Na TikToku transmitowane będą mecze piłkarskie. Na początek – liga hiszpańska

Transmisje meczów piłkarskich za darmo w mediach społecznościowych? Czasem da się coś legalnie obejrzeć na Facebooku czy YouTube, a teraz do tego grona dołącza TikTok. Jedna z najszybciej rozwijających się aplikacji pokaże mecz ligi hiszpańskiej. Na razie ma to być jedno spotkanie, ale wszystkie znaki na niebie wskazują, że transmisji będzie więcej.

Liga hiszpańska na TikToku. Pora na pierwsze spotkanie

Trudno jeszcze mówić o rewolucji na rynku transmisji sportowych i pewnie długo jeszcze do takiej nie dojdzie. Jednak nie będzie nadużyciem powiedzenie, że pomysł władz ligi hiszpańskiej, odnośnie pokazywania meczów tamtejszych rozgrywek na TikToku, jest innowacyjny. Działacze zdają sobie sprawę z ogromnej popularności tej aplikacji, a dzięki temu chcą dotrzeć do większej liczby odbiorców, szczególnie tych z młodszego pokolenia. Obecnie, by obejrzeć mecze La Liga, konieczne jest wykupienie abonamentu na dowolnej platformie, która posiada prawa do pokazywania meczów ligi hiszpańskiej. Na TikToku dostęp ma być darmowy, a przynajmniej na początku.

Pierwszym meczem, jaki zostanie pokazany na TikToku będzie pojedynek 32. kolejki ligi hiszpańskiej pomiędzy Realem Sociedad i Realem Betis. Fani hiszpańskiej piłki wiedzą więc, że nie jest to spotkanie z pierwszej łapanki. Za transmisję odpowiadać ma firma Mediapro, która na co dzień zajmuje się także meczami w telewizji. Stream dostępny będzie w rozdzielczości 4K i pionowym położeniu obrazu, co jest charakterystyczne dla TikToka. O rozmachu tego przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że transmisję obsługiwać ma ponad 30 osób.

„To kolejny krok dla La Ligi w dążeniu do zdobycia nowych odbiorców i udostępnienia piłki nożnej wszystkim widzom. Ta umowa z TikTokiem potwierdza pracę, jaką La Liga i Mediapro wykonały w ostatnich sezonach, aby nadal tworzyć wartość i wprowadzać innowacje w transmisji meczów.” – powiedział dla dziennika The Athletic Alfredo Bermejo, dyrektor ds. strategii cyfrowej ligi hiszpańskiej.

Jak przyjmie się pierwsza w historii transmisja meczu piłkarskiego na TikToku? O tym przekonamy się już 15 kwietnia o godzinie 21, kiedy to rozpocznie się wspomniany mecz.

Sprawdź: Gdzie oglądać mecze piłki nożnej?

Transmisje meczów w mediach społecznościowych

Obecnie mało kto decyduje się na transmisje meczów w mediach społecznościowych. Powód jest prosty i wszystkim raczej znany – chodzi o pieniądze. Za przygotowanie transmisji oraz wykupienie praw do pokazywania meczów stacje telewizyjne płacą milionowe sumy, a najzwyklejszy fan piłki nożnej musi najczęściej wykupić abonament, by móc swoim ulubionym sportem się delektować. Dlatego trudno oczekiwać, że w najbliższym czasie nastąpi wysyp darmowych transmisji na TikToku, Facebooku czy YouTubie.

Jednak mecz piłkarski lub inne dyscypliny sportowe da się sporadycznie obejrzeć w mediach społecznościowych. Czasami robią to oficjalne telewizje klubowe. Przykładowo pierwszym meczem, który oficjalnie pokazano na Facebooku było spotkanie ligi niemieckiej pomiędzy Bayerem Leverkusem i Bayernem Monachium w 2018 roku. Pojedynek na szczycie Bundesligi transmitowany był w rozdzielczości 720p, na FB zebrał 460 tysięcy wyświetleń i ponad 16 tysięcy reakcji. Mówiło się wtedy, że fejsbukowe transmisje wygrają z telewizją. Jak widać, nie wygrały – nie ma nic za darmo. Ale zobaczymy, co zaproponują TikTok i La Liga.

Źródła: The Athletic / Twitter / goal.pl

Smartfony, na których wygodnie obejrzysz mecze piłkarskie