowej funkcji Spotify

Podobnie jak inne aplikacje głosowe, Spotify będzie nasłuchiwać w tle, aby powiedzieć „Hej, Spotify”. Spotify twierdzi, że aplikacja nasłuchuje tylko w krótkich seriach, które są natychmiast usuwane. Jeśli rozpozna polecenie, zostaną odtworzone powiadomienia i dźwięki w aplikacji, aby poinformować, że aplikacja nas w danym momencie nagrywa. Nagranie jest niezbędne, aby aplikacja mogła przetwarzać nasze polecenia, ale żeby uniknąć niejasności warto zapoznać się z polityką prywatności danych głosowych Spotify.