Jak zostać DJ-em? Poradnik dla początkujących

Aby spełnić swoje marzenie o karierze muzycznej, trzeba po prostu zacząć tworzyć. Ale przed tym, trzeba wiedzieć jak i od czego zacząć. Największym problemem w karierze z reguły jest samozaparcie i wytrwałość. Wiele osób zaczyna, ale niewiele dociera nawet do swojego pierwszego występu. Jak zostać DJ-em? Na to pytanie odpowiadamy w tym poradniku.

Kim jest DJ?

DJ to osoba, która zapewnia udźwiękowienie imprezy, a niekiedy również występuje w roli wodzireja i animatora. Ponadto DJ to osoba tworząca brzmienia i budująca własne portfolio muzyczne. Dzisiaj rzadko kiedy DJ realizuje tylko występy klubowe, lub tylko weselne. Zwłaszcza na początku kariery DJ bierze udział w możliwie każdego rodzaju uroczystościach, zabawach okolicznościowych i imprezach. Specjalizacja przychodzi z czasem, tak jak doświadczenie.

Dobrze jest być specjalistą w jakiejś dziedzinie – klubowej, weselnej, czy produkcyjnej. Na samym początku drogi warto określić, czym będziemy chcieli się zajmować, ale trzeba łapać wszystkie możliwe okazje, dlatego jeżeli chcesz być DJ-em klubowym, ale masz okazję ogarnąć osiemnastkę znajomego, to nie odpuszczaj. Łap tę okazję i daj z siebie wszystko.

W tym miejscu mała, ale bardzo istotna wskazówka. Każdy aspirujący DJ chce grać na eventach przed setkami i tysiącami ludzi. Ale to wszystko przychodzi z czasem. Na początku gra się dla kilku, kilkunastu osób. Dlatego jeżeli na wieczorze, na którym grasz jest garstka osób – graj dla nich jakby było ich tysiące. Za każdym razem, kiedy grasz dla barmana, paczki znajomych i jakichś kilku randomów – graj jak na najlepszym festiwalu. Dzięki temu budujesz swoją renomę, własne portfolio imprez i doświadczenie. Niekiedy kameralna impreza kończy się z większym hukiem niż przeludniony wieczór w klubie. Bądź tym DJ-em, który daje z siebie wszystko, a parkiet Ci to odda.

dj konsola mikser
DJ może spełniać się na przeróżne sposoby. Kluby, wesela i domówki to dopiero początek

Od czego zacząć karierę i jak zostać DJ-em?

Kariera każdego DJ-a toczy się trochę inaczej, ale jakoś trzeba zacząć. Zacznij więc po swojemu. Zanim jednak kupisz sprzęt i zaczniesz się nim bawić, ochłoń i pozwól sobie nabrać wiedzy.

Zacznij „na sucho”

Nie każdy może pożyczyć od znajomego sprzęt, wie za co się zabrać, żeby nie utopić pieniędzy; czy ma pieniądze na nieprzemyślane wydatki. Nawet jeżeli masz już uzbieraną kwotę na swoje pierwsze zakupy (gratuluję!) to poczekaj chwilę i zacznij słuchać muzyki świadomie.

Co to znaczy świadome słuchanie muzyki? To zadawanie pytań podczas słuchania, np.:

  • dlaczego ten producent zaczął utwór w ten sposób?
  • dlaczego te utwory zostały ze sobą w taki sposób połączone?
  • jaki ten utwór ma tempo?
  • jaka jest konstrukcja tego utworu?
  • dlaczego ten utwór jest taki popularny? Co czyni go wyróżniającym się?

DJ, który nie kocha muzyki będzie słabym DJ-em. Zabieranie się za ten zawód pomijając jego najważniejszy aspekt – muzykę, to prosta droga donikąd. Fajnie jest podróżować, poznawać ludzi, bawić się z innymi i spędzać czas na prestiżowych eventach. Ale nic z tego się nie spełni, jeżeli nie będzie zamiłowania do muzyki. Prędzej przyjdzie zmęczenie, wypalenie i niechęć. Jeżeli uwielbiasz śledzić nowości w branży, cieszy Cię odkrywanie muzyki i chcesz tworzyć swoje rzeczy – to dobry start.

Podglądaj innych DJ-ów

Przy pracy oczywiście! Zobacz w jaki sposób pracują, kiedy angażują się bardziej, kiedy mniej – kiedy odpoczywają, a kiedy ich uwaga jest wytężona. Ten człowiek za konsolą wymachujący rękoma co jakiś czas też ma swoje schematy, sposoby i plan działania. Zwłaszcza DJ-e na większych osiemnastkach, studniówkach i weselach mają określony plan działania, który z reguły tożsamy jest z planem wydarzenia.

Taki plan warto uzgodnić, a przynajmniej przedyskutować z organizatorami spotkania. Młodą Parą, czy jubilatem. Czy Twój pracodawca spodziewa się określonego gatunku muzycznego, zachowania i ubioru; czy ma w planach coś nietypowego, a może daje Ci wolną rękę – po prostu rozkręć nam imprezę? Od Twojego planu wiele zależy, więc poświęć temu chwilę.

Przy takich imprezach jak wesela, czy urodziny często pracuje się też na mikrofonie. Zaprasza gości na posiłek, zachęca do zabawy i przekazuje mniej lub bardziej anonimowe pozdrowienia. Jeżeli więc Twój budżet nie uwzględnił mikrofonu, to prędko wlicz ten element w swoje wydatki. Nie wiesz jaki mikrofon wybrać? Sprawdź nasz poradnik o mikrofonach do wokalu

Przeczytaj także:

Innych DJ-ów podglądaj przy wszelkich możliwych okazjach. Jeżeli te same się nie nadarzają, to szukaj ich i inicjuj na własną rękę. Chodź po klubach, imprezach i oglądaj materiały wideo z pracy DJ-a. By zostać DJ-em trzeba wiedzieć z czym się to je. Przed pierwszymi doświadczeniami warto nabrać odrobinę wiedzy teoretycznej, żeby po prostu móc kopiować zachowania i sposoby innych. Z czasem wykształcisz swoje sposoby, techniki i swoją własną sceniczność.

Monitory audio mogą Ci służyć do ćwiczeń, jak i do rozkręcenia imprezy

Jak zostać DJ-em? Sprzęt dla początkującego DJ-a

Czy musisz mieć własny sprzęt? Tak. Musisz mieć własny sprzęt DJ-ski do nauki, ćwiczeń i grania tam, gdzie chcesz to tylko możliwe. Zanim uderzysz na kluby, które mają własne stanowiska DJ-skie, minie sporo czasu. I właśnie w tym czasie przyjdzie Ci ćwiczyć, tworzyć i grać na własnym sprzęcie.

Twój pierwszy sprzęt nie musi być topowy. To może nawet przytłoczyć początkujących entuzjastów i doprowadzić do porzucenia myśli o zostaniu DJ-em. A jak wiemy, to trzeba usiąść, na spokojnie pomyśleć. Na dobry początek świetnym wyborem będzie kontroler Hercules DJ Inpulse 300 lub zestaw zawierający niewielki kontroler, słuchawki i monitory –  Hercules DJ Starter Kit.

Co trzeba mieć na początek?

Żeby zostać DJ-em trzeba posiadać:

  • chęć do uczenia się i samozaparcie
  • miłość do muzyki
  • laptopa
  • kontroler
  • słuchawki

Pierwsze dwa omówiliśmy na samym początku, więc teraz przejdziemy do wyposażenia.

Laptop dla DJ-a

Laptop jest istotnym elementem całości. Najczęściej to tam jest baza muzyki, którą miksujesz, i którą odtwarza kontroler. Na laptopie też z reguły jest zainstalowany program nie tylko do grania i dawania show, ale też do produkcji własnych kompozycji. Rozmiar laptopa nie ma większego znaczenia. Mniejszy do podróżowania, a większy do własnego studia. Ale dzisiaj nie ma problemu z tym, żeby wziąć torbę z siedemnastocalowym laptopem, więc wybierz taki, który Ci odpowiada.

Fajnie, kiedy laptop działa płynnie, szybko się uruchamia i nie narzeka podczas wielowątkowych zadań. Tutaj warto skierować się w stronę dysków SSD, czyli twarde półprzewodnikowe pozwalające uruchomić program w możliwie najkrótszym czasie. Jeżeli już o płynności mowa. Odpuszczamy laptopy z RAM-em poniżej 8 GB. Warto nawet wziąć ten, który ma 12 GB pamięci (najlepiej DDR4), ale jeżeli fundusze nie pozwalają na taki, to przynajmniej model z 8 GB RAM-u. Procesor też zawrotny być nie musi. Taki, który posiada dwa rdzenie i cztery wątki robi robotę, ale od przybytku głowa nie boli. Cztery rdzenie i osiem wątków? Tylko lepiej. Mając na uwadze fakt, że diabeł tkwi w szczegółach warto upewnić się, że laptop posiada precyzyjny touchpad i podświetlaną klawiaturę.

Sporo mówi się o wejściach i wyjściach w laptopie. To prawda – im więcej tym lepiej. Ale posiadanie niewielkiego HUB adaptera naprawdę ułatwia pracę, dlatego nawet jeżeli Twój laptop ma dużo portów, taki mały dodatek może Ci pomóc.


Słuchawki dla DJ-a na występy

Słuchawki estradowe dla DJ-a powinny być lekkie, wokółuszne lub nauszne i wytrzymałe. Dobrze, jeżeli są składane. Ich przeznaczeniem powinna być praca z muzyką, a nie casualowe słuchanie muzyki, by jak najlepiej odzwierciedlać to, nad czym się pracuje – bez zbędnego kolorowania i zmiany brzmienia. Jeżeli nie wiesz nad czym tak naprawdę pracujesz, to możesz popełniać błędy. Słuchawki służą temu, by precyzyjnie miksować ze sobą utwory i korygować ich barwę. Nie zrobisz tego dobrze, jeżeli słuchawki nie pokażą Ci niuansów.

Dobrze też, jeżeli muszle słuchawek obracają się w poziomie i pionie. To zdecydowany plus zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz jednym uchem zrobić odsłuch. Przytrzymywanie słuchawek ramieniem i gimnastykowanie się tak, by te nie spadły to proszenie się o błędy. Odsunięcie i nałożenie obracanych słuchawek jednym ruchem ręki to niezwykłe ułatwienie. Konstrukcja nauszna, tak samo jak wokółuszna, pomaga izolować dźwięki otoczenia od tego, co słyszysz ze słuchawek. Dzięki temu z łatwością odróżnisz to, co słyszysz tylko Ty od tego, co słyszy parkiet. A kiedy słuchawki przestaną być potrzebne, po prostu je odsuniesz lub zrzucisz na ramiona i tyle. Możesz dać ponieść się muzyce wraz z publiką.

Słuchawki dla DJ-a do studia

Czy w studiu można używać tych samych słuchawek, których używa się na żywo? Tak, zwłaszcza wtedy, kiedy ćwiczy się występy. Do freestylu, improwizacji i ćwiczeń scenicznych warto używać tego samego sprzętu, którego rzeczywiście używa się dając występ.

Jednak podczas kreowania swojego brzmienia, tworząc swoje sety, kompozycje, bity, czy remiksy, warto użyć słuchawek studyjnych, które dadzą mniej atrakcyjny, ale bardziej analityczny pogląd na utwór. Dzięki temu kawałek, który brzmi dobrze na surowych, studyjnych słuchawkach, będzie brzmiał jeszcze lepiej na casualowym i klubowym sprzęcie.

Tutaj konstrukcja zamknięta lub otwarta (zamknięta, jeżeli otoczenie bywa głośne i nagrywasz coś mikrofonem; otwarta, jeżeli otoczenie jest ciche i nic nie nagrywasz; lub jeszcze raz zamknięta ze względu na uniwersalność i popularność) i wokółuszna. Zdecydowanie przeznaczeniem takich słuchawek powinna być produkcja muzyki.

Więcej o wyborze słuchawek do studia znajdziesz w naszym obszernym poradniku.

Przeczytaj także:

Jaki kontroler dla początkującego DJ-a?

Kontrolery to najlepsze wyjście dla początkujących DJ-ów. Nawet najmniejsze i najprostsze kontrolery posiadają dwie sekcje odtwarzaczy połączone mikserem – ten znajduje się w centralnej części urządzenia. Wszystko zintegrowane, połączone i bardzo praktyczne. Dzięki temu nie trzeba kupować wszystkiego osobno ani łączyć w specjalne konfiguracje. Dobry kontroler na początek to np. Hercules DJ Inpulse 300.

Główna różnica polega na tym, że taki kontroler połączony jest z laptopem i to właśnie stamtąd czerpana jest odtwarzana muzyka. Na laptopie powinien być uruchomiony program, który nie tylko udostępni kontrolerowi muzykę, ale też zwizualizuje to, co robisz – pokaże, w którym miejscu jest ścieżka i co się z nią dzieje.


Jak zostać DJ-em i rozkręcić swoją karierę?

Żeby zostać DJ-em klubowym, weselnym, czy DJ-em producentem trzeba zacząć od tego samego – od ćwiczenia w domu. Od miksowania utworów w tempie, z frazą i polotem. Każdemu, nawet najlepszemu DJ-owi zdarzy się zmiksować piosenki nie trafiając w tempo ani akcent. Chodzi po prostu o to, by ćwiczyć i stawać się w tym coraz lepszym. To dobry początek dla każdego DJ-a, bez względu na specjalizację, którą chce wybrać.

Niemal każdy świeży, zapalony DJ chce pokazać światu swoje produkcje. Ale pierwsze miksy nie są idealne, a ich braki dostrzega się dopiero z czasem. Dlatego swoje pierwsze nagrania chowaj do szuflady, by później do nich wrócić i uświadomić sobie, jak daleko już jesteś. W trakcie swojej kariery często najdzie Cię ochota na porównywanie swoich umiejętności z innymi topowymi DJ-ami, lub swoimi znajomymi. To nie jest najlepszy pomysł, ponieważ z reguły nie wychodzisz na tym korzystnie. Do kogo więc się porównywać? Do siebie z przeszłości. Wtedy najlepiej widać progres i pracę, która została wykonana.

Kiedy zacząć publikować swoją twórczość? Po stworzeniu kilku produkcji możesz wybrać według siebie tę najlepszą i udostępnić ją najbliższym, może zaprzyjaźnionemu muzykowi. Niezależnie od tego, co zostało Ci powiedziane – pracuj dalej. Każdy kolejny utwór będzie lepszy od poprzedniego. W końcu usłyszysz na własne ucho realną różnicę między swoimi pierwszymi produkcjami, obecnymi, a tymi radiowymi. Jeżeli uznasz, że jest już po prostu ok (close enough) zacznij publikować na YouTubie, Soundcloudzie, czy innych platformach, które przypadną Ci do gustu. Pokaż się światu.

kontroler słuchawki dj
Aby zacząć, naprawdę niewiele trzeba. Wystarczy chęć, kontroler, słuchawki i laptop

Jak się wybić jako początkujący DJ? Działaj w Internecie

Nikt na ładne oczy nie uwierzy Ci, że potrafisz to, o czym mówisz. Nawet Twoi znajomi, którym zaoferujesz pomoc przy organizacji imprezy nie będą chętni, jeżeli nie będą wiedzieli, czego się spodziewać (chyba, że są Twoimi dobrymi znajomymi i Ci ufają). Nic w tym dziwnego, nikt nie chce słabego DJ-a na swojej imprezie. To samo tyczy się menagerów klubów, headhunterów wytwórni, czy innych ludzi z agencji artystycznych. Pokaż więc światu swoje umiejętności i udowodnij, że poprowadzisz imprezę w oryginalny, energiczny sposób.

Filmy na YouTubie z Twoją muzyką to jedno. Ale filmy, na których widać jak to robisz, to zupełnie inny poziom. Nie bój się tego pokazać. Stań pewnie przed kamerą zupełnie jak przed publiką i daj show. Nagrywaj improwizacje, a nawet koncerty. Dobrym rozwiązaniem jest również streaming. Tam też nie tylko się pokażesz, ale jak dobrze pójdzie, to i coś zarobisz. Link do Twojej twórczości dołączony do propozycji występu naprawdę podniesie Twoje szanse na zagranie na imprezie doczytanie maila do końca.

Oczywiście nie pomijaj social mediów, na których możesz pokazać siebie. Ludzie szukający na swoje imprezy DJ-ów patrzą nie tylko na referencje i umiejętności, ale też i na człowieka – jego charyzmę, osobowość i to, co sobą reprezentuje. Twoje social media to wizytówka, tak samo jak portfolio.

Przeczytaj także:

Z początku, a właściwie przez długi czas po wystartowaniu z kanałami w Internecie możesz mieć poczucie, że mówisz do ściany, albo w inną pustkę. Cóż… tak rzeczywiście jest. Lista odbiorców zawęża się raczej do znajomych, botów i przypadkowych internautów. Ale to właśnie ci przypadkowi internauci są kluczem do sukcesu. Dzięki nim rosną Ci zasięgi i dzięki nim masz szansę trafić do odpowiednich ludzi. A stąd już tylko jeden krok do budowania grona osób, którym naprawdę podoba się to, co robisz.

Jak zostać DJ-em? Nie bój się krytyki

Publikując swoje treści w Internecie narażasz się na krytykę. Naprawdę dobrym pomysłem jest dołączenie do grupy muzyków na Facebooku i zamieszczanie tam postów o swojej twórczości. Problemy są jednak dwa.

Po pierwsze, prawdopodobnie przewrażliwienie na punkcie swojej twórczości jest u Ciebie na ekstremalnie wysokim poziomie. Nabierz więc dystansu i postaraj się zrozumieć, że publikując post na grupie o swojej twórczości właśnie prosisz innych o ich opinię krytykę.

Po drugie, ci inni prawdopodobnie nie potrafią krytykować i robią to w sposób zbyt bezpośredni, często wulgarny, albo niezbalansowany (czyli podkreślają wady, a plusy jedynie napominają). Jednak te uwagi mogą być trafne. Włącz więc swoje sito i przeanalizuj, gdzie ktoś mówi z sensem, a gdzie krytykuje bo tak. To może Ci pomóc w dalszej twórczości. Ponadto internetowi krytycy mają to do siebie, że gdyby ich DJ Tiësto zapytał o opinię, to by go prawdopodobnie wyśmiali. Trzymaj więc dystans.

Tutaj uwaga. Kiedy ktoś inny prosi Cię o opinię, a jego utwór to kompletne… dysharmonijne połączenie dźwięków, to staraj się zbalansować swoją opinię. Znajdź plusy, jak i minusy nagrania. Kiedy ktoś wkłada w swoją twórczość całe serce, to łatwo je złamać.

kontroler dj ręce
Bycie DJ-em to nie zasłanianie się konsolą. To wspólna zabawa z innymi

Współtwórz z innymi muzykami

Nie od razu rzecz jasna. By angażować się we współpracę z innymi, najpierw samemu trzeba wiedzieć co się robi. Ale kiedy nabierzesz trochę wprawy, to stworzenie produkcji z innym DJ-em może okazać się nie tylko dobrą zabawą, ale też rozwojowym zajęciem, które się Wam opłaci.

Nie uderzaj do innych, wielkich DJ-ów, bo to się po prostu nie uda. Poszukaj chętnych do współpracy na podobnym poziomie, na którym znajdujesz się obecnie Ty.

Nie zamykaj się również tylko na DJ-ach. Może znajdzie się jakiś wokalista, który chętnie nagra dla Ciebie kilka partii, może jakieś sample? A może chcesz połączyć elektronikę z metalem? Otwórz się na inne gatunki i poszerz swój repertuar, to naprawdę może Ci wiele dać.

Jak zdobywać klientów jako początkujący DJ?

Zdobywanie zleceń to niesłychanie trudne zagadnienie i w zasadzie każdy DJ ma na to swój sposób. Można powiedzieć, że najwygodniej mają DJ-e rezydenci, którzy pracują w klubach, czy domach weselnych jako stali pracownicy i mają zapewnioną listę imprez. Jako początkujący DJ nie masz szans na zostanie rezydentem, dlatego zleceń trzeba szukać gdzie indziej.

Na samym początku najlepiej jest grać na domówkach u znajomych, osiemnastkach, czy szkolnych, mniejszych imprezach. Musisz jednak zadbać o to, by był ktoś, kto udokumentuje tam Twoją pracę. Poproś dobrego znajomego o to, by nagrał przynajmniej część Twojego występu wraz z bawiącym się parkietem. Zmontowany z tego teledysk będzie doskonałą reklamą dla tych, którzy Cię nie znają, a szukają DJ-a na swoją niewielką imprezę. Zanim dotrzesz do wesel i wydarzeń klubowych minie sporo czasu. Ale to dobrze, ponieważ wydarzenia tej rangi wymagają już nie lada umiejętności.

Jak zapewne prędko zauważysz, Twoi pierwsi klienci będą zwracali uwagę nie tylko na Twoje umiejętności, ale też na sprzęt, który posiadasz. Jeżeli nie zapewnisz należytego udźwiękowienia, to zlecenia mogą Ci się wysypać. To samo tyczy się świateł – lepiej mieć, niż nie mieć. Dlatego jeżeli planujesz ogarniać swoje pierwsze niewielkie występy, to zaopatrz się w odpowiedni sprzęt.


Jak zostać DJ-em? Praca w praktyce

Przed wystąpieniem publicznym zadaj sobie pytanie: po co ja tam jestem? Oczywiście nie po to, żeby się zniechęcić. Ale po to, by wiedzieć, jaki jest cel Twojego występu. Czy grasz na urodzinach, na których ludzie chcą usłyszeć hity i dobrze się bawić? Czy grasz na niewielkim festiwalu, na którym możesz pozwolić sobie na więcej swojej twórczości?

Jeżeli Twój set się nie sprawdza i parkiet nie reaguje na grane przez Ciebie tracki, to znaczy, że źle dobierasz kawałki do publiki. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy puścić coś topowego, wrócić na tory i odgadnąć, czego oczekuje od Ciebie parkiet. W przygotowanym przez Ciebie secie powinny być największe hity klasyki i gorące nowości. To po prostu bezpieczne wyjście na wszelki wypadek.

Pamiętaj też, że zanim praca na konsoli stanie się Twoim źródłem zarobku, minie trochę czasu. Dlatego podejdź do tego tematu jak do pasji i realizacji siebie. Tym samym wracamy do punktu wyjścia. Ta przygoda nie może się udać bez miłości do muzyki.