Jaki smartfon do VR? Wirtualna rzeczywistość na ekranie telefonu

Wirtualna rzeczywistość już jakiś czas temu przestała być tylko pieśnią przyszłości i stała się ogólnodostępna. Jakby tego było mało, niekoniecznie trzeba inwestować w gogle VR z prawdziwego zdarzenia, które kompatybilne są z określonymi platformami. W celu zanurzenia się w wirtualnej rzeczywistości wystarczyć może telefon, który tę technologię obsługuje. A więc jaki smartfon do VR wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

VR w smartfonach. Jakie ma zastosowanie?

Nowoczesne smartfony bardzo dobrze radzą sobie z obsługą wirtualnej rzeczywistości. Ekran w telefonie dzieli się na dwie części, gdzie każda z nich przeznaczona jest dla jednego oka. Smartfon montuje się w specjalnych goglach, które zaprojektowane są w taki sposób, by zapewnić możliwie najlepszą immersję.

Technologia ta może być wykorzystywana na wiele sposobów, a najlepiej sprawdza się w przypadku gier mobilnych. Produkcji stworzonych z myślą o VR jest całkiem sporo i są to zarówno gry cechujące się prostą rozgrywką, jak i te bardziej skomplikowane. W sklepach z aplikacjami wystarczy wpisać „vr games”, by uzyskać listę tytułów kompatybilnych z wirtualną rzeczywistością.

Poza tym VR w smartfonach ma swoje zastosowanie chociażby w aplikacjach, takich jak Google Earth. Wykorzystanie tej technologii przyda się też do oglądania filmów nagranych w 360 stopniach. Smartfonowe możliwości VR są więc bardzo zbliżone do tego, co oferują gogle VR dla komputerów czy konsol.

Dane techniczne smartfona do VR. Na co zwrócić uwagę?

Zdecydowanie najważniejszy w kwestii obsługi VR w smartfonie jest żyroskop, który najczęściej wspomagany jest przez akcelerometr (sposób ich działania wyjaśniliśmy w artykule o czujnikach w smartfonach). Dzięki temu telefon wystarczy włożyć do specjalnych uniwersalnych gogli, by móc cieszyć się wirtualną rzeczywistością. Tego typu rozwiązaniem są okulary Google DayDream View, które stworzone są z myślą o VR dla smartfonów.


Ale nie tylko żyroskop ma wpływ na to, jak sprawdzi się mobilne VR. Duży wpływ na doznania mają podstawowe parametry telefonu:

  • Wydajność – pod tym kątem niezwykle ważny jest procesor, układ graficzny i pamięć RAM. Im mocniejsze te podzespoły, tym lepszy efekt będzie dało się uzyskać. Szczegółowo tę kwestię opisaliśmy w tekście: Jaki procesor w smartfonie będzie najlepszy? Zestawienie procesorów mobilnych.
  • Ekran – wysokiej jakości i odpowiednio duży wyświetlacz jest również ważny w kwestii wirtualnej rzeczywistości. W kwestii przekątnej trzeba mieć przede wszystkim na uwadze to, czy telefon zmieści się do gogli. Obecnie w smartfonach najczęściej stosuje się wyświetlacze typu AMOLED i świetnie sprawdzą się one w VR. Najlepsza rozdzielczość dla wirtualnej rzeczywistości to przynajmniej Full HD. Trzeba też zwrócić uwagę na odświeżanie ekranu, zaleca się, by było to przynajmniej 60 Hz.
  • System i łączność – im nowsza wersja systemu, tym lepiej telefon poradzi sobie z VR. Najnowsze obecnie wydania Androida czy iOS-a są dobrze przygotowane do wirtualnej rzeczywistości. Ważna jest także kwestia łączności, dlatego ważne, by telefon obsługiwał najnowsze standardy Bluetooth i Wi-Fi czy posiadał złączę USB-C. Może to być kluczowe w przypadku połączenia gogli ze smartfonem. Sprawdź również: Mobilne systemy operacyjne – nie tylko iOS i Android.
gogle vr

Najlepszy telefon do VR. Jaki smartfon do VR wybrać?

W takim razie, jaki jest najlepszy smartfon do VR? Zdecydowanie najlepszy do tego będzie flagowiec, który wyposażony jest w najbardziej wydajne podzespoły. Choć tak naprawdę z wirtualną rzeczywistością poradzą sobie również modele ze średniej półki. Jeśli tylko dany smartfon spełnia podstawowe wymagania, które wymienione są wyżej, wystarczy to, by móc w pełni cieszyć się mobilnym VR-em.