Pierwsza gwiazdka maluszka. Sprawdź, jaki prezent dla najmłodszych podarować pod choinkę

Liczba prezentów pod choinką wzrasta proporcjonalnie do liczby osób zasiadających do wigilijnego stołu. Tak mniej więcej mógłby przedstawiać się typowy świąteczny wykres. Ale od każdej reguły jest jakiś wyjątek. W tym przypadku chodzi o maluszków. Tutaj paczki z prezentami mnożą się w nieskończoność. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na to, czym w tym roku obdarować najmniejszych członków rodziny – sprawdź nasze propozycje i dowiedź się, jaki prezent dla najmłodszych sprawi im mnóstwo radości.

Co podarować w prezencie maluszkowi?

Mogłoby się wydawać, że pytanie o to, jaki prezent dla najmłodszych podarować na święta, jest o wiele prostsze, niż szukanie podarunków dla dorosłych członków rodziny. Ale cała zabawa podczas wymyślania upominku dla maluchów nie polega przecież wyłącznie na tym, by zabawka, którą zapakujesz w ozdobny papier, była wielka i kolorowa. Nie chodzi też o ilość, ale o jakość. Lepszym wyborem będzie podarowanie dziecku dobrze przemyślanego prezentu, dopasowanego do jego wieku i etapu rozwoju, niż kilka drobnych upominków, które znudzą się już po kilku dniach.  

dziewczynka ubiera choinkę

Praktyczny czy atrakcyjny – jaki prezent dla najmłodszych?

A czemu by nie połączyć tych dwóch kwestii w jedno? Zabawki dla najmłodszych mogą przecież swoją formą oraz wieloma funkcjami, w które są wyposażone, angażować uwagę maluszka, a jednocześnie wspierać jego rozwój i ćwiczyć nowe zdolności. Dla dzieci, które dopiero zaczynają odkrywać świat, świetnym pomysłem na prezent będą zabawki edukacyjne i interaktywne. To dzięki nim maluch może poznawać świat na własnych zasadach, ćwiczyć zręczność i spostrzegawczość oraz rozwijać swoją wyobraźnię.

Jaki prezent dla najmłodszych podarować pod choinkę?

Maty edukacyjne

Jak wybrać zabawki edukacyjne dla najmłodszych, by przypadły do gustu małemu odkrywcy, który dopiero poznaje otaczającą go rzeczywistość? Wybierz kolorową i mięciutką matę z przyciągającymi wzrok elementami i odczepianymi szeleszczącymi lub grającymi wesołe melodie zabawkami. Dzięki takim dodatkom zabawa na brzuszku stanie się jeszcze ciekawsza, a dziecko będzie miało okazję zapoznać się z różnymi kształtami i fakturami, co z pewnością wpłynie pozytywnie na rozwój zmysłów dotyku, wzroku i słuchu.

Dodatkowo duże, edukacyjne maty mogą towarzyszyć dziecku na różnych etapach jego rozwoju. Sprawdzą się jako miejsce do zabawy na leżąco i siedząco, a gdy dziecko podrośnie, będzie mogło w gronie uroczych zabawek stawiać swoje pierwsze kroki.


Maluszkowy śpiulkolot

Jeśli zastanawiasz się, jaki prezent dla najmłodszych zadowoli obie strony – i malucha, i jego rodziców, postaw na zabawki i akcesoria, które umilą codzienne drzemki i pozwolą na spokojny sen w ciągu nocy. Zasadniczo maluszki dzielą się na dwie grupy. Są dzieci, które bez większych problemów kładą się do snu. Są również brzdące, które do ostatnich sił będą walczyć z uczuciem senności.

Aby nieco ułatwić życie rodziców oraz pomóc małemu odkrywcy wyciszyć się i zrelaksować przed porą spania, możesz sięgnąć po przytulanki z uspokajającymi wibracjami, dźwiękami natury oraz kojącą muzyką. Mięciutkie materiały o różnych fakturach, z których zostały wykonane zabawki, dodatkowo sprawią, że maluszek zaśnie w miłym towarzystwie.

Niektóre przytulanki zostały wzbogacone o uspokajający dziecko ruch „oddychania”. Brzuszek puchatego misia, wydry lub innego milusińskiego porusza się w górę i w dół imitując tym samym czynność oddychania, a to pomaga w wyciszeniu i usypianiu maluszka. 


Są też inne sposoby na to, by maluszek poddał się sennej aurze. Jeśli chcesz podarować w prezencie coś praktycznego i wielofunkcyjnego – postaw na leżaczki i huśtawki, dzięki którym dziecko otrzyma idealne miejsce zarówno na codzienne drzemki, jak i przestrzeń do zabawy. To przydatny gadżet, który sprawdzi się już od pierwszych miesięcy życia maluszka.

Delikatne kołysanie oraz łagodne melodie i drgania ułatwią przyjęcie zaproszenia na popołudniową sjestę. Wygodne siedzisko i pasy zadbają o komfort i bezpieczeństwo. A kiedy dziecko będzie w nastroju na zabawę, atrakcją okaże się pałąk z zabawkami. Maluszek będzie sięgać malutkimi rączkami po kolorowe zawieszki, przez co wzmocni swoje mięśnie, rozwinie zdolności manualne i motoryczne. To także świetny sposób, by rozwijać wyobraźnię dziecka.

Rozwój zręczności

Zabawki aktywizujące łączą w sobie przyjemnie spędzony czas oraz rozwój nowych, cennych umiejętności. Świetnie sprawdzą się klocki dla najmłodszych, które można wkładać do pudełeczka przez otwory w wieczku. Dla ciekawskich świata dobrym pomysłem jest także piramidka, którą dziecko może układać z kolorowych krążków. Taka zabawa wspiera koordynację wzrokowo-ruchową najmłodszych oraz rozwija ich zręczność.

Radość z układanek i zabawa grzechotkami, gryzaczkami i szeleszczącymi zabawkami o różnej fakturze i kształcie to dla każdego maluszka fascynujący sposób na odkrycie świata oraz rozwijanie wyobraźni i angażowanie zmysłów.

Dla małych bystrzaków

Maluszki są obserwatorami i badaczami rzeczywistości, z ciekawością zapoznają się z nowymi rzeczami i zjawiskami, a kiedy przyjdzie pora na raczkowanie – sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Gdy już brzdąc rozpocznie swoje pierwsze wędrówki, by zapoznać się z każdym kątem w domu i nowo napotkanymi przedmiotami, to dla niego najlepsza zabawa.

Jeśli poszukujesz świątecznego prezentu dla małego zdobywcy świata, zabawki edukacyjne będą strzałem w dziesiątkę. Kolorowe światełka, przyciski, wesołe melodie i dźwięki – wszystko to  wprowadzi dziecko w świat kształtów, kolorów, muzyki i pierwszych słów, a przy tym dostarczy mu mnóstwa radości.

Dla dzieci, które skończyły już trzy latka, dobrym pomysłem na świąteczny prezent okażą się zabawki rozwijające spostrzegawczość i zapamiętywanie oraz pomagające wykształcić umiejętność krytycznego myślenia. Gry planszowe dla najmłodszych, które polegają na dobieraniu do siebie pasujących elementów – kolorów, kształtów i cyferek – uczą radzenia sobie z pierwszymi napotkanymi przeszkodami i wspierają naukę już na wczesnym etapie rozwoju. To także dobra okazja do tego, by zapoznać dziecko z zasadami gry zespołowej.

Prezent dla dziecka i dla rodzica

Zastanawiając się nad tym, jaki prezent dla najmłodszych podarować pod choinkę, weź pod uwagę potrzeby świeżo upieczonych rodziców. Jeśli więc wśród Twoich bliskich niedawno zawitał na świecie nowy członek rodziny, dobrym pomysłem może być pomoc w skompletowaniu brakujących elementów wyprawki dla maluszka.

Krzesełko do karmienia to funkcjonalny dodatek, dzięki któremu dziecko będzie mogło rozsiąść się wygodnie i rozpocząć swoje zupełnie nowe, kulinarne podróże. Regulowana wysokość i szerokość sprawi, że krzesełko dopasuje się do wzrostu i wagi dziecka, a pasy bezpieczeństwa zapewnią stabilność i zapobiegną wypadnięciu z siedziska.