Najlepsze aplikacje do rozpoznawania muzyki. Jak znaleźć piosenkę po melodii?

Chodzi za Tobą piosenka z radia, ale nie możesz odnaleźć jej tytułu? Jakaś melodia brzęczy w uszach, ale nie wiesz, kto ją wykonuje? Wystarczy, że masz pod ręką smartfon z odpowiednim programem. Za jego pomocą z genialnym efektem możesz dopasować przypadkowe dźwięki do odpowiednich utworów i odkryć, że odpowiedź na pytanie „jaka to melodia?” jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Odkryj polecane aplikacje do rozpoznawania muzyki i w pełni ciesz się dźwiękami, które Cię otaczają.

Jaka to melodia? Aplikacja wie i powie

Kiedy przydaje się aplikacja do rozpoznawania muzyki?

Wpadające w ucho dźwięki potrafią wpłynąć na nasz nastrój, samopoczucie, a czasem nawet zbudować cały dzień. Nic więc dziwnego, że aby poprawić sobie nastrój rano włączamy ulubioną energiczną piosenkę, a wieczorem, po pełnym emocji dniu, wolimy postawić na relaksujące dźwięki. Dopóki znamy tytuły konkretnych utworów, możemy sobie na to pozwolić. Co jednak w sytuacji, gdy jakaś piosenka „wpada w ucho”, ale nie mamy możliwości podejrzenia jej tytułu, albo przegapiliśmy moment, gdy był on podany? 

Z pomocą przychodzą aplikacje muzyczne, które rozpoznają dźwięki i w zaledwie kilka sekund potrafią dopasować je do adekwatnych utworów.

YouTube, radio, TV? Aplikacja sprawdzi muzykę z różnych źródeł

Aplikacje do rozpoznawania muzyki to prosto skonstruowane programy na smartfon lub tablet, których główną cechą jest bardzo szeroka biblioteka utworów, uwzględniająca rozmaite gatunki muzyczne. Na podstawie odpowiednich algorytmów wyłapywane przez smartfon lub tablet dźwięki są z nimi kojarzone i w ten sposób dowiadujemy się, z jakim utworem mamy do czynienia.

Aplikacje do rozpoznawania muzyki wychwycą melodię wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. W związku z tym, za ich pomocą możesz sprawdzać utwory z radia, telewizji, a nawet z innych aplikacji, np. z YouTube’a, TikToka, czy Instagrama. 

Co więcej, bardziej zaawanasowane programy do weryfikacji dźwięków, przefiltrują szumy tła, tak aby wyłuskać jak najwięcej informacji z melodii, na której nam zależy. Niektóre propozycje automatycznie wyświetlą również tekst wyszukanego utworu oraz komplet informacji na jego temat.

I informacja najważniejsza – większość programów do sprawdzania utworów można swobodnie sparować z innymi aplikacjami muzycznymi, np. Spotify czy Apple Music. Wówczas nasze wyszukiwanie, automatycznie zostanie odnalezione w takim serwisie i w kilka sekund będziemy mogli delektować się pełnym brzmieniem utworu.

telefon muzyka

Polecane aplikacje do rozpoznawania muzyki

Shazam

Shazam to decydowany pionier wśród programów do weryfikowania muzyki, który na rynku funkcjonuje już od paru ładnych lat. To właśnie dzięki temu może pochwalić się unikalną, bogatą i bardzo barwną biblioteką dźwięków. Co ważne, nadal sukcesywnie uzupełnianą o nowe pozycje. I o ile dana piosenka się tu znajduje, aplikacja nie ma żadnych problemów z dopasowaniem jej do melodii, którą słyszy. Niesprzyjające warunki akustyczne nie stanowią dla niej najmniejszego problemu, bo dzięki inteligentnym systemom, potrafi je bardzo szybko odfiltrować.

Dużym plusem jest również fakt, że korzystając z Shazam, nie trzeba też przejmować się kwestią wyczekiwania na numer w radiu, czy TV, ponieważ wystarczy ją jedynie… zanucić. Jeśli zrobimy to poprawnie, weryfikacja w ten sposób również powinna się udać.

Z ciekawostek warto wspomnieć także o tym, że w aplikacji znajdziemy rankingi popularnych utworów, czy np. rekomendacje nowości i najciekawszych piosenkowych perełek. Istnieje tu także możliwość udostępniania ich przez wybrane serwisy społecznościowe.

Program Shazam działa na urządzeniach z systemem: iOS oraz Android.  

shazam program do wyszukiwania muzyki
fot. Google Play

SoundHound

Równie dobra aplikacja do weryfikacji muzyki to SoundHound. Program odnajdzie konkretny numer na podstawie dźwięku, ale także nucenia. Dzięki ogromnej bazie utworów, SoundHound bez problemu wyświetli tytuł, słowa, filmy, a nawet informacje o autorze i powiązane z nim utwory.

Możesz też zasugerować się wyborami innych osób i skorzystać z najczęściej wybieranych piosenek, a także podobnie do Shazam, słuchać wyszukanych melodii przez znane serwisy strumieniowe, np. Spotify, lub wybrane social media. Ponadto inteligentne algorytmy pozwalają na weryfikacje utworu poprzez SoundHound, nawet jeśli wokół jest dość głośno. Aplikacja wówczas sama sprytnie „wyłapie” o jaki numer chodzi.

Ponadto program SoundHound jest bardzo prosty i przejrzyście napisany. Stworzono go w charakterystycznej, czarno-pomarańczowej stylistyce, przez co kluczowe treści są podkreślone i łatwe do odnalezienia, nawet dla osoby, która swoją przygodę z tego typu aplikacjami dopiero rozpoczyna.

Aplikację SoundHound pobierzemy w sklepie Google Play oraz AppStore.

SoundHound aplikacja do identyfikacji muzyki
fot. Google Play

MusicID

Prosty, ale bardzo przyjemny program do weryfikacji muzyki. Oprócz tego, że sprawdzi, jakie utwory są w danym momencie odtwarzane, to podobnie do poprzedników, poda informacje o artyście, który ją wykonuje – łącznie z biogramem czy np. telewizyjnymi migawkami. W poszczególnych przypadkach są tu również dostępne krótkie filmiki i teledyski. 

Ponadto sztuczna inteligencja szybko zapisuje nasze preferencje i będzie sugerowała innych podobnych wykonawców i podobne gatunkowo utowry, tak abyśmy mogli znaleźć wyłącznie numery, które nas interesują.

Aplikacja MusicID daje też możliwość dodawania notatek do wyszukiwanych numerów, tak aby np. pamiętać w jakich okolicznościach usłyszeliśmy je po raz pierwszy.

MusicID działa na urządzeniach z systemem Android oraz iOS.

MusicID aplikacja do sprawdzania muzyki
fot. Google Play

Musixmatch

Dzięki tej aplikacji błyskawicznie zidentyfikujemy i pobierzemy słowa do dowolnego utworu, który gra w tle. Musixmatch jest połączona z najpopularniejszymi serwisami muzycznymi, w tym Spotify, tak abyśmy zweryfikowane utwory mogli zebrać na jednej liście odtwarzania. Oprócz tego, oferuje gigantyczną bazę tekstów i jest w stanie zaoferować nam filmy, okładki i całe mnóstwo informacji na temat wyszukiwanych utworów i wykonujących je artystów.

W Musixmatch istnieje również możliwość dołączenia do społeczności użytkowników, a co za tym idzie korespondowania z nimi, poprzez przesyłanie swoich ulubionych piosenek wraz z tekstami, dopasowywania ich do muzyki, a nawet wzajemnego tłumaczenia sobie tych treści.

Dużym plusem aplikacji jest też unikalna i bardzo interesująca oprawa graficzna, pozwalająca na odtwarzanie utworów na niesamowitych tłach ze specjalnej biblioteki LyricsCard, a także intuicyjna obsługa z inteligentnym paskiem przewijania na czele.

Aplikację Musixmatch pobierzesz w sklepie Google Play oraz AppStore.

musicid aplikacja do rozpoznawania muzyki
fot. Google Play

Genius

Mowa o aplikacji muzycznej, dzięki której znajdziemy nie tylko grające wokół utwory, ale także pełen pakiet informacji na ich temat, łącznie z tekstem piosenek. Ten wyjątkowy program na smartfony i tablety stanowi źródło wiedzy o muzyce i zachwycającą bazę informacji z atrakcyjnymi materiałami od artystów i producentów, np. video. 

Pozwala także na dołączenie do społeczności użytkowników, którzy wymieniają się wiedzą i zgromadzonymi ciekawostkami. Za jej pomocą nie tylko znajdziemy konkretną piosenkę, ale także w prosty i intuicyjny sposób możemy ją odtwarzać.

Na plus działa tu też przyjemna, lekka w obsłudze forma aplikacji, jasne komunikaty i całe mnóstwo podpowiedzi, jak poruszać się po środowisku Genius.

Aplikacja jest dostępna w sklepie Google Play oraz AppStore.

fot. Google Play

Muzyczne inspiracje

Ten temat jest Ci szczególnie bliski? Kochasz muzykę i nie wyobrażasz sobie bez niej życia?

Koniecznie sprawdź także:

Źródło: Google Play, AppStore, opracowanie własne