Do czego można wykorzystać RoomShift?
Twórcy mają co najmniej kilka pomysłów na zastosowanie RoomShift. Jednym z nich jest wprowadzenie go np. w parkach rozrywki, które mogłyby zaoferować odwiedzającym możliwość doświadczenia z wirtualną rzeczywistością w zupełnie innym wymiarze.
RoomShift może również sprawić, że gry wideo lub inne formy rozrywki opartej na rzeczywistości wirtualnej będą bardziej wciągające. Gracze mogą fizycznie chodzić po przestrzeni w skali pokoju lub np. używać teleportacji, a roboty zmieniałyby aranżację pokoju, tak aby dopasować ją do nowej perspektywy gracza. Na przykład w wirtualnym świecie gracz mógłby teleportować się do krzesła, a w robot szybko przysunąłby je do niego.
Jednak najwięcej uwagi przywiązuje się do zastosowania tego systemu jako narzędzia do projektowania i testowania nieruchomości. Np. osoby, które chciałyby kupić dom, miałyby możliwość zdalnego przeglądania nieruchomości w interaktywny sposób. Zdaniem twórców takie wirtualne wycieczki po nieruchomościach pozwoliły oszczędzić czas i koszty, nie byłoby bowiem konieczności z oglądaniem na miejscu.
Z drugiej strony potencjał tego systemu naukowcy upatrują także w projektowaniu architektonicznym. Technologia VR mogłaby bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wspomagać komunikację między architektami a klientami, którzy mogliby proponowane projekty od razu zobaczyć, omówić i zmodyfikować jeszcze przed ich zbudowaniem.
Twórcy mają także nadzieję, że wkrótce inne zespoły badawcze z całego świata będą testować RoomShift pod kątem innych zastosowań.