Ranking: najlepsze kamery sportowe. Jaką wybrać w 2023 roku?

Odporna na wodę i wstrząsy? Reagująca na dotyk, a może na głos? Duża czy raczej niewielka? Z wyświetlaczem czy bez? Przed wyborem kamery sportowej warto wziąć pod uwagę wszystkie warianty dostępne na rynku – a ich liczba, trzeba przyznać, jest imponująca. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę kupując kamerę sportową w 2023 roku, oraz co faktycznie może zaoferować ten sprzęt.

Kamera sportowa – ranking 

Kamery sportowe różnią się od tradycyjnych rejestratorów wideo. Przede wszystkim są one przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach. Co więcej, mimo swego bezapelacyjnego potencjału, są tak małe, że z powodzeniem zapakujesz je w wakacyjny bagaż, a czasem również w plecak czy torebkę.

Poszczególne rodzaje kamer sportowych są:

  • wodoodporne – pozwalają na rejestrację obrazu nawet do 40 m pod wodą,
  • mrozoodporne – pracują wydajnie w temperaturze do -10º C,
  • kurzoodporne,
  • odporne na upadki ( nawet z 2 metrów),
  • odporne na nieprzewidziane wstrząsy i uderzenia.

Na wakacje i nie tylko. Co można nagrywać kamerą sportową?

Przemyślana i dopracowana konstrukcja kamery sportowej gwarantuje, że bez problemu zarejestrujesz nią bajeczne i ekstremalne momenty, np. podczas nurkowania.

Dzięki powyższym zabezpieczeniom zyskujesz również pewność, że jazda offroadowa czy rejestracja snowboardowych wyczynów na stoku będzie możliwa, niezakłócona i przede wszystkim, że sprzęt przetrwa to wszystko i będzie Ci służył przy kolejnych wojażach.

Nie możesz żyć bez adrenaliny? Doskonale się składa, bo kamerę sportową z powodzeniem przymocujesz także do głowy lub klatki piersiowej. W ten sposób nagrasz np. pełen niepowtarzalnych emocji skok na bungee czy wyjątkowe przygody na nartach wodnych.

Jaka kamera sportowa? 

Rozdzielczość wideo

Nie oszukujmy się – liczą się szczegóły. W związku z tym, przed zakupem, trzeba wybrać rozdzielczość, w jakiej chcesz nagrywać obraz. Zdecydowana większość modeli pozwoli Ci nagrać filmy w jakości 2-3K lub HD. Z kolei modele klasy premium gwarantują rozdzielczość od Full HD ,przez 4 i 5K, aż do 8K. Rejestrują żywy i realistyczny obraz, uwzględniający najmniejsze detale i do tego wychodzi to zupełnie naturalnie.

Obiektyw

Efekt planety lub nagrywanie dookoła zależy od obiektywu. Kamery sportowe są z reguły wyposażone w obiektywy szerokokątne, które umożliwiają uchwycenie bardzo szerokiego kadru – od 155 do nawet 360 stopni. Pamiętaj, że im szerszy kadr, tym bardziej dostrzeżesz efekt „rybiego oka” na zdjęciu/nagraniu, jednak w większości przypadków zaokrąglenia obrazu są atrakcyjnym dodatkiem do zdjęcia.

Liczą się fps-y?

Fps to parametr odpowiadający za płynność obrazu. W praktyce oznacza on ilość klatek na sekundę (frames per second). Wybierając sprzęt dla siebie, zadbaj, aby miał ich minimum ok. 60. Jest to wartość, która najlepiej poradzi sobie w dobrym świetle.

Stabilizacja obrazu

Większość kamer sportowych może pochwalić się optyczną stabilizacją obrazu, która dba o jakość nagrania np. podczas nieprzewidzianych wstrząsów – a o te, podczas outdoorowych przygód nietrudno, prawda? Pamiętaj, że w stabilizacji kamery sportowej mogą pomóc również odpowiednio dobrane akcesoria, np. gimbale.

Sterowanie kamerą sportową

Kamerę sportową możesz obsługiwać na różne sposoby, w zależności od wybranego wariantu. Najczęściej będzie to obsługa mechaniczna za pomocą dedykowanych przycisków, dotykowa (poprzez specjalny ekran) lub nawet głosowa.

Niektóre modele posiadają także dedykowaną aplikację, która umożliwi obsługę kamery z poziomu smartfona. Sterowanie głosowe jest z kolei bardzo wygodne, gdy chcesz nagrywać w trudnych warunkach, np. podczas offroadowego wyścigu – dzięki tej opcji aktywujesz i zatrzymasz kamerę bez używania rąk.

Ranking najlepszych kamer sportowych 2023 

Kamery sportowe: najczęściej zadawane pytania

Aby podłączyć kamerę sportową do komputera, skorzystaj z kabla dołączonego do zestawu. W większości przypadków będzie to możliwe poprzez port USB. Następnie postępuj zgodnie z instrukcją urządzenia. Po wykonaniu adekwatnych dla określonego modelu kroków, synchronizacja sprzętów powinna rozpocząć się automatycznie.

Postaw na kartę o szybkim transferze wideo. Zadowalającym będzie taki na poziomie około V30 - 240 Mb/s. Nie bez znaczenia pozostaje także pojemność – wybierz wariant minimum 64 GB lub 128 GB. Im więcej filmików w wysokiej rozdzielczości planujesz nagrywać, tym parametry te powinny się zwiększać. Do kamer pasują zazwyczaj karty typu SD lub microSD.

Wybierając mikrofon do kamery sportowej, zwróć uwagę na jego czułość i kierunkowość,  które zagwarantują solidne zbieranie dźwięku również w trudnych warunkach. Warto też mieć na uwadze sposób zasilania i pojemność baterii. Da to pewność, że urządzenie nie odmówi współpracy w najmniej oczekiwanym momencie. Wygląd i zgrabne gabaryty mikrofonu będą dodatkowym, miłym dla oka atutem.

Możesz postawić na gimbal do ręki. Urządzenie łączy się z nim za pomocą modułu Bluetooth lub specjalnego kabla. Oprócz tego na rynku spotkasz również specjalne, dedykowane kamerom sportowym uchwyty, np. na kask lub mocowane do klatki piersiowej. To ostatnie rozwiązanie jest dobre, jeśli wykonujesz inne czynności rękoma, a mimo to chcesz zarejestrować te momenty.