Honkai: Star Rail – poradnik dla początkujących

Twórcy Genshin Impact wydali kolejną głośną grę. Honkai: Star Rail to RPG w klimatach fantasty i Science Fiction. Ze względu na swoją multiplatformowość i renomę studia miHoYo, tytuł już przed premierą cieszył się sporą popularnością. W niewiele ponad tydzień z samego Sklepu Play grę pobrano ponad 5 milionów razy, a średnia z ponad 100 000 opinii daje ocenę na poziomie 4.5/5. Dla tych, którzy dopiero chcą zacząć przygodę z Honkai: Star Rail mamy poradnik, który ułatwi wstęp w świat gry.

Czym jest Honkai: Star Rail?

Na pierwszy rzut oka produkcja jest kolejną grą wzorowaną na japońskich serialach animowanych o generycznym klimacie, powtarzalnych mechanikach i słodkich postaciach, które mają 100 lat, ale wyglądają jakby nie mogły kupić w sklepie piwa.

Gra zyskuje przy bliższym poznaniu, chociaż nie da się ukryć, że Honkai: Star Rail ma w sobie sporo kiczu, który po części jest samoświadomy, a po części jest po prostu kiczem trudnym do zniesienia. Obok złożonego świata, wciągającego lore i całkiem dobrze prowadzonej fabuły stoją głupawe zachowania postaci i naiwne, dziecinne dialogi, które czasem po prostu się przeklikuje.

Jest więc tutaj pewna znana konwencja japońskich produkcji, którą trzeba po prostu przyjąć, by dobrze się w tej produkcji bawić. Pod tą taflą słodkich postaci i niekiedy banalnych dialogów stoi ogromny świat i udany system walki. Warto grze dać szansę.

Z bardziej technicznego punktu widzenia, Honkai: Star Rail to gra multiplatformowa (dostępna na smartfony, PC-y, a w przyszłości na konsole); w stylu RPG, ale o zamkniętym świecie (z podziałem na lokacje). Gra polega na eksplorowaniu świata i wykonywaniu zadań oraz zbieraniu postaci o różnych zdolnościach i umiejętnościach; zebranych bohaterów można później dołączyć do swojej drużyny, by stworzyć możliwie najsilniejszy zespół. Ten wykorzystywany jest do walki i eksploracji. Walka odbywa się w systemie turowym, czyli każdy członek zespołu ma swoją kolej na wykonanie akcji.

honkai star rail

Kilka porad na sam początek zabawy z Honkai: Star Rail

Honkai: Star Rail to RPG z ogromnym światem i mnóstwem lokacji, w którym przed wyruszeniem w drogę trzeba zebrać drużynę. Te dwie informacje dają cenne wskazówki, o które z początku rozbija się cała mechanika rozgrywki. O co konkretnie mi chodzi?

Zwracaj uwagę na otoczenie

Po pierwsze, twórcy przygotowali nagrody dla ciekawych świata. Zupełnie jak w Genshin Impact – eksplorowanie świata bardzo się opłaca. Na graczy, którzy próbują różnych dróg i obwąchują każdy kąt czekają skrzynie ze skarbami (a im trudniejsze do zdobycia miejsce, tym lepsza skrzynia), przedmioty tłumaczące historię świata i postaci (np. w postaci notatek), zasoby i surowce, czy wskazówki co do misji. Warto czasem polatać z kąta w kąt.

Rozważnie dobieraj członków drużyny

Po drugie drużyna, którą formujemy w pierwszych minutach gry, a później ją ulepszamy (w tym zdobywamy nowych członków ekipy) to teoretycznie typowy skład, w poczet którego wchodzi tank, healer, support i inne asasyny. Na początku przygody więc skorzystaj z tej oczywistości i nie dołączaj do drużyny każdego nowo zdobytego bohatera. W późniejszej fazie gry może się okazać, że rzeczywiście wrzucenie dwóch wspierających może mieć sens, ale na początku na pewno go nie ma.

Nie pomijaj instruktażu

Wiem, i to doskonale, że czytanie kolejnego nudnego tutorialu potrafi skutecznie odebrać radość z grania, ale w Honkai: Star Rail może być Ci to potrzebne. Co prawda, do poradników i instruktaży da się wrócić, tylko po co przechodzić przez to samo dwa razy? Kiedy gra chce wytłumaczyć Ci co oznaczają te śmieszne ikonki pod nazwami przeciwników, to skorzystaj z tej okazji.

Graj jak lubisz. To niezły RPG z turową walką

Ostatni punkt, który w sumie mógłby być pierwszy – graj tak, jak lubisz. Nikt wiecznie grać nie będzie, a znów nie jest to gra o życie, dlatego podejmuj decyzje zgodne ze swoimi przekonaniami i baw się grą. Ten poradnik ma jedynie nakierować Cię i zwrócić Twoją uwagę na istotniejsze aspekty rozgrywki, które ułatwią wejście w skomplikowany świat gry. Koniec końców szkoda zaczynać grę od nowa z powodu głupich błędów początkującego. Z drugiej jednak strony – najważniejsza jest przyjemność z grania.

honkai star rail

Jak budować zespół w Honkai: Star Rail?

Budowanie możliwie najlepszego zespołu to core rozgrywki. Bez tego w końcu zatniesz się na jakimś etapie i sajonara, pograne. Jeśli więc nie możesz pokonać jakiegoś bossa czy fala przeciwników wydaje Ci się nie do przeskoczenia, to albo masz źle zbudowany team, albo odkładasz awans jego członków w czasie.

Dobierając członków do swojej drużyny weź pod uwagę rodzaje żywiołów, osobiste umiejętności każdego bohatera z osobna i rolę, jaką postać ma odgrywać w teamie. Warto jest mieć na pokładzie postaci, które potrafią zadać spore obrażenia, jak i te, które specjalizują się w kontroli tłumu. Nie bój się więc wymieniać i przywracać członków drużyny. Pamiętaj również, że raz przypisany przedmiot do bohatera nie wiąże się z jego duszą. Możesz żonglować przedmiotami między odpowiednimi bohaterami.

Ścieżki

Do wyboru w grze jest łącznie siedem różnych ścieżek – to znaczy bohaterów pod tym kątem jest siedem różnych typów. Oczywistym jest więc fakt, że nie zmieścisz wszystkich w swoim zespole. Nic jednak straconego. Zwróć uwagę, że ścieżki odpowiadają rolom bohaterów.

The Hunt, Erudition i The Destruction są w zasadzie DPS-ami. Wybierając bohatera z jedną z tych ścieżek dobierasz DPS-a i jeśli stawiasz na balans, to pozostałe dwie możesz odpuścić. Nie ma natomiast jednej najlepszej ścieżki. Wybór każdej konkretnej z określonego typu zależy już od Ciebie.

The Nihility and The Harmony można uznać za ofensywne supporty. The Preservation, i The Abundance to defensywa (a nawet defensywne suporty). Wybór odpowiedniej ścieżki dobierz do swojego stylu gry. Może być też tak, że pewien etap gry będzie wymagał od Ciebie roszady w ekipie.

Na przestrzeni całej gry zdobywasz nowych bohaterów – testowanie więc jest bardzo wskazane. Jeśli czujesz, że na tym etapie jest to przytłaczające, to polecam dobierać bohaterów na zasadzie tym mi się dobrze gra. Pewne oswojenie z tematem przyjdzie z czasem, nie rzecz w tym, żeby uczyć się tego na pamięć.

Pierwiastki

Poza ścieżkami, bohaterowie mają też pierwiastki, które określają ich zdolności. Warto mieć bohaterów o różnych pierwiastkach, by maksymalnie móc wykorzystać słabości przeciwników. Ci, pod swoją nazwą mają szereg symboli, które określają właśnie ich podatność na określone pierwiastki. Przed rozpoczęciem walki masz szansę uderzyć przeciwnika w pierwszej kolejności, jeszcze na mapie eksploracyjnej. Najlepiej jest zrobić to bohaterem, którego pierwiastek jest słabością przeciwnika. To osłabi go na dzień dobry. Dobra informacja jest też taka, że przeciwnicy z reguły są podatni na więcej niż jeden pierwiastek, więc masz tutaj pewną swobodę w działaniu.

Zwróć też uwagę, że każdy bohater działa trochę inaczej. Niektórzy bohaterowie, użyci do rozpoczęcia walki, zmniejszą liczbę punktów życia przeciwnika; inni zagwarantują tarczę sojusznikom, czy uderzą jeszcze przed faktyczną walką. Do rozpoczęcia walki wybierz więc bohatera, który pierwiastkiem odpowiada na słabość przeciwnika i wywoła najkorzystniejszy efekt.

Jeśli podchodzisz do przeciwnika, który nie ma słabości na żaden z pierwiastków, które aktualnie w drużynie posiadasz, to prawdopodobnie czeka Cię przetasowanie bohaterów. Na początku gry całkiem możliwe, że sobie poradzisz bez wywoływania słabości u wroga, ale w dalszej rozgrywce może być to niemożliwe. W takim przypadku warto zaatakować najsilniejszym bohaterem w drużynie i zyskać możliwie największą przewagę.

Mechanika walki bohaterów

Każdy bohater walczy trochę inaczej. Największe różnice wynikają z różnych ścieżek postaci. W efekcie tego część bohaterów opiera się na atakach specjalnych, a inni mają silne ataki podstawowe. Pamiętaj, że do wykorzystania masz maksymalnie 5 punktów ataku specjalnego (jeden punkt to jeden atak), a te odnawiają się co jeden atak podstawowy, ale nie odnawiają się po ataku specjalnym (więcej o tym w rozdziale poświęconemu walce). Jest to więc swego rodzaju gospodarka, która niestety nie może być rozdzielana po równo między bohaterów.

Jeśli zbudujesz ultra silną mega super bombową ekipę słodkich dziewczynek, które za każdym razem wymagają punktów ataku specjalnego, ponieważ ich podstawowe ataki nikomu nie wyrządzą większej krzywdy, to raczej szybko przekonasz się, że nie tędy droga.

W drużynie warto mieć typy bohaterów, które mają silne ataki podstawowe, dzięki czemu nie tylko oszczędzasz jeden punkt ataku specjalnego, ale też go po ataku podstawowym zdobywasz. Drugi typ bohaterów może bazować na ataku specjalnym. Albo z efektem natychmiastowym, albo długotrwałym (np. trwającym 3 rundy). Z reguły ataki specjalne z efektem natychmiastowym są silniejszym uderzeniem, podczas gdy atak specjalny z efektem długotrwałym polega na tarczy czy wzmocnieniu następnego ataku. Na co się zdecydujesz, pozostaje już tylko w Twojej gestii. Jeszcze raz powtórzę – testuj i baw się dobrze. Pamiętaj jedynie, by odnaleźć balans w drużynie.

Bohaterowie z dodatkowymi atakami i bonusami

Niektóre postaci reagują na wydarzenia bez względu na to czy obecnie trwa ich tura, czy nie. Do dobrych przykładów tego typu bohaterów należy March 7th, którą gracz poznaje niedługo po rozpoczęciu gry. Jej bonus polega na tym, że za każdym razem, gdy osłonięta tarczą postać zostanie zaatakowana (tarcza nie musi być nałożona przez March 7th), to ta wcina się i wykonuje dodatkowy atak podstawowy. Ten co prawda nie jest przesadnie silny (to jedna z tych postaci, które bazują na atakach specjalnych), ale powtarzany wielokrotnie może być świetnym bonusem.

Takich postaci jest więcej. Posiadanie ich w teamie może okazać się bardzo przydatne. Ale nie musi. To, czy taka mechanika odpowiada Twojemu stylowi gry i, czy chcesz uwzględnić coś takiego w swojej taktyce zależy już tylko od Ciebie. Rzecz w tym, by wziąć pod uwagę to, że takie postacie występują.

honka star rail drużyna

Honkai: Star Rail ma turowy system walki. To ważna informacja

Ponieważ ten jest mało dynamiczny, za to bardziej taktyczny. Czy to oznacza, że jest nudny? Cóż, pewnie zależy dla kogo. Dla tych, którzy nigdy go nie próbowali może wydawać się powiewający nudą, natomiast zwolennicy spokojnego podejścia, przyzwyczajeni do turowych walk, nie będą mieli z tym problemu. Jeśli gracie w mobilne tytuły to jest spore prawdopodobieństwo, że już z podobnym stylem rozgrywki mieliście do czynienia. Osobiście wolę action combat, chociażby taki, jaki znamy z Genshin Impact, więc kosztowało mnie to trochę wysiłku, żeby przyzwyczaić się do tej mechaniki. Jak wykorzystać ten model walki na swoją korzyść?

Nie spiesz się

To jest system turowy. Nic Ci nie ucieknie. Przeciwnik nie może uderzyć w momencie, w którym jest Twoja kolej. Pomyśl więc na spokojnie co zrobisz za chwilę, co może zrobić przeciwnik. Czy lepiej teraz rzucić tarczę na bohatera, czy zaatakować? Zachować punkt ataku specjalnego, zużyć go, czy rzucić teraz ulta (każdy bohater posiada swoją super umiejętność, która ładuje się podczas walki)?

Nieprzemyślane decyzje mogą Cię dużo kosztować. Czasem po prostu nie osłonisz się przed atakiem, czasem Twój bohater zostanie wyeliminowany z walki. Wszelkie konsekwencje i profity trzeba przeanalizować przed skończeniem tury, żeby potem nie żałować. I jak najbardziej – może zdarzyć się tak, że walkę trzeba będzie powtarzać.

honka star rail walka 2

Rozwijaj bohaterów

Nie bój się inwestować w bohaterów. To naprawdę ważne, by dbać o aktualny poziom tych postaci, którymi dobrze Ci się gra. Ponadto w czasie eksplorowania świata zdobywasz dodatkowe przedmioty do ubrania i tzw. Light Cones – karty, które działają na zasadzie broni.

Rzeczywiście może się nasunąć wniosek, że jeśli w czasie gry zdobywasz nowe postaci, to szkoda inwestować zasoby w słabsze postaci, ale to nie do końca prawda. Rzeczywiście, 4-gwiazdkowa postać tego samego typu jest słabsza niż ta 5-gwiazdkowa, ale nie awansując obecnie posiadanych postaci bardzo utrudniasz sobie życie. Rozwijaj więc swoich ulubionych bohaterów zachowując trochę ewentualnej rezerwy w zasobach na wypadek pojawienia się silniejszej postaci.

Ponadto pamiętaj, by rozwijać umiejętności i ekwipunek bohaterów. Umiejętności dają Ci szansę zadania uderzenia z dodatkowym efektem, lub zadania ciosu krytycznego. Uderzenie z efektem może wywołać (ale nie musi) u przeciwnika określony efekt – zależy od tego, jaką umiejętność u bohatera rozwijasz. Może być to np. efekt zwiększenia podatności na obrażenia. Cios krytyczny, jak w innych grach, polega na zadaniu jednorazowo zwiększonej liczby obrażeń.

Pamiętaj również, że prędkość bohatera ma znaczenie. Ta wartość określa jak często masz okazję zaatakować, a nawet kto pierwszy rozpocznie walkę. Jeśli rozpoczynasz trudną walkę turą swojego bohatera, to zyskujesz przewagę, i to dużą. Wykorzystaj ją do maksimum.

Przywiąż wagę do Light Cones

Każdy Light Cone jest ma przypisaną do siebie ścieżkę, z którą może być użyty. Jeśli postać ma inną ścieżkę niż karta, to jej efekty nie będą działały. Każda karta daje bohaterowi inne bonusy – musisz ocenić, co przyda Ci się bardziej. Pamiętaj, że przypisany Light Cone możesz wymienić w każdym momencie (poza walką), więc nie ma tutaj złych wyborów. Trzeba testować ustawienia, które działają najlepiej. Karty można ulepszać. Po zdobyciu tych samych modeli, możesz połączyć je w jeden silniejszy.

Jak zdobywać karty? Podobnie jak do Genshin Impact i innych gier ze schematem Gatcha – możesz wylosować je z skrzynek. Ponadto karty możesz kupić w sklepach rozmieszczonych w grze, czy zdobyć z zadań i bossów. Karty podzielone są na 3-gwiazdkowe, 4-gwiazdkowe i 5-gwiazdkowe. Im więcej gwiazdek, tym lepsza jakość karty. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce może być tak, że 5-gwiazdkowy Light Cone mniej Ci się przyda, niż inny 4-gwiazdkowy ze względu na bonusy, które ze sobą niesie. Ta zasada tyczy się też bohaterów – postaci o wyższej randze wcale nie muszą być lepsze, jeśli nie pasują do Twojego zespołu.

honka star rail walka 3

Zwróć uwagę na paski życia i wytrzymałości u przeciwników

Każdy przeciwnik ma dwa paski nad sobą – wytrzymałości oraz życia. Pierwszy się odnawia, drugi… niekoniecznie. Z reguły nie.

Atakowanie przeciwników bohaterami, którzy odpowiadają na ich słabości zwiększa nie tylko obrażenia, ale też obniża wytrzymałość przeciwnika. Jeśli ta spadnie do zera, to przeciwnik staje się jeszcze mniej odporny na ataki, również na ciosy od bohaterów, którzy nie odpowiadają na słabości oponenta. Niestety wytrzymałość wraca do 100% po zakończonym obiegu tur.

Planując wykorzystanie ultów, silnych uderzeń czy tarcz weź pod uwagę stan przeciwnika. Czasem wcale nie trzeba atakować na całego wszystkimi bohaterami, ale sprytnie rozłożyć siły tak, by najpierw pozbawić przeciwnika tarczy, a potem wyłożyć wszystkie wstrzymane asy. Niekiedy jednak wrogi bohater jest zbyt silny, lub znajduje się w otoczeniu minionów i nie można ze wszystkim zwlekać. Wtedy trzeba np. nałożyć na członka zespołu tarczę, zużywając punkt specjalnego ataku. Dostosuj taktykę do obecnej sytuacji. Tutaj nie ma jednego dobrego rozwiązania.

Misje główne i poboczne w Honkai: Star Rail

W grze zaimplementowano nie tylko klasyczny podział na zadania poboczne i główne, ale też na zadania codzienne i wyzwania. Te, jak to bywa, powtarzalne, są doskonałym źródłem doświadczenia i surowców. Często można wykonać je przy okazji, więc nie trzeba specjalnie skupiać na nich swojej uwagi.

Jak już zostało powiedziane, Honkai: Star Rail to RPG. Nie ma co prawda otwartego świata, a przynajmniej nie w wydaniu pokroju Genshin Impact, ale jest to story driven RPG, czyli fabuła (historia) odgrywa tu bardzo ważną rolę. Nie posunąłbym się do stwierdzenia, że to gra fabularna, ponieważ to silnie kojarzy się z symulatorami chodzenia, ale jednak całość napędzana jest historią i wydarzeniami, w których nasi bohaterowie biorą udział.

W związku z tym miHoYo przygotowało całkiem pokaźny pakiet zadań pobocznych, znajdziek i postaci niezależnych niezwiązanych z główną fabułą, ale czyniących otaczający nas świat bardziej wiarygodnym i niejako żywym. I jak zapewne się domyślasz, to bardzo ważne, żeby realizować zadania poboczne.  Ma to swoje dwa uzasadnienia.

Po pierwsze, zadania poboczne przynoszą całkiem dobre nagrody. Oczywiście bywa różnie, ale im więcej zasobów, tym lepiej. Eksplorując nowe lokacje masz szansę znaleźć ukryte tam skarby, a dodatkowo odbierzesz nagrodę za wykonanie misji. Dzięki temu łatwiej podnosi się poziom postaci, można zaopatrzyć je w lepszy ekwipunek i poznaje się więcej rodzajów wrogów, przez co łatwiej się później gra. Jak to więc w RPG-ach bywa, grind na pobocznych misjach czyni z prowadzonych postaci prawdziwych bohaterów, którzy roznoszą trudnych bossów w głównym wątku fabularnym.

honkai star rail świat

Po drugie, misje poboczne rzucają nowe światło na główny wątek fabularny. Poznając kolejne niezależne postaci i odkrywając ich historie nabierasz nowej perspektywy względem głównej fabuły. Czasem to po prostu kształtuje świat, uplastycznia go i pomaga się w nim zanurzyć, czasem pośrednio popycha gracza do przemyśleń i weryfikacji swoich poglądów. I jeśli to ma wpływ na podejmowane decyzje, to ma wpływ również na…

Zakończenie historii

W Honkai: Star Rail są co najmniej dwa zakończenia. Szkoda przegapić okazję i skończyć na zakończeniu, które średnio Ci się podoba. Wpływ na zakończenie mają oczywiście Twoje wybory – do kogo się udasz, z kim porozmawiasz i jak komu odpowiesz. Ponieważ w grze zaimplementowano interaktywne dialogi, to jest też spore prawdopodobieństwo, że te wpływają na stosunek bohaterów do prowadzonej przez gracza postaci, a w konsekwencji tego – do jednego z zakończeń.

Kilka słów na zakończenie poradnika do gry Honkai: Star Rail

Nawet jeśli gra wydaje Ci się skomplikowana, to… dobrze Ci się wydaje. Gra nie jest prosta, ale wszystko jest przyjemnie rozłożone w czasie, więc gra skutecznie wprowadza nowe aspekty tak, żeby nie zaatakować Cię wszystkim od razu. Nawet jeśli teraz wydaje Ci się, że jest tego za dużo, to po kilku godzinach gry wszystko staje się jasne. Zawsze możesz wrócić do tego poradnika i posiłkować Cię nim, kiedy utkniesz czy coś będzie niejasne.

Oczywiście, że w tym poradniku nie ma wszystkiego, ponieważ to raczej zbiór wskazówek na start, na pierwsze kilka godzin. Mam nadzieję, że będzie to jednak dla Ciebie ułatwienie w wejście w świat Star Rail. Bo ten wart jest eksplorowania. I nawet jeśli, tak jak ja, o mdłości przyprawia Cię zdanie „power of cuteness” pojawiające się za każdym razem, kiedy jedna z postaci korzysta z umiejętności, to da się to koniec końców przeżyć. Chociaż bywa ciężko, to prawda.

Grze naprawdę warto dać szasnę, ponieważ reprezentuje udany nurt strategicznych gier gacha. Można się przy niej bardzo dobrze bawić i wsiąknąć na długie, długie godziny. Zwłaszcza, że produkcji osadzonych w klimatach Science Fiction brakuje (tutaj fantasy mediewistyczna góruje), a tak dobrych i złożonych już w ogóle jest mało. Grę więc warto sprawdzić.   

Na samo zakończenie kilka krótkich porad:

  • walka jest turowa – pomyśl więc, zanim podejmiesz decyzję o akcji,
  • inwestuj w postaci, którymi dobrze Ci się gra. Jeśli chcesz oszczędzić część surowców z myslą o bohaterach o wyższej randze, to w porządku, ale zbytnio oszczędzając na obecnym zespole utrudniasz sobie grę,
  • eksploruj świat, zaglądaj we wszystkie kąty i sprawdzaj, czy nie ma czegoś ciekawego nawet w koszach na śmieci… bo dlaczego nie? (uwaga: to opłacalne),
  • ulepszaj bohaterów, przedmioty i Light Cones. Te ostatnie mają ściśle przypisane ścieżki, ale nie są przypisane do konkretnych bohaterów,
  • w zespole warto mieć bohaterów z różnych ścieżek, przynajmniej na początku,
  • bierz udział w zadaniach głównych, pobocznych i misjach codziennych oraz wyzwaniach,
  • baw się dobrze i daj znać, jak Ci się gra!
honkai star rail buff
No bywa ciężko, ale gra to rekompensuje

Na czym grać w Honkai: Star Rail?

Póki co gra dostępna jest na urządzenia mobilne (iOS i Android) oraz PC-y. Mega wymagań gierka nie ma, zwłaszcza w przypadku stacjonarnego grania. Jeśli chodzi o urządzenia mobilne – tutaj sprawa trochę się komplikuje. To nowy tytuł i budżetowy telefon może nie wystarczyć, natomiast średniopółkowiec jak najbardziej. Jeśli szukasz smartfonu, na którym wygodnie pograsz, to sprawdź polecane modele pod wymaganiami sprzętowymi.

Wymagania sprzętowe prezentują się następująco:

Urządzenia mobilne – wymagania sprzętowe

  • Android 8 i nowszy.
  • Procesor: Snapdragon 835, Dimensity 720, Kirin 810 i nowsze.
  • 4 GB RAM
  • 8,5 GB magazynowej

PC i laptopy

  • Intel Core i5
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
  • Windows 7 SP1 64-bit

Polecany sprzęt do Honkai: Star Rail