Jaki statyw do aparatu? Jak wybierać statyw, aby uzyskać najlepsze efekty fotograficzne

Bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym fotografem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z aparatem i kamerą, na pewno wiesz, jak ważna dla każdego zbieranego materiału jest jego odpowiednia stabilizacja. To właśnie ona ma nieoceniony wpływ na ostrość i ostateczną jakość zdjęcia oraz filmu. Co prawda dzisiejsze urządzenia posiadają z reguły predefiniowane tryby stabilizacji obrazu, ale nadal są momenty, kiedy dodatkowe wsparcie w tym zakresie może okazać się potrzebne. Wówczas warto mieć pod ręką dobry statyw do aparatu. Dowiedz się, w jakich sytuacjach szczególnie warto na niego postawić i jak wybrać statyw, aby efekty na zdjęciach były oszałamiające.

Sprawdź, dlaczego warto postawić na statyw do aparatu

Zarówno amator robienia zdjęć, jak i profesjonalny fotograf wie, że dobry stabilizator do aparatu jest jednym z podstawowych narzędzi, pozwalających uzyskiwać piękne i jakościowe kadry. Powód? Odpowiednie urządzenie stabilizujące gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo dla kosztownego sprzętu, ale przede wszystkim utrzymuje aparat w niezachwianej pozycji. Ta ostatnia funkcja statywu, wraz z odpowiednim doświetleniem, daje z kolei możliwość łapania wyraźnych i pełnych najmniejszych szczegółów materiałów foto i video.

Kupując dobry statyw do aparatu, możesz zatem zapomnieć o nieprzewidzianych drganiach, a co za tym idzie brzydkich rozmyciach czy zniekształceniach, które potrafią zrujnować niejedno zdjęcie. Z porządnym stabilizatorem Ci one nie grożą – nawet, gdy nieopatrznie omsknie Ci się ręka, np. podczas emocjonującej sceny. Jednym słowem, ze statywem fotograficznym możesz mieć pewność, że uchwycone kadry będą wyróżniać się niebywałą jakością, a w efekcie przyciągną, a nawet zatrzymają na dłużej wiele spojrzeń.

Warto pamiętać także, że mimo iż dzisiejsze sprzęty są bardzo nowoczesne i same w sobie oferują zaawansowane systemy stabilizacji, to nadal warto wspierać je atutami profesjonalnego statywu. Będzie to dodatkową gwarancją wyraźnych ujęć. Co więcej, statywy doskonale odnajdą się również tam, gdzie zaplecze systemowe aparatów i kamer może po prostu nie wystarczyć.

Kiedy zatem najlepiej ich używać? Zalety statywów do aparatów docenisz na pewno, jeśli robisz zdjęcia w trybie HDR, panoramiczne, krajobrazowe lub wykonujesz fotografie z długim czasem naświetlania, np. nocne. Te ostatnie potrzebują bowiem maksymalnej stabilności aparatu, aby móc odpowiednio doświetlić nawet najmniejsze szczegóły na zdjęciu. Mocna konstrukcja stabilizatora sprawdzi się także w trakcie sesji plenerowych, produktowych i studyjnych. Co więcej, doskonale odnajduje się także w kontekście nagrywania stabilnych filmów wideo i materiałów typu time lapse.

statyw do aparatu

Jaki statyw do aparatu? Zwróć uwagę na konstrukcję 

Aby zrozumieć istotę i sens używania statywów do aparatów, warto najpierw poznać ich konstrukcję. To właśnie ona odpowiada za stabilne podtrzymywanie, pozycjonowanie oraz późniejsze użytkowanie sprzętu foto i video. Jest odpowiedzialna m.in. za jego udźwig, czyli to, jaki aparat można wykorzystać. Określa również wysokość minimalną i maksymalną, a także wagę, która jest kluczowa przy częstym przenoszeniu sprzętu, np. w plenerze. Kilka najważniejszych elementów konstrukcji statywu znajdziesz poniżej.

Głowica statywu

Jedną z najważniejszych części statywu fotograficznego jest jego głowica. Mowa o miejscu, w którym umieszczasz kamerę lub aparat. Posiada ona wbudowaną poziomicę, pozwalającą na robienie prostych zdjęć oraz wygodne kadrowanie. 

Głowica statywu decyduje przede wszystkim o możliwości sprawnego zmieniania fizycznego położenia aparatu. Najważniejsze zatem, aby była stabilna, posiadała trwałe szybkozłączki, a dodatkowo, aby była odporna na częstą eksploatację i kompatybilna z aparatem/kamerą, którą zamierzasz w niej umieścić.

Na rynku dostępne są m.in. głowice jednoosiowe, kulowe, 3D, wideo, standardowe lub panoramiczne. W zależności od modelu statywu, można je stosować zamiennie, adekwatnie do zaistniałej akurat sytuacji.

Sprawdź głowice do statywów dostępne w x-komie

Nogi stabilizatora

Zwróć uwagę, czy nogi w statywie są regulowane. Wówczas będziesz mieć możliwość robienia zdjęć na różnych wysokościach – zarówno od góry, jak i od dołu. Warto również, aby w trosce o bezpieczeństwo sprzętu foto/video, wybrany model miał blokadę przeciwko samodzielnemu składaniu się. Regulacja rozstawu nóg również jest mile widziana, bo szybko pozwala dopasować perspektywę patrzenia na świat za pomocą aparatu.

Stopki w statywie

Jedno z kluczowych zabezpieczeń, które może być zamontowane na stałe lub wymiennie. Z reguły najlepiej wybierać je w kontekście podłoża, na jakim planuje się pracować – do piasku stosuje się przykładowo stopki w kształcie kolców, które można wbić w podłoże. Bez względu na ich rodzaj, najważniejszym zadaniem stopek w statywie jest zapobieganie nieopatrznemu przemieszczaniu się jego konstrukcji.

Przeznaczenie i rodzaje stabilizatorów do aparatów

Na rynku znajdziesz całą gamę statywów, które przeznaczone są do różnych rodzajów urządzeń. Będą to głównie stabilizatory do aparatów, kamer, a nawet smartfonów. Niektóre z nich, oprócz sprzętu rejestrującego materiały foto/video przymocujesz także np. lampę i zyskasz w ten sposób dodatkowe źródło światła. Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje.

Kijki do selfie, czyli statywy do smartfonów

Niech rzuci kamieniem ten, kto nie robił w życiu selfiaka. Każdy z nas ma to za sobą, dlatego z pewnością wiesz, jak ważne jest ułożenie aparatu podczas robienia tego rodzaju zdjęcia.  Ten najprostszy statyw do smartfona to nieocenione akcesorium, które pozwala na uchwycenie niesamowitych miejsc i momentów – zarówno w pojedynkę, jak i z przyjaciółmi. Jego najważniejszą zaletą jest jednak to, że nie potrzebujesz osoby, która będzie musiała to zdjęcie zrobić. Z powodzeniem wykorzystasz do niego także kamerę sportową. Jest to jeden z najbardziej  kompaktowych i lekkich statywów, który bez problemu zmieścisz zarówno w torbie podróżnej, jak i np. w kieszeni kurtki.

Przeczytaj też koniecznie:

📸Statyw do telefonu – jaki wybrać do nagrywania i fotografowania?

Monopody i tripody, czyli popularne statywy klasyczne

Monopody to grupa urządzeń stabilizujących opartych na jednoramiennej konstrukcji, którą podobnie do selfie stick’a, cały czas trzyma się w ręce. Charakteryzują się one jednak większym udźwigiem, dlatego w monopodzie bez problemu umieścisz cięższą od smartfona kamerę czy profesjonalny aparat fotograficzny, np. lustrzankę. Ich konstrukcję, a właściwie długość wysięgnika można zwykle regulować – tak, aby efekty na zgromadzonym materiale były jak najlepsze. 

Jeszcze bardziej zaawansowaną wersją monopodu jest tripod,  posiadający dodatkowe nóżki i w ten sposób umożliwiający postawienie swojej konstrukcji samodzielnie na podłożu.

Statyw mocowany do stołu

Znany i lubiany rodzaj statywów, który doceniany jest głównie przez wzgląd na swoją mobilność. Statywy stołowe doskonale sprawdzają się w przypadku aparatów kompaktowych. Mimo swoich niewielkich gabarytów, pozwalają na stabilne zamocowanie sprzętu. Doskonale nadają się do robienia zdjęć z bliska, np. produktowych albo kręcenia własnego video bloga.

Poznaj wszystkie statywy stołowe dostępne w x-komie 

Statyw studyjny

Chodzi o urządzenia dedykowane głównie profesjonalistom. Zgodnie z nazwą, najczęściej spotkamy je w studiach fotograficznych. Powód? Doskonale sprawdzają się w przypadku aparatów i kamer, ale można na nich umieścić także inne akcesoria, np. tła, blendy czy wspomniane lampy doświetlające. Ich gabaryty i udźwig pozwalają na wykorzystywanie zalet nawet bardzo ciężkich sprzętów foto/video.

Najlepsze statywy studyjne znajdziesz w x-komie 

Jaki statyw do aparatu wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kupując statyw fotograficzny dla siebie, upewnij się, czy sprawdzi się on w przypadku urządzeń, które posiadasz. Oprócz rodzaju statywu fotograficznego, który powinien być zgodny z jego przeznaczeniem, warto także zwrócić uwagę na jego poszczególne parametry. Najważniejsze z nich znajdziesz poniżej.

Udźwig

Bardzo ważny aspekt, który ściśle jest związany z maksymalnym możliwym obciążeniem nie tylko statywu jako takiego, ale i głowicy. Decyduje o tym, czy urządzenie będzie bezpiecznie osadzone w stabilizatorze. Dzięki jego weryfikacji, możesz określić, jak ciężki aparat czy kamerę umieścić na wybranym statywie. Dobrze, aby porównywać go do najbardziej rozbudowanej wersji urządzenia, np. w komplecie z najcięższym obiektywem i innymi ewentualnymi dodatkami.

Wysokość

Nie mniej ważną kwestią jest także wysokość wybranego modelu statywu fotograficznego. Dlaczego? To właśnie ona będzie decydowała o tym z jakiej (najniższej i najwyższej) perspektywy będzie można zrobić zdjęcia. Jak już wspomniałam, jeśli chcesz mieć szersze pole manewru w tym zakresie, warto postawić na modele ze specjalnymi zaciskami na nóżki, które umożliwiają ich swobodne regulowanie. Co istotne, zapewniają one nie tylko zmianę wysokości sprzętu, ale także pewność i bezpieczeństwo, że statyw po wybraniu adekwatnej wysokości pozostanie stabilny.

Kolumna

Kolumna, zaraz obok nóg samych w sobie, jest dodatkowym aspektem wpływającym na regulację wysokości akcesorium stabilizującego. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada specjalną szynę i tzw. kolumnę centralną. Jest ona przydatna w momencie, gdy chcemy uzyskać jeszcze lepsze efekty stabilizacji w trudnych warunkach, bo pozwala na ustawienie jej w pozycji poziomej, a tym samym wzmacnia konstrukcję i stabilność statywu.

Mobilność

Nie jest tajemnicą, że im lżejszy statyw wybierzesz, tym łatwiej przetransportujesz go w różne miejsca i będziesz mieć możliwość wykorzystywania go w rozmaitych okolicznościach, np. w plenerze. Sprawdzając wagę stabilizatora fotograficznego pamiętaj, że aby była kompletna, należy doliczyć do niej też wagę głowicy (jeśli jest niezależna) oraz sprzętu foto/video. O mobilności urządzenia decyduje także możliwość jego wygodnego i szybkiego składania. Dodatkowym atutem będzie też z pewnością dołączony do zestawu pokrowiec na statyw, w którym łatwo i bezpiecznie przeniesiesz go z miejsca na miejsce.