Czy to bajka, czy nie bajka… Ulubione bajki dla dzieci

Za górami, za lasami, za siedmioma górami, w dalekiej krainie żyli… kolorowi, magiczni, niezwykli, waleczni, charyzmatyczni, a czasem niesforni bohaterowie pięknych bajek dla dzieci. I chociaż nie będzie dzisiaj nic o krasnoludkach, to w moim zestawieniu znajdzie się wiele innych równie charakterystycznych postaci. We wstępie do tego akapitu brakuje „dawno, dawno temu”, bo temat, o którym będę dzisiaj pisać jest zawsze aktualny, a niektóre bajki, które miały swoją premierę dawno są wciąż w ścisłej czołówce ulubionych naszych pociech.

Poświęć bajce 5 minutek

Pewnie sporej części z Was temat bajek dotyczył jakiś czas temu, więc zachęcam do nadrobienia zaległości. A może chcecie ofiarować coś bajkowego komuś, kogo otrzymaliście na mocy wiedźmińskiego „prawa niespodzianki”? I dla takich coś się znajdzie.

Przyznam szczerze, że miałam spory dylemat, od której bajki zacząć ten tekst, ponieważ większą część z nich znam, jedne lubię bardziej, inne mniej, a mojej sympatii nie warunkuje ani mój wiek, ani płeć, tylko osobiste upodobania. Żeby więc nie narzucać swoich subiektywnych preferencji, zacznę od ulubionej bajki mojej osobistej pociechy, a potem będę kierować się datą premiery od najdawniejszej. Zapraszam do lektury.

Co Masza wszystkim ogłasza?

Masza to malutka dziewczynka, która mieszka w wiejskim domku na skraju lasu. Jej codziennym kompanem i może trochę opiekunem jest duży, emerytowany Niedźwiedź cyrkowy. Nie jest on ani trochę groźny, ani niebezpieczny. Wręcz przeciwnie, życzyłabym sobie tyle cierpliwości, ile wykazuje dla Maszy ten duży miś. Nie myślcie, że Masza może sobie pozwolić na wszystko. Owszem, może dużo, ale kiedy miarka się przebierze, to musi odstać swoje w kącie. I nawet jeśli Niedźwiedziowi czasem wydaje się, że lepiej by mu było bez Maszy, to prędziutko przypomina sobie wspólne, niekiedy szalone chwile i odrzuca myśli o samotności.

A takich szalonych przygód było już dużo. Każda z nich przedstawia dwa punkty widzenia, od strony dorosłego i od strony dziecka. Dlatego Masza i Niedźwiedź to nie jest tylko bajka dla dzieci. Z każdego odcinka jakąś naukę wyciągnie zarówno dziecko, jak i dorosły. A jeśli nie znajdzie się nic dla siebie, to przynajmniej się troszkę rozerwie, bo nie ma odcinka, przy którym przynajmniej się nie prychnie pod nosem lub nie wypuści głośniej powietrza.

W wersji rosyjskiej Masza rozrabiała już 84, a w polskiej 74 razy. A właśnie, jak już jesteśmy przy narodowościach, to myślę, że pochodzenie naszej niesfornej bohaterki to dość istotna kwestia. Zarówno Masza, jak i Niedźwiedź są z Rosji. Stworzeni zostali przez Andrieja Dobrunowa, Olega Kuzowkowa oraz Dmitrija Lowejka. Serial dla dzieci został wyprodukowany przez studio Animaccord.

Premiera serialu miała miejsce 18 grudnia 2008 roku jako odcinek pilotażowy na rosyjskim kanale Rossija 1, a od 7 stycznia 2009 do dziś puszczana jest regularnie seria na tym samym kanale. W Polsce serial jest emitowany od 1 września 2014 roku w TVP ABC. Dodatkowo, odcinki dostępne są w polskich serwisach streamingowych, takich jak: HBO GO, Netflix, ipla oraz vod.tvp.pl. Musicie przyznać, że czasy się zmieniły i dostęp do rozrywki dla dzieci, jest równie nieograniczony jak dla dorosłych.

Możesz pozwolić swoim podopiecznym wcielić się w rolę Niedźwiedzia lub Maszy i podarować im figurki z bajki Masza i Niedźwiedź.  

masza i niedźwiedź

Transformers Cyberverse

Marki Transformers chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Nieustający konflikt Autobotów z Deceptikonami trwa nieprzerwanie od lat 80. W 1983 roku światło dzienne ujrzała pierwsza animacja, która wspólnie z zabawkami i komiksami podbiła serca dzieci i młodzieży na całym świecie. Od tego, czasu marka Transformers ewoluowała i nieco unowocześniła swoją strukturę, chociaż trzon  dotyczący odwiecznego konfliktu dobrych i złych pozostał bez zmian.

Transformers Cyberverse (przemianowane później na Bumblebee Cyberverse Adventures) to serial animowany wydany przez Hasbro Studios w 2018 roku. Fabuła kręci się wokół Bumblebee, członka grupy dobrych robotów zwanych Autobotami, który trafia na Ziemię z ważną misją, tracąc po drodze swoją pamięć. W odzyskaniu wspomnień pomagają mu inne przyjazne roboty, przede wszystkim przyjaciółka Windblade. Naszym bohaterom plany próbują pokrzyżować złe Decepticony, dowodzone przez znanego wszystkim fanom cyklu Megatrona.

Jeśli macie w domu nieco starszą pociechę lubiącą pojazdy, roboty i laserowe strzelaniny, Cyberverse jest dla takiego starszaka pozycją obowiązkową. Transformers to nie tylko animacje, Hasbo od lat wydaje świetne przekształcające się roboty. Ich pełną ofertę znajdziecie tutaj.

transformers cyberverse

Kto w dzieciństwie nie chciał być strażakiem

Strażak Sam to kolejna klasyczna pozycja na liście. Oryginalnymi pomysłodawcami tej wieloletniej serii było dwóch brytyjskich, emerytowanych pracowników Londyńskiej straży pożarnej. Pierwszy sezon powstał w 1984 roku, wykonany był w technologii poklatkowej i w niezmienionej formie trwał do 1994 roku. Powrócił na ekrany telewizorów w 2003 w odświeżonej, już w pełni komputerowo przygotowanej oprawie graficznej.

Bajka opowiada o licznych i barwnych przygodach naszego tytułowego Samuela. Pełniąc rolę strażaka w miasteczku Pontypandy. pomaga mieszkańcom z licznymi problemami. Towarzyszą mu koledzy po fachu Trevor, Elvis i Penny oraz jego wierny psi kompan i maskotka remizy, Morus. Nad naszymi bohaterami władzę sprawuje doświadczony i dzielny komendant Bazyli Steele. Oczywiście i tutaj znajdzie się jakiś niesforny pędrak, który dostarcza więcej problemów niż inni. Ma na imię Norman i przez jego głupotki lub złośliwości strażak Sam i jego ekipa mają niekiedy pełne gaśnice i ręce roboty.

Strażak Sam to świetna edukacyjna pozycja dla najmłodszych. Dzięki niemu Wsze dzieci poznają jak istotna jest praca w straży pożarnej, jakie niebezpieczeństwa niesie bycie nieostrożnym lub nierozważne obcowanie z żywiołem, jakim jest ogień. Dzieci nauczą się także jak postępować i nieść pomoc w trudnych sytuacjach.

Pozwól dzieciom przeżywać  przygody razem z bohaterami bajki Strażak Sam.

strażak Sam

Friendship is magic

My Little Pony: Przyjaźń to magia to lekka, dowcipna przygodowa bajka opowiadająca o perypetiach tytułowych kucyków. Akcja serialu rozgrywa się w kolorowym miasteczku Ponyville i zaczyna się w momencie, w którym nasz główny bohater, adept magii i jednorożec Twilight Sparkle, przybywa do krainy, aby poznać tę najważniejszą – magię przyjaźni. Poznaje tam nowych kompanów, takich jak: niebieski pegaz Rainbow Dash, jednorożec Rarity czy różowy kucyk Pinkie Pie. Od czasu do czasu dzielne kucyki ścierają się z siłami ciemności, na czele których stoi zły duch Discord.

My Little Pony: Przyjaźń to magia to bajka fenomen. Nieczęsto mamy do czynienia z kreskówką, która podbija nie tylko serca dzieci, ale też (albo w głównej mierze) dorosłych. Mimo, iż animacja została stworzona głównie dla młodych dziewczynek, zebrała wokół siebie olbrzymi fandom i własną subkulturę, tak zwanych Bronies.

Na przestrzeni lat kucyki zmieniały swój wygląd i stylistykę czterokrotnie. Obecna generacja, w ogóle nie przypomina swojego pierwowzoru z początku lat 90tych. Nowa, odświeżona formuła przypada na rok 2010 i trwa aż do teraz. Kucyki otrzymały bardziej charakterystyczny, przerysowany wygląd i przede wszystkim nadane im zostały wyrazistsze charaktery. Oprawa serialu przypomina nieco starsze bajki takie jak Atomówki czy Dom dla zmyślonych postaci pani Foster,  a to dlatego, że za MLP stoi Lauren Faust, animatorka wymienionych wcześniej kreskówek.

Sprawdź jakiego kucyka z bajki My Little Ponny możesz podarować swojej pociesze.

kucyki pony

Psiaki ruszają na pomoc

Psi Patrol to jedna z nowszych bajek na mojej liście. Premiera tego kanadyjskiego, w pełni komputerowo animowanego serialu miała miejsce w 2013 roku. Od tego czasu przygody dzielnych psiaków emitowane są nieprzerwanie i Wasze dzieci będą miały do oglądnięcia aż sześć sezonów tego serialu, czyli w sumie jakieś 156 odcinków.

Animacja przedstawia perypetie i losy siedmiu psów ratowniczych oraz ich ludzkiego kompana, dziesięcioletniego chłopczyka Rydera. Barwna ekipa wyrusza na liczne akcje, niosąc pomoc potrzebującymi, stawiając czoła czyhającym na każdym kroku zagrożeniom. Bohaterskie psiaki reprezentują służby ratownicze. I tak przykładowo Chase jest psem policyjnym, Marshall to strażak, a Rocky zajmuje się recyklingiem.

Psi patrol to idealna bajka edukacyjna dla kilkulatków. Dzięki niej Wasze pociechy dowiedzą się, jak ważną rolę pełnią służby zajmujące się pomocą innym. Poznają wartości, takie jak odwaga, odpowiedzialność, rozwaga i przyjaźń, a to wszystko w miłej dla oka i stworzonej z dbałością o najmniejsze szczegóły animacji.

Aby jeszcze bardziej rozbudzić wyobraźnię i kreatywność waszych dzieci, zobaczcie jakie zabawki z serii Psi Patrol możecie kupić w sklepie al.to.

psi patrol

Koniec i bomba, kto nie czytał ten trąba!

Propozycje, które omówiłam to wierzchołek góry pod tytułem „ulubione bajki dla dzieci”. Ja w swoim zestawieniu wybrałam takie, które moim zdaniem oprócz walorów wizualnych, mają też walory edukacyjne i przeplatane są dawką humoru. W większości wyżej wymienionych tytułów możemy też obserwować jak przez lata ewoluowała na przykład oprawa graficzna i jak zmieniały się historie bohaterów. Niektóre bardzo ludzkie, jak te u Strażaka Sama, lub te bardziej fantastyczne, jak u kucyków. I nie ma się co oszukiwać, bajki rozwijają wyobraźnię u dzieci i pomagają im w zrozumieniu jeszcze nieodkrytego, otaczającego świata. Oczywiście, naszym/dorosłych zadaniem jest pilnować, aby spotkanie z bohaterami ulubionych bajek na ekranie nie było dominującą formą spędzania czasu. Dlatego może warto wprowadzić postaci bajkowych seriali jako towarzyszy codziennych zabaw, które wspomogą kreatywność i zdolności manualne.

Piszcie w komentarzach, jakie bajki były Waszymi ulubionymi.