Recenzja DJI Osmo Action. Czyżby najlepsza kamera sportowa?

Jest lekka, solidnie wykonana, stabilizacja obrazu zastępuje gimbala, a podczas testów nie zaszkodził jej żaden upadek. Nie tracąc czasu, zapraszam do lektury, z której dowiecie się – co potrafi kamera sportowa DJI Osmo Action.

Specyfikacja i pierwsze wrażenia

Cieszę się, że kamera trafiła w moje ręce. Od ponad roku pożyczałem od znajomych różne modele, aby znaleźć coś dla siebie. Test DJI Osmo Action spodobał mi się do tego stopnia, że postanowiłem ją kupić. To chyba najlepszy dowód zadowolenia, ale czy jest doskonała? Oceńcie sami.

Za co płacimy — co kryje zestaw DJI Osmo Action?

W niewielkim pudełku, niewiele większym niż kostka masła, dostajemy naprawdę wiele. W środku poza kamerą znajdujemy instrukcję obsługi, dwie podstawki z klejem — dla powierzchni płaskiej i zaokrąglonej (np. do kasku) — obudowę z uniwersalnym uchwytem (pasują do niej nie tylko akcesoria DJI, ale też np. klasyczny selfie stick), śrubę montażową, półmetrowy kablem USB C i baterię 1300 mAh wraz z etui.

Do pełni szczęścia musimy dokupić tylko jedną rzecz. Co jest potrzebne? Karta pamięci  z klasą prędkości minimum U3, aby zapisywać wideo w 4K. DJI Osmo Action obsługuje nośniki do 256 GB.

Dobrze zbudowana, solidna kamera

Kamera Osmo Action jest wykonana z przyjemnego w dotyku tworzywa oraz z trzech tafli szkła. Największa, znajdująca się z tyłu urządzenia, to dotykowy wyświetlacz o przekątnej 2.25”. Natomiast z przodu znajduje się, po pierwsze dodatkowy ekran o wielkości 1.5”, po drugie obiektyw. Do dyspozycji mamy ponadto trzy fizyczne przyciski — włączenia/wyłączenia, rozpoczęcia/zakończenia nagrywania i przełączenie na drugi ekran. Konstrukcja jest w pełni wodoodporna i można zanurzyć ją w wodzie nawet na głębokość 11 metrów.

Obsługa jedną ręką

Obsługa DJI Osmo Action jest prosta i intuicyjna. Warto zwrócić uwagę, że do wyboru mamy menu w języku angielskim, niemieckim, francuskim lub chińskim. Poza wspomnianymi przyciskami wszystkie funkcje znajdziemy w dotykowym wyświetlaczu. Wystarczy przesunąć palcem w lewo, prawo, górę lub dół. Nawet osoby mniej obeznane z nowymi urządzeniami bez problemu w kilka sekund rozgryzają zasady działania. Na koniec chyba najważniejsza zaleta – kompaktowe rozmiary kamery pozwalają wygodnie korzystać z niej jedną ręką. Sam wyświetlacz jest też czytelny w dużym słońcu i zachowuje responsywność w deszczu, innymi słowy reaguje, gdy jest mokry.

Dedykowana aplikacja DJI

Pierwsze uruchomienie pozwala pobrać aplikację przy użyciu QR kodu widocznego na ekranie. Po sparowaniu z telefonem zainstalują się również najnowsze aktualizacje dla kamery. Podczas pracy ze smartfonem dostajemy dostęp do wszystkich ustawień z urządzenia. Jest to pomocne, kiedy montujemy naszą DJI Osmo Action np. na kasku lub w trudno dostępnym miejscu i nie chcemy za każdym razem jej demontować, aby zmienić rodzaj filmu. W aplikacji dostajemy też dostęp do nagrań na karcie pamięci, możemy je zgrać wprost na telefon bez podłączania kabli. Średnia prędkość przesyłania materiału wynosi 7.7 MB/s. Oznacza to, że 60 sekund filmik 2.7K w 30 kl./s prześlemy w niecałą minutę.

Klik i nagrywamy, co chcemy

Przycisk rozpoczęcia/zakończenia nagrywania posiada funkcję szybkiego uruchomienia kamery i natychmiastowego nagrywania w wybranym wcześniej w ustawieniach trybie. W takiej sytuacji włączenie kamery zajmuje moment. Nie musimy więc tracić czasu i chwil, które chcemy uwiecznić na zdjęciu lub filmie. Te najciekawsze pojawiają się zazwyczaj nagle, bez zapowiedzi i nie lubią się powtarzać.

Czas pracy baterii DJI Osmo Action

Bateria pozwala nagrywać godzinne filmy 4K z szybkością 30 kl./s. Jeśli zmniejszymy rozdzielczość do Full HD i zrezygnujemy z dodatkowego trybu stabilizacji obrazu Rock Steady, uzyskamy ponad dwugodzinne. Akumulator uzupełnimy przy pomocy powerbanka lub klasycznej wtyczki do prądu (5W, 10V, 1A), potrzebujemy na to około 90 minut.  Z kamery możemy korzystać również wtedy, gdy drwa ładowanie baterii.

Dodatkowy ekran

To pierwsza kamera sportowa posiadająca dodatkowy przedni ekran pozwalający na podgląd obrazu. Jeśli kamera posłuży do prowadzenia vloga, zrobienia szerokokątnego selfie (kąt widzenia wynosi 145 stopni), będzie to niezwykle przydatna funkcja, aby mieć pewność, że wszystko dookoła wygląda dobrze. Warto odnotować, że przełączanie pomiędzy tylnym i przednim wyświetlaczem podczas nagrywania powoduje zatrzymanie i rozpoczęcie wideo od nowa.

Voice controle, czyli komendy głosowe

Poza menu w kamerze i dostępem do ustawień w aplikacji mobilnej możemy skorzystać z obsługi głosem DJI Osmo Action. Obsługiwane komendy zostały przygotowane przez producenta i dzięki nim wykonamy np. zdjęcie, rozpoczniemy i zakończymy nagrywanie wideo.

Testy i nagrania DJI Osmo Action

Tryb Rock Steady

Cyfrowa stabilizacja obrazu, czyli Rock Steady, spisuje się kapitalnie. Na nagraniu widać, że gimbal jest zbędny. Tym bardziej nie sposób wyobrazić sobie dodatkowego akcesorium, jeśli kamera sportowa służy do jazdy rowerem lub na nartach. To jeden z najmocniejszych punktów DJI Osmo Action. Aby osiągnąć 100% z nagrań, producent zaleca korzystać z rozdzielczości 2.7K 30 kl./s. Zobaczcie przykładowe nagranie:

Co daje stabilizacja obrazu DJI Osmo Action?

W każdej sytuacji warto mieć punkt odniesienia. W tym wideo zobaczycie, jak kamera mocowana do roweru radzi sobie podczas jazdy na nierównym terenie — z i bez dodatkowej stabilizacji:

DJI Osmo Action – kamera 4K

Poza parametrami sugerowanymi przez producenta wsparcie trybu Rock Steady dostajemy również przy najwyższych ustawieniach. Kamera może nagrywać wideo 4K 30 kl./s. 

A co jeśli biegamy, uprawiamy trekking lub wspinaczkę?

Istnieją przeróżne sposoby montażu kamery sportowej do ubrania — od kasku, przez szelki na klatce piersiowej. Ja postawiłem na bardziej ekstremalne warunki, czyli trzymanie urządzenia w ręce:

Tryb HDR wideo

Jeśli nie jesteście uzależnieni od kawy, z pewnością nagracie lepsze filmiki ode mnie. Niestety tryb nie posiada dodatkowej stabilizacji. Korzystanie z niego byłoby wskazane przy użyciu statywu lub kładąc kamerę.

Timelapse

Ktokolwiek próbował, wie, ile trudu i pracy należy włożyć, aby samemu zrobić film poklatkowy. Ta funkcja staje się coraz popularniejsza, jeśli na krótkim wideo chcemy pokazać np. długą podróż samochodem. Wystarczy ustawić, ile ma trwać materiał końcowy, zatwierdzamy, nagrywamy i oglądamy efekty, bo DJI Osmo Action zrobi wszystko za nas:

Slowmotion

Czasami chcemy, aby niektóre chwile trwały dłużej. Slowmotion DJI Osmo Action nagrywa wideo spowolnione cztero- lub ośmiokrotnie.

Aparat, który może się przydać

Zdjęcia mają wystarczającą ostrość i dobrą rozpiętość tonalną. Aparat DJI Osmo Action pozwala na manualne zarządzaniem ISO i czasem naświetlania. Wykorzystamy to robiąc zdjęcia nocne. Poza tym korzystałem z trybu automatycznego, który sam dobiera odpowiednie ustawienia. Możliwość zapisu mamy w formacie JPG oraz RAW. Zobaczcie sami, jakie zdjęcia robi DJI Osmo Action:

Ocena DJI Osmo Action – warto kupić?

Wiem, że kilka dni testów to wierzchołek góry lodowej, aby poznać wszystkie możliwości DJI Osmo Action. Starałem się sprawdzić każdą funkcję, tak jak robi to Klient po zakupie. Jak widzieliście, wykonałem podstawowe nagrania, zdjęcia w trybach automatycznych.

Minusy

  • brak kodeku H.265 (możliwe, że kolejne aktualizacje producenta to zmienią)
  • brak Rock Steady w trybie HDR
  • brak możliwości przełączania się między ekranami bez zatrzymania nagrywania

Plusy

  • stabilizacja obrazu w trybie Rock Steady
  • natychmiastowe wybudzenie i możliwość przypisania wybranego trybu do przycisku nagrywania
  • sterowania głosem
  • prosta obsługa
  • dedykowana aplikacja mobilna
  • stosunek jakości, liczby akcesoriów, które otrzymujemy w tej cenie
  • tryb manualny w aparacie pozwalający ustawić czas naświetlania nawet na dwie minuty
  • świetnie wykonana, naprawdę kilka razy mocno grzmotnęła o ziemię i jest cała

Ocena redakcji

9/10
PL - Cena/Jakość

Czy DJI Osmo Action to najlepsza kamera sportowa?

Jeśli wciąż się zastanawiacie i chcecie podpowiedzi – moim zdaniem DJI Osmo Action to najlepsza kamera sportowa na lato 2019.

To jeszcze nie koniec

Ze względu na to, że kamera stała się moją własnością (kupiłem ją), jeśli macie pytania – piszcie na geex@x-kom.pl, postaram się wyjaśnić wszystko w tekście. Wysyłajcie też własne nagrania z DJI Osmo Action, umieszczone na swoich kanałach YouTube.  

Pełna specyfikacja DJI Osmo Action