Bajki 2021. Tegoroczne zapowiedzi i premiery bajkowe dla dzieci

Bawią, wzruszają i uczą kolejne pokolenia, tego co w życiu najważniejsze. Takie właśnie są bajki. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z prostą animacją, czy oscarowym filmem, jedno jest pewne – w bajkowym świecie liczy się barwna fabuła i oryginalny „hak na uwagę”, np. muzyka, rodzaj animacji, czy postać. Tak skonstruowana produkcja z pewnością podbije serca najmłodszych. Sprawdźmy, jakie bajkowe premiery przewidziano na 2021 rok.

Bajki – animacje czy filmy?

Kiedyś słowo bajka kojarzyło się wyłącznie z filmem animowanym. Dziś, biorąc pod uwagę takie produkcje jak Kosmiczny mecz od Warner Bros czy Czarownica Disney’a, nie jest to już takie oczywiste. Rozwój technologii i ogromny potencjał kina dla dzieci sprawił, że bajki mogą być zarówno animowane, jak i stworzone w technologii komputerowej. Mogą też być po prostu filmem. Wiele animowanych tytułów doczekało się w ten sposób swoich remake’ów, spin off’ów czy prequeli – patrz np. 101 i 102 dalmatyńczyki.

Trzeba jednak zaznaczyć, że forma to jedno, ale dzieci kochają bajki przede wszystkim ze względu na ich treść i historię, jaką opowiadają. Rodzice doceniają je z kolei za płynące z nich morały, które skutecznie edukują ich maluchy na temat podstawowych wartości i zależności rządzących światem.

czarownica disney bajka film
Kadr z filmu "Czarownica", Disney

Polecane bajki w 2021 roku

Niestety pandemiczna sytuacja na świecie sprawia, że wiele bajek pojawia się z opóźnieniem lub nie pojawia się wcale. Mimo wszystko podjęłam wyzwanie i zrobiłam subiektywne zestawienie tych, które według internetowych opinii mają największą szasnę ukazać się w 2021 roku. Są to zarówno kontynuacje, spin off’y, prequele, jak i zupełnie nowe produkcje, które debiutując na filmowym rynku chcą podbić serca najmłodszych. Czy będą miały na to szasnę? Przekonajmy się.

Co w duszy gra / Soul

Propozycja od twórców takich hitów jak: W głowie się nie mieści czy Odlot. Animacja legendarnego studia Pixar miała swoją premierę 5 marca 2021 roku i opowiada o tym, że nie warto tracić życia na rozpamiętywanie niepowodzeń, bo wówczas koło nosa może przejść coś, co naprawdę jest warte uwagi. Znakomite kino familijne, które wypełniono masą wzruszeń, zwrotów akcji i dobrego humoru. Produkcja obfituje w piękne animacje i znakomitą ścieżkę dźwiękową. 

Ciekawostka: film pierwotnie miał mieć premierę w 2020 roku, jednak została ona przeniesiona ze względu na pandemię

Krudowie 2: Nowa Era / The Croods: A New Age

Druga część fenomenalnej bajki Krudowie z 2013 roku. Film Krudowie 2: Nowa Era z polskim dubbingiem ma pojawić się pod koniec maja tego roku. Kontynuacja filmu animowanego opowiada o prehistorycznej rodzinie Krudów, którzy przeżywają kolejne przygody w poszukiwaniu najlepszego dla siebie miejsca na świecie. Będzie śmiesznie, lekko i bardzo familijnie.

Ciekawostka: światowa premiera miała miejsce w 2020 roku i została bardzo dobrze przyjęta.

Raya i ostatni smok / Raya and the Last Dragon

Silna postać kobieca rodem z Mulan? Oto nadchodzi Raya – wojowniczka, która wyrusza na poszukiwanie ostatniego smoka, aby ocalić królestwo Kumandry przed nieprzyjacielem. Czy jej się uda? Piękna animacja Disney’a opowiada o walce w imię najwyższych wartości, rozterkach i odwadze, która zasługuje na podziw. Do tego opatrzona jest unikalnym klimatem smoków, a więc stanowi gartkę dla małych entuzjastów gatunku fantasy.

Ciekawostka: pierwotnie premierę bajki zaplanowano na 2020 rok, ale przez wzgląd na COVID-19 miała ona miejsce w marcu 2021 (USA).

Luca/ Luca

A gdyby tak rzucić wszystko i robić to, na co ma się ochotę? Luca to opowieść o przyjaciołach, mieszkających w jednym z nadmorskich włoskich miasteczek, którzy uwielbiają przygody. Pokazuje, jak ważna jest siła przyjaźni. Uświadamia także, że pozorne różnice, np. w wyglądzie, w gruncie rzeczy nie mają prawdziwego znaczenia. O czym mowa? Uczta dla oka zaserwowana przez twórców Toy Story z pewnością odpowie na to pytanie. 

Polska premiera bajki przewidziana jest na czerwiec 2021.

Ciekawostka: reżyser bajki stwierdził, że film był inspirowany jego własnym dzieciństwem.

Tom i Jerry / Tom i Jerry

Warner Bros przynosi w tym roku kolejne połączenie filmu i animacji, którego inspiracją co do formy był najpewniej Kosmiczny mecz. Tym razem mamy do czynienia z pełnometrażową historią jednego z najsłynniejszych duetów na świecie, który na co dzień szczerze się nienawidzi – Toma i Jerry’ego. Los bywa jednak przewrotny i okaże się, że dla wspólnego dobra, tych dwoje będzie musiało podjąć współpracę. Czy kot i mysz dadzą radę zakopać topór wojenny?

Ciekawostka: plany na film z udziałem Toma i Jerry’ego zostały ogłoszone już w 2009 roku, na fali sukcesu Alvina i wiewiórek.

Wyprawa do dżungli / Jungle Cruise

Filmowa produkcja ze studia Walta Disney’a to opowieść o odważnej badaczce i kapitanie, którzy wyruszają w podróż w głąb dżungli, aby odnaleźć Drzewo Życia. Po co? Legenda głosi, że skrywa ono w sobie właściwości lecznicze. 

Ciekawa fabuła, dynamiczna akcja i z rozmachem przedstawiona przyroda to największe atuty tego familijnego filmu. W rolach głównych zobaczymy: Dwayne Johnsona oraz Emily Blunt. Premierę filmu zaplanowano na końcówkę wakacji 2021.

Ciekawostka: autorem muzyki do filmu jest James Newton Howard, który skomponował muzykę do ponad 100 filmów i jest laureatem nagrody Grammy.

Piotruś Królik 2: Na gigancie / Peter Rabbit 2: The Runaway

Rok 2021 przynosi również kontynuację bajki Piotruś Królik z 2018 roku. Urwis w futrzanym wcieleniu wraz ze swoimi przyjaciółmi powraca, aby przeżywać na ekranie kolejne przygody. Mający opinię rozrabiaki Piotruś postanawia ją odmienić, czy tym razem mu się uda? Jedno jest pewne – wraz z filmem widz otrzyma mnóstwo rozrywki oraz dobrego  humoru, ale także wzruszeń i refleksji na temat poszukiwania własnego „ja”. Warto obejrzeć!
 
Ciekawostka: technika, w której wykonano film to tzw. 3D live-action – jedna z najnowocześniejszych metod połączenia animacji z filmem.

Kosmiczny mecz 2 / Space Jam 2

Druga część hitowego filmu z 1996 roku. Trochę inna fabuła, ale ten sam cel – wygrany mecz. Tym razem, mistrz NBA i światowa ikona LeBron James wraz z bohaterami Looney Tunes i królikiem Bugsem musi stanąć do sportowej walki, aby odzyskać syna. Czy kreskówkowa drużyna wraz ze swoim sportowym  przywódcą da radę spełnić tę misję? Przekonamy się już latem 2021, bo właśnie wtedy ma mieć miejsce premiera Kosmicznego meczu 2. 

Ciekawostka: kompozytorem muzyki do filmu jest Hans Zimmer. 

Zobacz także: Kosmiczny Mecz 2 – data premiery, zwiastun, obsada, informacje

Cruella / Cruella

Zastanawiałam się, czy umieścić Cruellę w tym spisie, bo w kontekście małych dzieci, wybór ten może budzić kontrowersje. Niemniej, nie wyobrażam sobie tego zestawienia bez filmu, zaproponowanego na ten rok przez Disney’a. Jest ona bezpośrednim nawiązaniem do 101 dalmatyńczyków i podobnie do Czarownicy wyjaśnia genezę powstania jednej z najczarniejszych bajkowych postaci. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy są fanami poprzednich bajek z dalmatyńczykami na czele. Bardziej jednak dla rodziców, pamiętających bajkę, niż ich dzieci.

Ciekawostka: Emma Stone, tworząc rolę tytułową, inspirowała się poradami Glenn Close, która zagrała tę rolę w filmie z 1996 roku.