Jak wykorzystać kamerę sportową? Najciekawsze pomysły

Kamera sportowa, jak sama nazwa wskazuje, została stworzona w celu uchwycenia szybkich, dynamicznych sytuacji. Z założenia, dzięki dedykowanym ku temu trybom i technologiom, ma ona rejestrować sportowe wyczyny bez najmniejszego uszczerbku na jakości. Okazuje się jednak, że z biegiem czasu, dzięki swym możliwościom, kamery typu GoPro z powodzeniem są wykorzystywane także w innych celach. Gdzie w takim razie sprawdzą się poza ich oczywistym przeznaczeniem?

Czym jest GoPro? Kamera sportowa

Kamera GoPro to kamera sportowa, a więc urządzenie, które poradzi sobie z rejestracją obrazu podczas dynamicznych scen, ale nie tylko. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji i zaimplementowanym technologiom, wideo rejestrator tego typu odnajduje się również podczas innych specyficznych warunków.

Kamery sportowe, przez wzgląd na swoje pierwotne przeznaczenie, są bardzo wytrzymałe. Sprawia to, że doceniają je fani sportów ekstremalnych i podróży. W przeważającej większości są to też urządzenia wodoodporne lub posiadające specjalną wodoodporną osłonę, dzięki czemu sprawdzają się także do rejestracji podwodnych wojaży.

GoPro kamera

Skoro już mowa o konstrukcji, warto zaznaczyć, że kamery sportowe to niewielkie urządzenia z wielkimi możliwościami. 

Dzięki ich specjalnej budowie, za pomocą adekwatnych uchwytów, bez trudu przyczepimy je do głowy, klatki piersiowej, a nawet kierownicy offroadowego pojazdu. Wszystko po to, aby obraz był rejestrowany w sposób jak najbardziej rzeczywisty i oddawał emocje osoby, która znajduje się w danej sytuacji. Do nagrywania takim sprzętem genialnie sprawdzają się też selfie-sticki oraz gimbale. 

Kolejną zaletą kamer sportowych jest jakość rejestrowanego obrazu. Jest ona bardzo wysoka, mimo że stosuje się je do nagrywania scen dynamicznych i trudnych do uchwycenia. Kamery GoPro zostały skonstruowane tak, aby podołać najcięższym rejestratorskim zadaniom.

Rozdzielczość w kamerach sportowych sięga 5K, a w modelach premium nawet więcej. Tak dobra jakość wraz z wysokim współczynnikiem fps pozwala tworzyć wyraźne i szczegółowe zdjęcia oraz dynamiczne filmy. Dodatkowo umożliwia postprodukcję np. stabilizację obrazu przez kadrowanie. A propos stabilizacji – ta wsparta jest zazwyczaj inteligentnym oprogramowaniem, które niweluje niechciane drgania.

Urządzenia te mogą pochwalić się też wysoką czułością, która daje możliwość rejestrowania materiałów bez względu na warunki świetlne, oraz obiektywy, które w najbardziej zaawansowanych opcjach pozwalają na nagrywanie nawet 360-stopniowego obrazu.

Naturalnie, oprócz powyższych zalet, kamery sportowe to urządzenia nowoczesne i przyjazne użytkownikowi. Niektóre modele mogą pochwalić się np. ekranami, na których wygodnie ocenimy efekty ich pracy, albo obsłużymy jasno skonstruowany interfejs. Są też kamery GoPro, które reagują na głos, co przydaje się w sytuacji, gdy mamy zajęte ręce. A także takie, którym wydamy polecenie z poziomu smartfona, za pomocą specjalnie dedykowanej dla nich aplikacji.

Skok na bungee? Szaleństwo na nartach wodnych? A może rajd po bezdrożach? Bez względu na to, co wybierzemy, kamera sportowa poradzi sobie fenomenalnie.

Zainteresował Cię ten temat? Więcej szczegółów znajdziesz w poradniku:

GoPro kamera

Gdzie jeszcze sprawdzi się kamera sportowa? Najciekawsze pomysły

Kamerka sportowa jako wideorejestrator do auta

Niektóre kamerki sportowe są tak małe i uniwersalne, że z powodzeniem zastąpią samochodowy wideorejstrator. Pomagają w ten sposób zarejestrować sytuację na drodze, dzięki czemu w razie niespodziewanej lub spornej sytuacji w ruchu drogowym, zawsze możemy wrócić do momentu wydarzenia. Takie nagranie będzie też niepodważalnym dowodem w razie jakiejkolwiek kolizji.

Sprawdź:

Oprócz tego, osoby kręcące autorskie vlogi, mogą wykorzystać poszczególne funkcje takiej kamerki, np. slowmotion lub timelapse, do urozmaicenia materiałów filmowych z podróży i w ten sposób skutecznie podbić atrakcyjność swojego wideo. 

Polecamy:


Kamera GoPro jako kamera internetowa

Temat niezwykle istotny w dobie rozpowszechnionego na szeroką skalę Home Office. 

Kamerkę sportową z powodzeniem można wykorzystać też jako internetowe okno na świat. Zyskasz dzięki niej o wiele lepszy obraz, niż ma to miejsce w przypadku kilkupikselowych kamerek dostępnych z poziomu laptopa. Tym bardziej, że najnowsze modele są w pełni kompatybilne z systemami spotykanymi w komputerach. Wystarczy je tylko skonfigurować i… gotowe!  

Sprawdź:


Rejestracja imprez i eventów

Za pomocą kamerki typu GoPro można także z powodzeniem tworzyć relacje z imprez i eventów. W przeciwieństwie do zwykłych kamer, które oddają obraz obserwatora, w tym przypadku otrzymamy przedstawioną perspektywę uczestnika danego wydarzenia czy imprezy – co jest genialnym smaczkiem marketingowym i niezwykle oryginalnym pomysłem na ich promowanie. 

Dzięki kamerce sportowej umieszczonej na uczestniku takiego eventu, możemy poczuć się, jakbyśmy byli na wirtualnym spacerze – widzimy co robi dana osoba i jakie przynosi to efekty. Bez względu na to, czy nagrywany jest koncert, wesele czy zawody w bierki – kamera sportowa skutecznie pokaże je w bardziej wartościowym i atrakcyjnym ujęciu.  

Nagrywanie obrazu z niespotykanej perspektywy

Kamerę sportową da się przyczepić do wszystkiego, a jej praca jest płynna nawet w niesprzyjających ku temu warunkach. 

Właśnie dlatego, urządzenie to bardzo często wykorzystywane jest np. w filmach przyrodniczych, aby pokazać życie z perspektywy lwów czy małp –  w najbardziej atrakcyjny z możliwych sposobów. 

Możemy ją również przyczepić naszemu pupilowi – oczywiście tak, że w żaden sposób tego nie odczuje – np. analogicznie do szelek od smyczy, za pomocą specjalnie dedykowanych do tego uchwytów. Uzyskamy w ten sposób bardzo ciekawe nagrania z jego codziennego życia lub np. zobaczymy, co robi w domu podczas naszej nieobecności.

Polecamy:


Profesjonalne wykorzystanie kamer sportowych

Marketing 

Kamerki typu GoPro sprawdzą się także do kręcenia oryginalnych reklam i promowania usług, np. poprzez pokazywanie procesu od powstawania produktu do opuszczenia przez niego magazynu. Z powodzeniem wykorzystywane są również w filmikach promujących ogłoszeniach społeczne, aby uwydatnić realne zagrożenia lub przywileje płynące z określonych sytuacji.  

Kinematografia 

Filmowanie z lotu ptaka, podwodne ujęcia czy pokazanie perspektywy bohatera – to tylko kilka okoliczności, kiedy kamera sportowa wykorzystywana jest w filmach. Najczęściej jednak nadal sięga się po nią  bardziej do materiałów promujących filmy, np. z tak zwanego making-offu, pokazywanego z perspektywy aktorów. 

Tutoriale / Video blogi

Kamery sportowe genialnie sprawdzają się również w przypadku prowadzenia własnych blogów i kanałów wideo – szczególnie, jeśli chcemy przekazać widzowi informacje na jakiś temat, a przy tym „realnie” wprowadzić go do naszego świata i pokazać w praktyce zachodzące po sobie procesy. 

Są również doskonałym narzędziem do pokazywania konkretnych czynności w różnego rodzaju tutorialach, gdzie zwykle ręce zajęte są przedstawianą w nich pracą.