Trump udostępni swoją aplikację społecznościową globalnie. Najważniejsze informacje o TRUTH Social

Świat social mediów jest bardzo bogaty i kolorowy. Co rusz mamy do czynienia z nowymi kanałami do komunikowania się w sieci. Teraz dołączy do nich aplikacja TRUTH Social, której pomysłodawcą jest były prezydent USA, polityk i biznesmen Donald Trump. W sklepie AppStore widnieje informacja, że TRUTH Social będzie dostępna globalnie od 21 lutego 2022 roku – dotychczas, w ramach testów, mogło korzystać z niej jedynie wąskie grono osób. Czego właściwie można się po niej spodziewać? Sprawdźmy to.

Idea TRUTH Social

Nowa aplikacja jest pomysłem samego Donalda Trumpa. Polityk i właściciel Trump Media & Technology Group postanowił stworzyć ją na znak niezgody co do nierównego traktowania w sieci.

Tłem powstania nowej platformy, są wydarzenia z 2021 roku, kiedy doszło do ataku na Kapitol, a samemu Trumpowi zablokowano dostęp do najpopularniejszych mediów społecznościowych. 

Idea serwisu, zgodnie z jego nazwą, opiera się z kolei na haśle: „podążaj za prawdą!”, sprawiając jednocześnie, że TRUTH jest kuszącą alternatywą do obecnie funkcjonujących social mediów, a także miejscem do wyrażania różnych opinii – bez zbędnej cenzury. 

Stworzyłem TRUTH Social i TMTG, by stawić czoła tyranii Big Tech. Żyjemy w świecie, gdzie talibowie są wysoce obecni na Twitterze, a mimo to Wasz ulubiony amerykański prezydent został uciszony
Donald Trump
fot. AppStore

Aplikacja Trumpa – co oferuje?

Od stronu layoutu i obsługi TRUTH Social to niemal klon Twittera. Nic w tym dziwnego, bo to właśnie tę platformę do komunikowania Trump preferował najbardziej – naturalnie dopóki nie został na niej zablokowany. 

Z kwestii praktycznych trzeba zaznaczyć, że uczestnik społeczności TRUTH Social może publikować posty, które przypominają tweety oraz udostępniać i odnosić się do statusów innych osób – podobnie, jak w przypadku retweetów. Tu nazywają się one truth i re-truth.

Nie zabrakło również miejsca, w którym pojawiać będą się bieżące informacje, najnowsze przemyślenia i działania osób oraz organizacji i serwisów informacyjnych, które są szczególnie ważne dla użytkownika – nazwano je „kanałem prawdy”. 

Platforma oferuje też zintegrowany system powiadomień, dzięki któremu użytkownicy dowiedzą się, kto i w jaki sposób reaguje na ich posty. 

Aplikacja pozwala także m.in. na publikację zdjęć, własnych filmów, linków, artykułów i wielu innych materiałów. 

Czy TRUTH Social ma szansę na sukces?

Według agencji Reuters z wersji beta TRUTH Social do tej pory skorzystało około 500 testerów i zdecydowana większość z nich jest zadowolona z działania aplikacji. Co więcej, widzi jej duży społecznościowy aplikacji. Są wśród nich m.in. różnorodne media, przedstawiciele świata polityki i publicystyki oraz wielu, wielu innych. Oto przykładowe opinie:

Ostatnio sklep Apple AppStore poinformował też, że platforma Trumpa ma stać się ogólnodostępna już 21 lutego 2022 roku. Data ta nie jest przypadkowa, bo właśnie wtedy przypada obchodzony rokrocznie w USA Dzień Prezydenta. Przypomnijmy też, że wypada to mniej więcej rok po tym, jak główne, mainstreamowe serwisy społecznościowe, w tym Facebook, Twitter i YouTube, zawiesiły konto Trumpa.  

donald trump usa
fot. Donald Trump / pixabay.com
Źródło: edition.cnn.com, washingtonpost.com, wikipedia.pl, PAP, AppStore