Wynajem sprzętu, czyli jak zaoszczędzić koszty i zwiększyć efektywność

Wynajem sprzętu może być znacznie tańszy niż jego zakup, szczególnie jeśli potrzebujesz go sporadycznie. Nie bez powodu usługi tego typu stały się popularne w różnych miejscach na świecie, a teraz cieszą się coraz większym zainteresowaniem także w Polsce. Sprawdź, jakie są zalety najmu sprzętu i w jakich sytuacjach jest to korzystne rozwiązanie.

Wynajem sprzętu i jego popularność

Coraz więcej konsumentów i przedsiębiorstw uświadamia sobie, że posiadanie nie jest konieczne. Czynniki przyczyniające się do tego obejmują m.in. rosnącą świadomość ekologiczną, wpływ na łańcuchy dostaw i lepsze postrzeganie towarów używanych. 

Przywykliśmy już przecież do tego, że można wynająć mieszkanie czy samochód. Czemu w takim razie nie wynajmować sprzętu elektronicznego, który przecież często jest także bardzo kosztowny? Na szczęście jest już taka możliwość, np. w Stanach Zjednoczonych wynajem sprzętu elektronicznego stał się bardzo popularny i notuje stały wzrost, napędzany przez zapotrzebowanie na elastyczne rozwiązania zarówno w sektorze prywatnym, jak i komercyjnym.

aplikacja smartfon AI

Dlaczego i kiedy warto wynajmować sprzęt zamiast kupować?

Zapotrzebowanie na platformy wynajmu wynika z rosnącej potrzeby elastyczności i opłacalności w korzystaniu z urządzeń mobilnych. Konieczność tymczasowego dostępu do sprzętu elektronicznego w różnych lokalizacjach została spowodowana globalną ekspansją podróży i mobilności korporacyjnej.

Wynajem sprzętu elektronicznego może być bardzo korzystny w różnych sytuacjach, które wymagają elastyczności, oszczędności kosztów czy dostępu do najnowszych technologii.

Jeśli prowadzisz projekt, który wymaga specjalistycznego sprzętu na krótki okres, wynajem jest idealnym rozwiązaniem. Eliminuje to potrzebę zakupu drogiego sprzętu, który po zakończeniu projektu mógłby stać się zbędny.

Wyobraź sobie np. sytuację, gdy w firmie raz w roku pojawia się potrzeba przeprowadzenia inwentaryzacji. Żeby dokonać jej szybko, potrzebna jest współpraca wielu osób, które najlepiej gdyby były wyposażone np. w iPady. Oczywiście możesz je zakupić, ale czy warto ponosić taki wydatek dla wydarzenia, które ma miejsce tak rzadko? No właśnie! Opcja najmu wydaje się być po prostu stworzona do takich sytuacji, a  x-komie Apple iPad 10,2″ możesz wynająć tylko za 52,60 zł miesięcznie.

Nie masz firmy i wydaje Ci się, że to nie jest oferta dla Ciebie? Być może masz smartfona, który idealnie sprawdza się na co dzień, ale pamiątkowe zdjęcia z wakacji nie zachwycają jakością. Przed kolejnym wyjazdem możesz wynająć smartfona, który zrobi doskonałe fotki, a przy tym Twój budżet wakacyjny nie ucierpi zbyt mocno.

Opcja najmu może okazać się także strzałem w dziesiątkę, jeśli kochasz czytać książki w ich tradycyjnej, papierowej wersji, ale zabranie dodatkowej walizki z książkami na urlop nie bardzo Ci się uśmiecha. Rozwiązanie jest proste, na czas urlopy wynajmujesz się czytnik e-booków i cieszysz się nieograniczoną ilością tytułów podczas wakacyjnego wypoczynku, a po powrocie do domu możesz wrócić do swojej ulubionej półki z książkami i kojącego zapachu druku.

kobieta czytająca ebooka na czytniku

Zalety wynajmu sprzętu elektronicznego

Oszczędność finansowa

Wynajem sprzętu pozwala na uniknięcie dużych jednorazowych wydatków na zakup nowego sprzętu. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, zakup laptopa dla każdego pracownika może być dużym obciążeniem dla Twojego budżetu. Wybór rozwiązania wynajmu zmniejsza to obciążenie i obniża związane z tym koszty stałe, dzięki czemu możesz przeznaczyć te zasoby na optymalizację innych projektów. Poza tym wynajem oznacza brak konieczności inwestowania dużych sum w zakup urządzeń, które mogą być potrzebne tylko raz.

Elastyczność

Wynajem oferuje możliwość dostosowania ilości i rodzaju sprzętu do bieżących potrzeb projektu lub operacji. Dodatkowo to Ty decydujesz o długości trwania najmu.

Dostęp do nowoczesnego sprzętu

Wynajem umożliwia korzystanie z najnowszych modeli sprzętu bez konieczności ich zakupu. Możesz regularnie aktualizować swoje urządzenia i zawsze pracować na najnowocześniejszym sprzęcie.

Wynajem jest korzystny dla środowiska

Niezwykle ważnym aspektem dotyczącym wynajmowania sprzętu jest fakt, że z kilku powodów jest to działanie znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż jego zakup. Po pierwsze, wynajmując swój sprzęt, zawsze będziesz mieć dostęp do najnowszego sprzętu, a co za tym idzie, najbardziej energooszczędnego. Ale to nie wszystko: produkty, które zwracasz po zakończeniu umowy, są ponownie wprowadzane do użytku, dzięki czemu Twój ślad ekologiczny jest zatem mniejszy niż w przypadku zakupu sprzętu.

Produkty, które możesz wynająć w x-komie


Gleevery i wynajem sprzętów w x-komie

x-kom stale stara się wprowadzać i unowocześniać swoje usługi, aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Wobec tego sklep nie mógł przejść obojętnie wobec trendu najmu sprzętu i nawiązał współpracę z platformą Gleevery, która specjalizuje się w wynajmie produktów z takich kategorii, jak elektronika użytkowa, małe AGD, sport i wiele innych. 

Pomysł na powstanie platformy Gleevery narodził się w 2020 roku. Dzisiaj Gleevery to zespół prawie 20 osób, a misją firmy jest rozpowszechnianie wynajmu jako proekologicznego wyboru konsumentów, edukacja z korzyści takiego rozwiązania i popularyzowanie ekonomii współdzielenia i pomoc organizacjom w realizacji ich strategii zrównoważonego rozwoju.

Nie czekaj dłużej, zapoznaj się ze szczegółami i skorzystaj z usługi najmu sprzętu w x-komie