Odporna na wodę i wstrząsy? Reagująca na dotyk, a może na głos? Duża czy raczej niewielka? Z wyświetlaczem czy bez? Przed wyborem kamery sportowej warto wziąć pod uwagę wszystkie warianty dostępne na rynku – a ich liczba, trzeba przyznać, jest imponująca. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę kupując kamerę sportową w 2022 roku, oraz co faktycznie może zaoferować ten sprzęt.
Kamery sportowe różnią się od tradycyjnych rejestratorów wideo. Przede wszystkim są one przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach. Co więcej, mimo swego bezapelacyjnego potencjału, są tak małe, że z powodzeniem zapakujesz je w wakacyjny bagaż, a czasem również w plecak czy torebkę.
Poszczególne rodzaje kamer sportowych są:
Przemyślana i dopracowana konstrukcja kamery sportowej gwarantuje, że bez problemu zarejestrujesz nią bajeczne i ekstremalne momenty, np. podczas nurkowania.
Dzięki powyższym zabezpieczeniom zyskujesz również pewność, że jazda offroadowa czy rejestracja snowboardowych wyczynów na stoku będzie możliwa, niezakłócona i przede wszystkim, że sprzęt przetrwa to wszystko i będzie Ci służył przy kolejnych wojażach.
Nie możesz żyć bez adrenaliny? Doskonale się składa, bo kamerę sportową z powodzeniem przymocujesz także do głowy lub klatki piersiowej. W ten sposób nagrasz np. pełen niepowtarzalnych emocji skok na bungee czy niepowtarzalne przygody na nartach wodnych.
Nie oszukujmy się – liczą się szczegóły. W związku z tym, przed zakupem, trzeba wybrać rozdzielczość, w jakiej chcesz nagrywać obraz. Zdecydowana większość modeli pozwoli Ci nagrać filmy w jakości 2-3K lub HD. Z kolei modele klasy premium gwarantują rozdzielczość od Full HD ,przez 4 i 5K, aż do 8K. Rejestrują żywy i realistyczny obraz, uwzględniający najmniejsze detale i do tego wychodzi to zupełnie naturalnie.
Efekt planety lub nagrywanie dookoła zależy od obiektywu. Kamery sportowe są z reguły wyposażone w obiektywy szerokokątne, które umożliwiają uchwycenie bardzo szerokiego kadru – od 155 do nawet 360 stopni. Pamiętaj, że im szerszy kadr, tym bardziej dostrzeżesz efekt „rybiego oka” na zdjęciu/nagraniu, jednak w większości przypadków zaokrąglenia obrazu są atrakcyjnym dodatkiem do zdjęcia.
Fps to parametr odpowiadający za płynność obrazu. W praktyce oznacza on ilość klatek na sekundę (frames per second). Wybierając sprzęt dla siebie, zadbaj, aby miał ich minimum ok. 60. Jest to wartość, która najlepiej poradzi sobie w dobrym świetle.
Większość kamer sportowych może pochwalić się optyczną stabilizacją obrazu, która dba o jakość nagrania np. podczas nieprzewidzianych wstrząsów – a o te, podczas outdoorowych przygód nietrudno, prawda? Pamiętaj, że w stabilizacji kamery sportowej mogą pomóc również odpowiednio dobrane akcesoria, np. gimbale.
Kamerę sportową możesz obsługiwać na różne sposoby, w zależności od wybranego wariantu. Najczęściej będzie to obsługa mechaniczna za pomocą dedykowanych przycisków, dotykowa (poprzez specjalny ekran) lub nawet głosowa.
Niektóre modele posiadają także dedykowaną aplikację, która umożliwi obsługę kamery z poziomu smartfona. Sterowanie głosowe jest z kolei bardzo wygodne, gdy chcesz nagrywać w trudnych warunkach, np. podczas offroadowego wyścigu – dzięki tej opcji aktywujesz i zatrzymasz kamerę bez używania rąk.
Aby podłączyć kamerę sportową do komputera, skorzystaj z kabla dołączonego do zestawu. W większości przypadków będzie to możliwe poprzez port USB. Następnie postępuj zgodnie z instrukcją urządzenia. Po wykonaniu adekwatnych dla określonego modelu kroków, synchronizacja sprzętów powinna rozpocząć się automatycznie.
Postaw na kartę o szybkim transferze wideo. Zadowalającym będzie taki na poziomie około V30 - 240 Mb/s. Nie bez znaczenia pozostaje także pojemność – wybierz wariant minimum 64 GB lub 128 GB. Im więcej filmików w wysokiej rozdzielczości planujesz nagrywać, tym parametry te powinny się zwiększać. Do kamer pasują zazwyczaj karty typu SD lub microSD.
Wybierając mikrofon do kamery sportowej, zwróć uwagę na jego czułość i kierunkowość, które zagwarantują solidne zbieranie dźwięku również w trudnych warunkach. Warto też mieć na uwadze sposób zasilania i pojemność baterii. Da to pewność, że urządzenie nie odmówi współpracy w najmniej oczekiwanym momencie. Wygląd i zgrabne gabaryty mikrofonu będą dodatkowym, miłym dla oka atutem.
Witam, chciałem kupić kamerę do nagrywania meczy piłkarskich syna, chciałem prosić o podpowiedź jaką kamerę wybrać. To co jest istotne to:
– bardzo szeroki kąt (zastanawiam się, czy musi być 360…)
– możliwość zgrania filmu bez obróbki (w 360 chyba zawsze trzeba coś obrabiać???)
– możliwość nagrania 2 godzin spotkania na jednej baterii
– możliwość sterowania włącz/wyłącz z komórki (potrzebny mi będzie statyw na 3-5 metrów wysoki)
– możliwość steamingu na fb
GoPro max, czy gopro 7, czy ista, a jak tak to która… może inne należy rozważyć?
Pozdr.,
Jędrzej
Jeśli będziesz wykorzystywał nieruchomy statyw, GoPro Hero 7 z podłączonym zewnętrznym powerbankiem powinien streamować materiał w jakości 720p przez 2 godziny. Jeśli jednak szukasz wyższej jakości przy streamowaniu dopiero Hero 10, ma możliwość streamowania 1080p z włączoną stabilizacją obrazu HyperSmooth.