Kevin sam w domu: data i godzina emisji na święta 2023. Ciekawostki na temat najbardziej świątecznego filmu wszechczasów

„Kevin sam w domu” to film familijny, który stał się światowym fenomenem. Co więcej, można pokusić się o stwierdzenie, że w Polsce wszedł nawet w kanon tradycji, bo choć od premiery tytułowej produkcji minęło już ponad 30 lat, to nikt dzisiaj nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez blondwłosego rozrabiaki. Poznaj ciekawostki dotyczące najbardziej świątecznego filmu wszechczasów, a następnie sprawdź datę i godzinę emisji na rok 2023.

„Kevin sam w domu” – fabuła i najważniejsze informacje

Klasyk kina familijnego

Film opowiadający o przygodach niesfornego Kevina McCallistera na stałe wpisał się w kanon popkultury, stając się z biegiem czasu jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Amerykańska produkcja z 1990 roku w reżyserii Chrisa Columbusa reprezentuje kino familijne, w charakterystycznej dla lat 90-tych formie, które po dziś dzień bawi i wzrusza kolejne pokolenia widzów. 

Świąteczny fenomen Kevina

Co ciekawe, w Polsce „Kevin sam w domu” stał się świątecznym klasykiem i formą tradycji. Kiedy 2010 roku telewizja Polsat zapowiedziała, że nie uwzględni produkcji w swojej ramówce, na Facebooku powstała specjalna grupa, w ramach której protestowało przeciwko temu ponad 90 tysięcy ludzi. Tym sposobem film jest emitowany nieprzerwanie od 10 lat – zawsze w wigilię Bożego Narodzenia.

O czym jest „Kevin sam w domu”?

„Kevin sam w domu” (ang. Home Alone) opowiada historię 8-letniego chłopca, którego rodzina zamierza spędzić święta we Francji. Poprzez niesforność tytułowego bohatera i poranny pośpiech rodziców, ośmioletni Kevin nieopatrznie zostaje sam w domu na całe święta Bożego Narodzenia. 

Początkowo jest z tego faktu bardzo zadowolony, ale wkrótce, za sprawą dwóch złodziejaszków, którzy od dawna chcą okraść dom McCallisterów, sytuacja znacznie się komplikuje. Wszystko to sprawia, że mały łobuziak musi stawić czoła sytuacjom, które przyprawiłyby o ból głowy niejednego dorosłego. Na szczęście jego pomysłowość i wrodzony dryg do wychodzenia z tarapatów okażą się tu zbawiennym panaceum, dostarczającym przy tym sporą dawkę śmiechu, rozrywki i wzruszeń. 

Kevin sam w domu: ciekawostki o filmie

Poniżej zebraliśmy kilka smaczków i nieoczywistych faktów o najsłynniejszej bożonarodzeniowej produkcji filmowej wszechczasów. Sprawdźcie, czy znacie je wszystkie!

  • Kultowy film gangsterski, którym Kevin straszy włamywaczy nie jest żadnym klasykiem kina – powstał jedynie na potrzeby tej produkcji. Niektórzy dopatrują widzą jednak podobieństwa i dopatrują się w nim parodii „Aniołów o brudnych twarzach” z 1938 roku.
  • W jednej ze scen Kevin znajduje w pokoju swojego brata magazyn „Playboy”. Jest to numer z lipca 1989 r. Na rozkładówce znajdowała się wówczas aktorka polskiego pochodzenia Erika Eleniak, grająca m.in. w „Słonecznym patrolu”.
  • Macaulay Culkin, odgrywający rolę Kevina, narysował plan rozmieszczenia pułapek dla złodziei według swojego pomysłu. Co ciekawe, został on w zaakceptowany przez reżysera i scenarzystów w niezmienionej wersji.
  • Ozdoby choinkowe, na które gołymi stopami wchodzi Marv, jeden ze złodziejaszków, w rzeczywistości były cukierkami.
kevin sam w domu ciekawostki
fot. learningfromhollywood.pl
  • „Dom McCallisterów” znajduje się nieopodal Chicago i pochodzi z lat 20 XX wieku. Przez lata, dla fanów Kevina, był punktem obowiązkowym na mapie USA, a w 2012 jego właściciele spieniężyli kultową posiadłość za niebotyczną kwotę: 1 milarda 585 milionów dolarów.
  • Jeden z bandytów napadających dom McCallisterów nazywa się Harry Lime. Postać dostała to imię na cześć reżysera Orsona Wellesa i bohatera jego filmu „Trzeci człowiek” z 1949 roku. Co interesujące, początkowo do roli niniejszego włamywacza typowano takie gwiazdy, jak m.in. Robert De Niro czy Danny DeVito. Aktorzy odrzucili jednak propozycję udziału w filmie.
  • Jednym z charakterystycznych momentów filmu „Kevin sam w domu” jest scena, w której zbir Marv ma na twarzy tarantulę. Jego krzyk dodany został jednak dopiero na etapie postprodukcji. Powód? Twórcy bali się, że realny wrzask może rozdrażnić pająka.
  • „Kevin sam w domu” pobił rekord, zarabiając 533,000,000 dolarów i stając się komedią familijną z największym wynikiem sprzedaży biletów box office. W ten sposób trafił do słynnej Księgi Guinessa.
  • W scenie, w której Harry gryzie Kevina, grający włamywacza Joe Pesci naprawdę ugryzł Macaulaya Culkina, zostawiając na jego palcu bliznę. Chciał w ten sposób sprawić, aby młodzieniec naprawdę się go bał, co miało nadać całej sytuacji większej autentyczności.
  • W 2018 roku Google wypuściło świąteczną reklamę z udziałem Macaulaya Culkina, który po 30 latach odegrał kultowe sceny z filmu „Kevin sam w domu”.

„Kevin sam w Nowym Jorku”, czyli historia lubi się powtarzać

Historia Kevina podbiła rzeszę serc, więc nic dziwnego, że na fali jego popularności powstała też druga część komedii, pt. „Kevin sam w Nowym Jorku”. Film z 1992 roku opowiada analogiczną sytuację z kolejnych świąt Bożego Narodzenia. Tym razem jednak Kevin myli samoloty i zamiast lecieć z rodziną na Florydę, trafia do Nowego Jorku. Pech chce, że spędzają tam święta również bandyci znani z pierwszej części, którzy planują skok na sklep z zabawkami. Pomysłowy Kevin tradycyjnie zrobi wszystko, aby temu zapobiec. 

Sam film przyjął się bardzo dobrze, sporo zarobił i zapewnił aktorowi pozycję młodocianej gwiazdy po dziś dzień. Mimo że, przypomnijmy, Macaulay Culkin ma już… 41 lat!

Home Sweet Home Alone 2021 – nowa wersja Kevina na Disney+

Niesłabnąca na przestrzeni lat popularność blondwłosego rozrabiaki sprawiła, że platforma Disney+ podjęła próbę zrobienia remake’u świątecznej klasyki i 12 listopada 2021 wypuściła nową wersję pierwszej części, czyli filmu„Kevin sam w domu”. 

Zdaje się, że zmiana aktorów i bardziej współczesne realia miały jeszcze skuteczniej przyciągnąć widza. Niestety, opinie co do tej propozycji są skrajnie podzielone i w większości budzą negatywne odczucia. 

Są bowiem rzeczy, które pozostają niezmienne. Tak też wydaje się być w przypadku tej najbardziej świątecznej komedii rodzinnej. Wygląda też na to, że wizerunek oryginalnych bohaterów zakorzenił się w pamięci widzów na dobre i nikt nie wyobraża sobie dzisiaj innej wersji Kevina, niż tej którą obserwowaliśmy przez dekady. 

Kevin sam w domu na święta 2023 – data i godzina emisji

Emisję filmu familijnego podczas tegorocznych świąt zapowiedziała już oficjalnie stacja Polsat. Przypomnijmy, że w 2022 roku przygody Kevina zgromadziły ponad 3,5 mln widzów. 

„Kevin sam w domu” zagości w naszych domach 24 grudnia 2023, w wigilię Bożego Narodzenia, najpewniej około godziny 20. Będziecie oglądać? 🎄