Jak zrobić tło fotograficzne? Liczy się nie tylko tekstura i rozmiar, ale przede wszystkim kreatywność

Kiedy idziesz w plener sprawa jest załatwiona. Wówczas tło do zdjęć jest częścią kadru i zazwyczaj znajduje się z automatu. Z kolei w przypadku mniej lub bardziej profesjonalnego studia fotograficznego, trzeba je sobie już zorganizować samodzielnie. Tym bardziej, jeśli na początku tworzysz je we własnym domu. Możliwości jest mnóstwo, a jedyne co Cię ogranicza, to wyłącznie Twoja wyobraźnia. Dowiedz się, jak wybrać profesjonalne tło fotograficzne i przekonaj się, że wcale nie jest to ani drogie, ani skomplikowane.

Czym jest tło fotograficzne? Dlaczego jest ważne?

Tło, mimo że na fotografiach i filmach znajduje się zwykle na drugim, albo nawet ostatnim planie, wcale nie jest mniej ważną częścią kadru, niż jego główne elementy. Powód? Stanowi fundamentalną bazę dla fotografii, która może bezpośrednio nawiązywać do sceny ze zdjęcia, albo np. być jej uzupełnieniem. Tym samym odpowiada za specyficzny klimat materiału i pomaga zrealizować założenia twórcze autora. Jest więc nieocenionym wykończeniem fotografii, które sprawia, że jej kompozycja staje się pełna i jakościowa.

Dziś pojęcie tła fotograficznego nie dotyczy tylko zdjęć. Z powodzeniem stosuje się je również przy kręceniu materiałów video, w tym np. autorskich vlogów na media społecznościowe czy streamingu we własnym domu. Wszystko po to, aby jakość prezentowanych treści była możliwie najwyższa i skutecznie przykuwała uwagę odbiorcy. Dobre tło fotograficzne sprawdzi się zatem nie tylko w przypadku profesjonalistów, ale i amatorów, którzy zaczynają swoją twórczą drogę we własnych czterech ścianach.

gładkie tło w fotografii

Gotowe tła do zdjęć –  szybki i wygodny efekt 

Tło w plenerach to zwykle przyroda, widoki, budynki, a nawet konkretne sytuacje. Z kolei w studiach fotograficznych i domach trzeba je zorganizować samodzielnie. Możesz w tym celu skorzystać z gotowych rozwiązań, które pomogą osiągnąć zamierzone efekty szybko i bez zbędnego wysiłku. Wybierając takie rozwiązanie, zyskujesz pewność, że jedyne czym musisz sobie zawracać głowę, to Twoja twórczość. Jedną z propozycji może być panel Green Screen.  O co chodzi? 

Green Screen to zaawansowany i bardzo praktyczny rodzaj tła fotograficznego. Został on wykonany ze specjalnych włókien, które pozwalają na wyświetlanie nieskazitelnych obrazów w technice Chroma Key. Jej najważniejszą zaletą jest fakt, że zmienia materiał Green Screena na tło, gdzie wyświetlane są różne, wybrane indywidualnie przez autora scenerie. Co ciekawe, za każdym razem obraz w tle może przedstawiać co innego, mimo że akcesorium fotograficzne pozostaje to samo. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca i chcą zaoszczędzić na czasie, który poświęca się na każdorazowe zmienianie aranżacji.

Polecamy:


Najlepsze gotowe tła fotograficzne znajdziesz w x-komie

Wśród innych profesjonalnych propozycji ścianek dedykowanych fotografom, znajdziesz także m.in. tła winylowe, kartonowe czy np. panele z fizeliny.

Jak samodzielnie zrobić tło do fotografii? Liczy się pomysł 

Tło fotograficzne możesz też wykonać samodzielnie. Jest to dobry pomysł, gdy łatwo czerpiesz inspiracje z otoczenia, szukasz bodźca, który uruchomi Twoje pokłady kreatywności, a przy tym chcesz nieco przyoszczędzić, bo np. nie wiesz, ile potrwa Twój zapał, albo dopiero rozkręcasz fotograficzny biznes. Takie rozwiązanie sprawdzi się też, gdy wiesz, że sceneria, której potrzebujesz będzie wymagała częstej zmiany, np. ze względu na okoliczności, a nie chcesz korzystać ze sztampowych propozycji. 

Tło do zdjęć i jego najważniejsze cechy

Zanim zabierzesz się za robienie tła, warto ustalić, jakim kluczem będziesz się kierować przy jego tworzeniu. Najkorzystniejszym punktem wyjścia wydają się być konkretne cechy tła, a co za tym idzie zdjęcia, które dopasujesz do swoich potrzeb. 

Projektując tło fotograficzne, należy pamiętać m.in. o jego:

  • rozmiarze,
  • strukturze,
  • kolorze, 
  • tematyce/motywie przewodnim. 

Jak zaprojektować tło fotograficzne? 

Możliwości są nieograniczone. Wszystko zależy tak naprawdę od Twojej wyobraźni i tego, czym dysponujesz. Tłem zdjęcia/ filmu w pomieszczeniu może być ściana, podłoga, a nawet sufit. To właśnie w tych miejscach możesz umieścić dodatkowe akcesoria i tematyczne przedmioty. Możesz to zrobić np. za pomocą specjalnych taśm montażowych, które po zdjęciu nie pozostawiają żadnych śladów. 

Jeśli nie odpowiada Ci kolor pomieszczenia, zmień go. Na szczęście nie musisz do tego urządzać malowania. Warto w tym celu wykorzystać np. ozdobne papiery, stare i nowe tkaniny, pasujące do Twojej stylizacji, albo płyty, np. drewniane. Fani klimatów retro potrafią wykorzystywać też stare książki i gazety. 

Co jeszcze odnajdzie się na własnoręcznie robionej ścianie? Na pewno ozdobne girlandy i cała masa gadżetów, które podkreślą temat przewodni. Niektórzy korzystają też z opcji fototapet z konkretnym motywem, np. świątecznym . 

Wokół ścianki fotograficznej, którą stworzysz, możesz z kolei umieścić lampki smart, za pomocą których określisz światło w pomieszczeniu, a także skutecznie wyregulujesz jego temperaturę oraz intensywność.

Dlaczego warto o tym pamiętać?  Otóż światło ma kluczowe znaczenie w kontekście ostatecznej jakości uchwyconych kadrów. Nic więc dziwnego, że warto uwzględnić je przy planowaniu swojego tła do zdjęć. 

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: 

📷 Światło w fotografii. Rodzaje i zastosowanie światła: poradnik dla początkujących fotografów

📷Lampa pierścieniowa LED. Dowiedz się, jak wybrać wariant odpowiedni dla siebie

Projektując tło fotograficzne w swoim domu/studio zadbaj też, aby było wokół niego sporo miejsca. Zbyt mały pokój może bowiem nie pomieścić dodatkowego źródła światła i statywów, które są niezbędne przy pracy z aparatem w pomieszczeniu. 

Myśl niestandardowo, szukaj inspiracji 

Powyższe pomysły dotyczą tradycyjnej wersji tła fotograficznego, którą możesz zrobić samodzielnie. Jako twórca, z pewnością zdajesz sobie jednak sprawę, że im bardziej nietuzinkowe pomysły zaprezentujesz, tym Twoje prace będą ciekawsze. Pamiętaj, że tłem do zdjęcia może być praktycznie wszystko, co wpadnie Ci w oko i ma odpowiedni wymiar w porównaniu do rzeczy, którą chcesz uwiecznić. 

Bukiet kwiatów? Orientalne danie? A może zwykła sterta ciuchów w artystycznym nieładzie? Jeśli tylko widzisz w tym jakieś przesłanie i potencjał, a Twój obiekt mieści się na tym tle, to próbuj! A nóż wyjdzie z tego coś niesamowitego?